(Pilica) 9 listopada to dzień, który na długo pozostanie w sercach piliczan. W Zespole Szkół w Pilicy odbyła się uroczystość nadania placówce imienia Królowej Elżbiety z Pilczy. Nowy sztandar, to dla uczniów i nauczycieli powód nieukrywanej dumy.
Królowa Elżbieta z Pilczy była piękną kobietą i najsłynniejszą piliczanką. Nazywana często „najbardziej fascynującą kobietą swoich czasów”, nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach. Mężczyźni ustawiali się do niej w kolejce. Ostatecznie stała się trzecią żoną Jagiełły (podobno jedyną, z którą ten ożenił się z miłości). Dla Pilicy zrobiła wiele: zostając królową rozsławiła miejscowość, dokończyła rozpoczęte przez swoich rodziców dzieło lokacji miasta i budowę kościoła parafialnego w Pilicy pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, w 1410 roku założyła szkołę parafialną.
- Nasza szkoła ma ponad pięćdziesięcioletnią tradycję i naprawdę czuje się tu ducha dawnych wieków. Może dlatego że Pilica od zawsze była związana z wieloma postaciami znanymi z podręczników historii – przypomina dyrektorka ZS Anna Woźniczko.
Dzięki przychylności darczyńców udało się zakupić sztandar. O nadanie imienia szkoła zabiegała od dawna. Akt jego nadania odczytał rodowity piliczanin, przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Adam Rozlach, który nie krył swojego wzruszenia:
- Dla Pilicy przyszedł dziś piękny czas. Nasza szkoła zyskała wspaniałe imię Elżbiety z Pilczy – mówił.
ZS może pochwalić się 50-letnią tradycją. W ciągu tego czasu mury placówki opuściło ponad 1000 absolwentów. Teraz jest to nowoczesna zinformatyzowana szkoła, która nie ma się, czego wstydzić.
- Jako mieszkaniec Pilicy jestem dumny z tego, że szkoła otrzymuje imię królowej Elżbiety z Pilczy. Trzeba zawsze pamiętać skąd się jest i skąd się pochodzi, niezależnie gdzie by człowiek zaszedł. Bardzo ważne jest to, że Rada Rodziców i społeczność szkolna zdecydowała się nadać placówce imię tak ważnej osoby w dziejach Polski. My piliczanie powinniśmy wszędzie o tym mówić. Gdzie my jesteśmy, tam jest Polska. Królowa podkreślała, że wykształcenie to możliwość rozwoju. Dobre wykształcenie pozwala znaleźć się w każdym miejscu i w każdym czasie. Życzę uczniom, by dumnie podnosili czoło – przemawiał I Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa.
Wokół nowego sztandaru, z nowym imieniem nauczyciele i uczniowie będą mogli o wiele skuteczniej realizować swoje motto: „Być szkołą przyjazną uczniowi. Poszerzać horyzonty, spełniać marzenia”.
Tekst: (mpp) Foto: (EC)
Napisz komentarz
Komentarze