Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 18:18
Przeczytaj!

Pracujący emeryt a ulga podatkowa - najważniejsze informacje

Pomimo że w wielu państwach pracujący emeryci to relatywnie rzadkie zjawisko, to w Polsce seniorzy chętnie podejmują pracę zarobkową. Z tego tytułu mogą liczyć na liczne ulgi i przywileje, które mają na celu zapewnić im zabezpieczenie finansowe ma starość.
  • 09.03.2023 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pracujący emeryt a ulga podatkowa - najważniejsze informacje

Pracujący emeryt a ulga podatkowa - co warto wiedzieć? 

W Polsce osiągnięcie wieku emerytalnego wymaga ukończenia 60. lub 65. roku życia. Po osiągnięciu tego progu większość osób przechodzi na emeryturę i pobiera świadczenia, które umożliwiają im godne życie. Wielu seniorów, którzy nie narzekają na kiepski stan zdrowia, nierzadko decyduje się na kontynuowanie pracy zarobkowej. Zgodnie z polskim prawem jest to możliwe, jednak warto pamiętać, że praca jako senior jest związana z kilkoma obligatoryjnymi procedurami. Co najważniejsze, osoby dorabiające do emerytury powinny pamiętać o tym, że bez żadnych konsekwencji można pracować na emeryturze, jeśli przychód nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W przeciwnym razie emerytura zostaje bowiem pomniejszona. 

Jakie ulgi dla emerytów są najbardziej popularne? 

Pracujący emeryt a ulga podatkowa to kwestia, która jest obiektem wielu wątpliwości. Niejasności dotyczą nie tylko formalności związanych z kontynuowaniem pracy zarobkowej, ale również ulg, które przysługują seniorom. Od 2022 roku najważniejszym przywilejem dla seniorów jest ulga PIT. Jest ona przeznaczona dla emerytów, którzy pomimo posiadania uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania, będąc w tym czasie aktywnym zawodowo. Na jej mocy osoby rozliczające się według skali podatkowej, mogą korzystać z udogodnienia, dzięki któremu pracujący seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej, zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu ustalonej kwoty. Na ten moment wynosi ona 115 528 zł łącznych zarobków. Co istotne, osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, mogą pracować zarówno na umowie o pracę, jak i na umowie zlecenie. Polskie prawo nie zabrania także seniorom prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Nie trzeba jej zgłaszać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki czemu obligatoryjne formalności są w tym przypadku ograniczone do minimum. 

Ulgi podatkowe dla emerytów - kto może z nich skorzystać?

Pit zero to udogodnienie, z którego mogą skorzystać osoby niepobierające emerytury bądź renty rodzinnej. Dotyczy to zarówno osób korzystających z ZUS-u, jak i rolników rozliczających się z KRUS-em. Co istotne, zwolnienie od podatków obejmuje nie tylko osoby pracujące na umowie o pracę, ale również seniorów mających własną nierejestrowaną działalność gospodarczą. Ulga ta ma na celu znacząco poprawić jakość życia wśród najstarszej grupy społeczeństwa, a także zachęcić seniorów do dorabiania pieniędzy. Poradnik Przedsiębiorcy pomaga w zrozumieniu podstawowych zasad związanych z najważniejszymi ulgami dla emerytów, którzy pomimo osiągnięcia określonego wieku nadal posiadają inne źródło przychodów i nie zdecydowali się na zakończenie swojej kariery zawodowej.

--- Materiał zewnętrzny ---