W ramach działania „Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim wytypowano wnioski: „Chcę mogę potrafię – wsparcie działalności społecznej w gminie Irządze” złożony przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety oraz trzy wnioski dotyczące promocji aktywności społecznej w gminach Łazy, Ogrodzieniec, Kroczyce złożone przez Centrum Inicjatyw Lokalnych.
„Chcę mogę potrafię – wsparcie działalności społecznej w gminie Irządze”
Projekt skierowany jest do trzech kół gospodyń wiejskich. 15 osób reprezentantek Kół w Woźnikach Sadowie, Mikołajewicach i Zawadzie Pilickiej zostaną objęte systemem szkoleń, które mają nauczyć kobiety prowadzić organizacje pozarządowe.
- Starostwo w Zawierciu wskazało Irządze jako jedną z tych gmin, która wymaga wsparcia. Mimo znacznej przewagi liczebnej kobiet w gminie, okazało się, że w radzie gminy zasiadają tylko 2 kobiety. Ponieważ w ubiegłym roku koła gospodyń wiejskich z Irządz otrzymały numer KRS, pojawiły się przed nimi zupełnie nowe możliwości. Panie chcą poszerzyć swoją działalność, ale na razie brakuje im wiedzy i umiejętności. Dzięki szkoleniom liderki organizacji otrzymają wsparcie w postaci spotkań warsztatowych i konsultacji m.in. Działam, więc jestem, Ramy prawno - księgowe działalności społecznej, Identyfikacja zasobów, problemów i potrzeb, Planowanie i finansowanie projektów oraz Trening genderowy polegający na uwrażliwieniu uczestniczek na wyjątkową sytuację kobiet – mówi Monika Sobańska, wiceprezes Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.
Promocja aktywności społecznej w gminach: Łazy, Ogrodzieniec Kroczyce
- Uzyskaliśmy dofinansowanie na 3 projekty. W gruncie rzeczy są one bardzo podobne do siebie. W ramach projektów odbędą się szkolenia z zakresu aktywności społecznej, kierowane są one do osób, które działają w jakiejś organizacji np. OSP, czy KGW, ale także dla osób, które zamierzają podjąć działania społeczne. W warsztatach mogą wziąć udział np. uczniowie, członkowie samorządów szkolnych mający powyżej 15 lat. Uczestnicy będą mieli okazję m.in. nauczyć się jak pozyskiwać fundusze unijne i poznać jakie są zasady prowadzenia grupy. Na każdy projekt wnioskowaliśmy o 50 tys. zł. Jak duże dofinansowanie zostało nam przyznane, jeszcze nie wiemy – mówi Paweł Abucki z CIL. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze