W Bastionie św. Barbary 13 marca 2023r. spotkali się przedstawiciele władzy, szkół, samorządów, duchowieństwa. W trakcie wiele uwagi poświęcono śladom Powstania Styczniowego w regionie częstochowskim. Taki bowiem tytuł nosi projekt realizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie oraz Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość” .
W trakcie uroczystości Grzegorz Bomba, dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Katowicach przekazał przedstawicielom samorządów okolicznościową monetę. Trafiła ona do tych miast, które po Powstaniu Styczniowym utraciły prawa miejskie. - Była to carska kara dla niepokornych. Mieszkańcy pomagali powstańcom, a pod Jaworznikiem rozegrała się jedna z krwawych potyczek powstania. Powstańcy styczniowi są pochowani na cmentarzu parafialnym w Żarkach – informuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski. - Żarki ponownie odzyskały prawa miejskie dopiero 1949 roku.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzniku Małgorzata Musialik odebrała od Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer pamiątkową tablicę jako dowód uznania dla placówki za zaangażowanie w realizację projektu edukacyjnego. „Śladami Powstania Styczniowego w regionie częstochowskim” w 160. rocznicę tego wydarzenia .(red)
Moneta i tablica. 160 lat po Powstaniu Styczniowym
(Zarki) Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzniku Małgorzata Musialik oraz ksiądz proboszcz jaworznickiej parafii Marek Pacyna wzięli udział w uroczystym spotkaniu na Jasnej Górze z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Na ręce burmistrza została przekazana okolicznościowa moneta wydana przez Narodowy Bank Polski.
- 17.03.2023 12:54 (aktualizacja 10.11.2023 12:57)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze