(Zawiercie) 8 października w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się happening z okazji obchodów Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej połączony z akcją Pola Nadziei, która ma na celu wspieranie instytucji zajmujących się opieką paliatywną, ale także na uświadamianie społeczeństwa, na czym ta opieka polega i czym jest hospicjum.
Akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej miała charakter głównie edukacyjny, przygotowano m.in. zajęcia plastyczne, prezentacje o tematyce hospicyjnej, ale i rozgrywki sportowe. Sami uczniowie również bardzo zaangażowali się w kampanię. Trzecioklasiści przygotowali bajkę pt. „Czy warto pomagać innym”, a ich starsi koledzy z klasy szóstej zaprezentowali montaż poetycko – literacki „Jak żyć pomiędzy ziemią a wiecznością?”. Podczas imprezy każdy mógł posadzić swoją cebulkę żonkila symbolizującego nadzieję. Mieli okazję to także uczynić: prezydent Mirosław Mazur wraz z zastępcą Anną Nemś, przewodniczący Rady Miasta Marek Kozieł oraz Starosta Zawierciański Ryszard Mach.
SKĄD SIĘ WZIĘŁY POLA NADZIEI?
Pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku z inicjatywy pracowników szkockiego szpitala im. Marii Curie powstała fundacja Marii Curie Memorial Foundation – organizacja ta zajmuje się niesieniem ulgi chorym na raka. Dziś znana jest, jako Marie Curie Cancer Care. To właśnie z inicjatywy fundacji powstał program „Pola Nadziei”. W Polsce akcję po raz pierwszy zorganizowano w 1998 r. w Krakowie. Fot. (EC), tekst: (JB)
Napisz komentarz
Komentarze