(Poręba) 7 lutego w Urzędzie Miejskim w Porębie odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej. Radni zastanawiali się nad możliwością przeniesienia środków, które pierwotnie przeznaczane są na organizację imprezy „Lato w mieście” na przygotowanie Światowego Festiwalu Prażonek lub Grand Prix Poręby w siatkówce plażowej.
Członkowie komisji zaproponowali, żeby zamiast „Lata w Mieście” (środki na ten cel to około 20 tysięcy złotych) przeznaczyć na organizację Światowego Festiwalu Prażonek lub na organizację Grand Prix Poręby w siatkówce plażowej. Decyzja została podyktowana nikłym zainteresowaniem porębian „Latem w Mieście”.
Podczas obrad podziękowano działaczce społecznej i szefowej porębskiego sztabu WOŚP Krystynie Rok za organizację tegorocznego finału, podczas którego zebrano około 14 tysięcy złotych na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Informacje dotyczące pomocy osobom potrzebującym w okresie zimy przedstawiła kierowniczka MOPS Małgorzata Szewczyk. Głównym problemem w mieście nadal pozostaje długotrwałe bezrobocie (powyżej 12 miesięcy). Bez zatrudnienia pozostaje 490 osób, w tym jedynie 78 z nich ma prawo do zasiłku. W okresie zimowym wydawane są specjalne zapomogi na opał (wydano już 65 na łączną kwotę 18 tysięcy 658 złotych). Pomoc obejmuje również ubranie i żywność. Codziennie wydawane są posiłki. Potrzebujący mogą liczyć na litr pożywnej gorącej zupy i ćwiartkę chleba lub dwie bułki z wędliną. W ramach współpracy z częstochowskim Bankiem Żywności do Poręby co miesiąc trafia 3,5 tony żywności. W maju ubiegłego roku podpisana została trójstronna umowa pomiędzy miastem (MOPS), Bankiem Żywności i jednostką OSP Poręba. Jedna dostawa żywności jest warta ponad 11 tysięcy złotych. W paczkach można znaleźć między innymi mąkę pszenną, kaszę, masło, płatki kukurydziane, makaron, mleko UHT, dania gotowe w puszkach, dżemy itd. Warunkiem skorzystania z pomocy jest roczna, jednorazowa wpłata w wysokości 5 tysięcy złotych (kwota zmienia się w zależności od wielkości gminy). Korzyści są niewspółmierne, a zainwestowane w program pieniądze zwróciły się już po dwóch miesiącach i to czterokrotnie!
W okresie zimowym MOPS zabiega o miejsca noclegowe dla bezdomnych i ofiar przemocy współpracując z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Górze Włodowskiej i z noclegownią w Żerkowicach. Pozytywnie zaopiniowano projekt uchwały dotyczący Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie. Wkrótce ma powstać również Miejski Zespół Interdyscyplinarny. Ciekawą propozycją jest stworzenie Niebieskiej Godziny Wychowawczej, na której dzieci mogłyby rozmawiać o problemach przemocy. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze