(powiat zawierciański) 17 lutego powiatowi radni przyjęli budżet powiatu na 2011 rok. Tym razem na sali nie było gorących dyskusji, zabrakło nawet interpelacji. Dużą niewiadomą jest Szpital Powiatowy w Zawierciu. Widmo bankructwa powiatowej lecznicy odbija się cieniem na twarzach samorządowców. Uchwała budżetowa została przyjęta przy dwudziestu trzech głosach „za” i przy jednym głosie „wstrzymującym się” (Lech Jaros). Obyło się bez emocji i zbędnych pytań. Nawet opozycja tego dnia nieco ospała miała do powiedzenia mniej niż zwykle. Dochody powiatu na 2011 rok radni zaplanowali na grubo ponad 123 miliony złotych, a wydatki ponad 130 milionów złotych.
SZPITAL JAK KULA U NOGI?
- Jeśli chodzi o wielkość, tegoroczny budżet powiatu porównywalny jest z poprzednim. Gros współfinansowanych przez Unię Europejską zadań zrealizowano w minionej kadencji samorządowej, co nie oznacza, iż nastał czas inwestycyjnego zastoju. Niewątpliwie najpoważniejszym przedsięwzięciem będzie budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Co prawda wielki „boom drogowy” mamy już za sobą, jednak nadal poprawiana będzie jakość naszych szlaków i usprawniany ruch kołowy w newralgicznych miejscach. Tym właśnie celom służyć będzie rondo na ulicy Leśnej w Zawierciu i przebudowa trasy Zawiercie – Zdów. Termomodernizacji doczeka się budynek główny Zespołu Szkół im. Gen. J. Bema. Obok wymienionych, nowych zadań wspomnieć trzeba o kontynuowaniu rozpoczętych wcześniej, niemałych inwestycji. Do takich należą modernizacja Zespołu Szkół im. M. Grzegorzewskiej i budowa hali maszyn w Zespole Szkół Rolniczych w Żarnowcu.
Największym ekonomicznym obciążeniem pozostaje szpital. Na spłatę należności wynikających z udzielonych lecznicy poręczeń przeznaczono blisko cztery miliony złotych. Optymizmem nie napawają także dochodzące z Warszawy głosy o reformowaniu szpitalnictwa, którego koszty poniosłyby -jak zwykle- samorządy. Bez tego widma finansowy plan powiatu jest całkiem udaną, w pełni zabezpieczającą potrzeby konstrukcją – komentuje Maciej Pawłowski rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Dług szpitala to już 46,5 mln zł. W roku ubiegłym długi lecznicy powiększyły się o 8,5 miliona złotych. Rok wcześniej straty wyniosły ponad 11 milionów złotych. Program naprawczy ciągle jest tylko programem szkicowym. To „wstępna propozycja, która znajduje się na etapie omawiania i nie jest podawana do wiadomości publicznej”. Niestety te ogólniki słyszymy od wielu miesięcy, a długi szpitala rosną.
Tak naprawdę szpital i jego los to jedna wielka niewiadoma, która może wpłynąć na ostateczny kształt budżetu. Dochody powiatu zaplanowano na 123 miliony 900 tysięcy złotych (w tym dochody własne ponad 101 milionów złotych). Wydatki ogółem to ponad 130 milionów złotych, a wydatki bieżące ponad 100 milionów 900 tysięcy złotych. Wydatki z tytułu udzielonych poręczeń (ponad 3 miliony 900 tysięcy złotych) będą występować tylko wtedy, gdy szpital nie wywiąże się ze zobowiązań spłaty rat kredytów. Wydatki majątkowe stanowią ponad 29 milionów złotych. Deficyt wyniesie ponad 6 milionów złotych.
Plan budżetu powiatu na 2011 rok zakłada największe wydatki na oświatę i wychowanie. Wynoszą one około 42 milionów złotych (z tego ponad 19 milionów powiat wyda na szkoły zawodowe, ponad 12 milionów na licea ogólnokształcące, ponad 2 miliony na podstawowe szkoły specjalne i 1 milion na gimnazja specjalne). Najmniejsze wydatki dotyczyłyby kultury i ochrony dziedzictwa narodowego - 51 tysięcy złotych (z przeznaczeniem na biblioteki). Sporo środków powiat przeznaczy na transport i łączność (ponad 24 miliony złotych).Na ochronę zdrowia planuje się wydać połowę mniej (ponad 12 milionów złotych). Podobną kwotę samorząd powiatowy wyda na pomoc społeczną (placówki opiekuńczo-wychowawcze ponad 3 miliony złotych, domy pomocy społecznej ponad 4 miliony złotych, rodziny zastępcze ponad 2 miliony złotych). Gospodarka mieszkaniowa, to wydatki sięgające 8,5 miliona złotych.
ZARZĄD NIE SPAŁ
W okresie od 21 stycznia do 16 lutego Zarząd Powiatu Zawierciańskiego odbył trzy posiedzenia. Podjął uchwałę na mocy, której Leopold Stawarz nadal będzie pełnił funkcję dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Twórczości w Zawierciu. Przyjęto plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez powiat (na ten cel w tym roku przeznaczona będzie kwota ponad 198 tysięcy złotych). Jan Grela został pełnomocnikiem do spraw projektu „Poprawa bezpieczeństwa ludności poprzez utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu”. Przesunięciu uległy terminy spłat rat dwóch pożyczek udzielonych Szpitalowi Powiatowemu w Zawierciu ze środków budżetu powiatu (w łącznej wysokości 600 tysięcy złotych).
- W ramach udzielonych poręczeń 27 stycznia powiat dokonał zapłaty zobowiązań szpitala w wysokości 385 tysięcy 362 złotych z tytułu rat kredytów za miesiąc styczeń 2011 roku – mówił starosta Rafał Krupa.
Starosta poinformował, że o odbiorze prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego interesanci Wydziału Komunikacji Miejskiej będą mogli się już niebawem dowiedzieć dzięki powiadomieniom za pomocą SMS-ów i e-maili z systemów Pojazd i Kierowca.
Z dniem 1 marca ulegną zmianie godziny pracy starostwa, które w poniedziałek będzie funkcjonowało od 8.00 do 17.00, a od wtorku do piątku od 7.30 do 15.30.
NIEKTÓRE UCHWAŁY
Radni przyjęli uchwałę o zaciągnięciu kredytu długoterminowego w wysokości prawie 4 milionów złotych na spłatę uprzednio zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów przypadających do spłaty w 2011 roku (kredyt zostanie spłacony w latach 2012-2016 ze środków własnych). Ustalono dodatkowe wynagrodzenie dla starosty za 2010 rok (ponad 551 złotych). Zatwierdzono plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2011 rok i plany pracy stałych komisji rady. Podjęto uchwałę o terminach kolejnych sesji (31 marca, 28 kwietnia, 26 maja, 30 czerwca, 25 sierpnia, 29 września, 27 października, 24 listopada, 29 grudnia). Wyrażono zgodę na przejęcie od Skarbu Państwa na mienie Powiatu Zawierciańskiego nieruchomości zabudowanej budynkami Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze