Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 13:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W Parku im. T. Kościuszki w Zawierciu wyrosły kwiaty! Kto jest odpowiedzialny za ich powstanie?

Środek zimy, a w Zawierciu… kwiaty, ale nie byle jakie, ponieważ szklane. Mało tego tuż obok nich na drzewa „przyfrunęły” motyle! Cztery niezwykłe instalacje, które po zmroku przeradzają się w świecące arcydzieła, powstały w mieście jako hołd, będący zarazem upamiętnieniem kobiet, pracujących niegdyś w Hucie Szkła oraz znanej i cenionej entomolożki.
W Parku im. T. Kościuszki w Zawierciu wyrosły kwiaty! Kto jest odpowiedzialny za ich powstanie?

Autor: Michalina Skwara

Podziel się
Oceń

Przy realizacji instalacji udział wzięli: Matylda Sałajewska, Grażyna Bieniasz, Joanna Hobora, Ewa Derezińska, Maciek Dereziński, Piotr Długosz, Paweł Grabiński oraz jeszcze jedna osoba, która wydaje się została zapomniana, bądź celowo pominięta przez władze Zawiercia, a o jej zaangażowaniu zapominać nie wolno. Mowa tutaj bowiem o byłej dyrektorce Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu - Karolinie Kindler-Skowronek, bez której dzisiaj w zawierciańskim parku nie byłoby ani jednego kwiatu i ani jednego motyla. To właśnie ta kobieta jest pomysłodawczynią szklanych instalacji, a także osobą odpowiedzialną za projekt, który stworzyła i zgłosiła do programu Sztuki Wizualne. Zyskał on uznanie, a co za tym idzie - dofinansowanie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z rozmowy z Panią Karoliną dowiadujemy się, że projekt do programu został zgłoszony już w 2022 roku. Pierwotnie zakładał stworzenie czterech rzeźb. Z powodów finansowych plany trzeba było jednak ograniczyć do dwóch.

-Moim założeniem było stworzenie rzeźb, które miałby na pierwszy rzut oka opowiadać historię danych grup i osób -mówiła Karolina Kindler-Skowronek.

Jedna z rzeźb miała nawiązywać do postaci Michaliny Isaakowej - kobiety związanej z entomologią, czyli badaniami owadów (Isaakowan za niespotykanymi motylami podróżowała do Ameryki Południowej). W celu uczczenia jej imienia, zakładano zatem stworzenie przestrzennego motyla, który tworzyłyby aranżację odpowiadającą na pytanie: kim była Isaakowa? Druga rzeźba miała natomiast upamiętniać kobiety pracujące w Hucie Szkła w Zawierciu. Ta z kolei planowo przedstawiałaby postać kobiety, która zawierałaby w sobie elementy związane właśnie z hutą np. kielich wypełnionym szkłem. Ponadto przy rzeźbach miały znaleźć się tablice, opowiadające historię tych właśnie osób. Była dyrektorka MOKu, podkreśla, że takie były założenia wstępne, ponieważ każdy artysta ma swoje określone wizje, więc zapewne rzeźby różniłby się nieco od tych planowanych pomysłów.

Ponadto młodzież oraz osoby starsze z Zawiercia planowo byliby autorami elementów, wchodzących w skład szklanych rzeźb. Projekt więc nie zakładał tylko i wyłącznie uczczenie kobiet z Zawiercia, ale miał być również elementem spajającym oraz angażującym społeczeństwo. Rzeźby w ten sposób stanowiłby niejako wizualną opowieść przedstawioną nie tylko okiem artystów, ale także przeciętnych Zawiercian. Karolina Kindler-Skowronek podkreśla zatem, że powstałe kwiaty, które obecnie możemy podziwiać w Parku Kościuszki, nie są odpowiedzią na planowany projekt, gdyż jego wizualne założenie było zgoła inne. Mimo tego artystka nie stroni od pozytywnych uwag na ich temat. Kwiaty jej zdaniem są fantastyczne i robią spore wrażenie. A co z motylami? Według Karoliny Kindler-Skowronek są one bliższe jej wizji, jednak nadal odbiegają od wstępnych planów. 

Jak to się się jednak stało, że stworzony przez artystkę projekt nie wygląda tak jak planowała? 

Sprawa wygląda następująco: od maja zeszłego roku ówczesna dyrektora była na zwolnieniu lekarskim, dlatego jako koordynatorka projektu nie mogła w tym okresie jego wykonywać. Dalej chyba wszyscy wiemy jak sprawa się potoczyła. Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski odwołał Karolinę Kindler-Skowronek z funkcji dyrektorki MOKu, o czym pisaliśmy w artykule: ODDAJCIE NAM PREZESA! ZGK MUREM ZA MAZUREM! (kurierzawiercianski.pl). Wobec tego - kobieta projektu kontynuować nie mogła, a w celu jego finalizacji powołano inną osobę. Ponadto kiedy w MOKu zabrakło dyrektorki, artyści, dotychczas współpracujący z nią przy projekcie, niejako w geście protestu, zrezygnowali z dalszego udziału w nim.

Co ciekawe, czego jeszcze dowiedzieliśmy się z rozmowy z zawierciańską artystą, jest to, że to nie jedyna sytuacja, kiedy o jej wkładzie w projekt się milczy. Kobieta jest bowiem pomysłodawczynią projektu „Moja kryształowa historia. Opowieść zawiercianina”.

Ponadto, gdyby nie Karolina Kindler-Skowronek dzisiaj zapewne nie moglibyśmy podziwiać w Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu lub w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu kolekcji kryształów z HSG Zawiercie, które to pozostałości udało się uratować, dzięki jej działalności.

Pomimo napięć i nieprzyjemnej sprawie ze storny Prezydentem Konarskiego, Karolina Kindler-Skowronek w dalszym ciągu pracuje nad tym, aby historia miasta nie została zapomniana z taką tylko różnicą, że już nie w Zawierciu.

Czy zatem za te uchybienia odpowiedzialny jest Prezydent miasta? I czy w takim razie celowo umniejsza w zasługach mieszkankę Zawiercia, która przez lata swoją artystyczną duszą działała i w dalszym ciągu działa dla dobra miasta? I czy wstępne projekty rzeźb celowo zostały zmienione, aby ich autorstwa nie przypisywać byłej dyrektorce MOKu? Niech na te pytania każdy sam sobie odpowie. 

Na koniec pozostaje nam stwierdzić jednogłośnie, że takie uchybienie, nie ważne przez kogo i w stosunku do kogo popełnione, zawsze jest krzywdzące, a podziękowania za wkład w pracę należą się także Karolinie Kindler-Skowronek.


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Anonimowy pracownik ZGK 27.01.2024 16:50
Komentarz zablokowany

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama