(Zawiercie) Podczas obrad Rady Powiatu Zawierciańskiego 26 maja z porządku obrad zniknął punkt odnoszący się do zmian w statucie lecznicy. Nie było gorących dyskusji, ani przepychanek. Jakby nigdy nic sesja przebiegła pod znakiem drogowych interpelacji – w końcu wszystkie drogi prowadzą do szpitala, o czym samorządowcy wiedzą, ale jakoś ostatnio mówić nie chcą.
WIĘCEJ STANOWISK I MNIEJ ODDZIAŁÓW
Nowością statutową ma być wprowadzenie funkcji Lekarza Naczelnego Szpitala. Personel pyta – ile to będzie kosztować?
- Starosta uznał, iż proponowane zmiany w statucie szpitala wymagają doprecyzowania, uszczegółowienia zapisów. Ich ostateczna wersja ma być dyskutowana na najbliższej (czerwcowej) sesji rady powiatu. Przedstawiony przez dyrekcję lecznicy projekt zmian opiera się na likwidacji oddziału otolaryngologicznego, połączeniu oddziałów internistycznych, wprowadzeniu funkcji kierowników medycznych (alternatywa dla ordynatorów). Naczelny Lekarz Szpitala miałby sprawować merytoryczny nadzór nad personelem medycznym i czuwać nad właściwym (z medycznego i organizacyjnego punktu widzenia) wykonywaniem przez podległy mu zespół zawodowych powinności. W odniesieniu do tego stanowiska kwestie finansowe nie były jeszcze omawiane. Statutowe korekty są w tej chwili przedmiotem intensywnych rozmów między Zarządem Powiatu i kierownictwem placówki – zdradza Maciej Pawłowski rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Przypomnijmy, dług szpitala wynosi już ponad 48 milionów złotych. 16 maja Rada Społeczna Szpitala wyraziła zgodę na likwidację oddziału otolaryngologicznego, połączenie pracowni endoskopii i rektoskopii, zmniejszenie z 40 do 35 liczby łóżek na oddziale dziecięcym, na połączenie oddziałów chorób wewnętrznych.
- To są pozornie zmiany. Nie sądzę by pomogły szpitalowi. Myślę, że one wręcz mogą mu zaszkodzić i skutkować w dłuższym okresie czasu dodatkową stratą. Radni na komisji zdrowia nie wyrazili swojej akceptacji i praktycznie jednogłośnie odrzucili wszystkie poprawki do statutu szpitala. Szczególnie kontrowersyjne były zmiany związane z nową funkcją Lekarza Naczelnego Szpitala bez jednoczesnego zlikwidowania w statucie kolejnego stanowiska, co prawda dziś jeszcze nieobsadzonego - zastępcy Dyrektora Naczelnego do spraw medycznych. Z załączonych materiałów wynika, że zakres obowiązków tych dwóch osób funkcyjnych praktycznie się pokrywa – mówi wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski.
Przypuszczalnie pensja lekarza naczelnego byłaby porównywalna do zastępcy dyrektora.
BEZPIECZNIE W POWIECIE
Bez zbędnej dyskusji rada przyjęła uchwały o stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu zawierciańskiego i informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego.
W miniony roku spadła ogólna ilość przestępstw, a wzrósł wskaźnik ich wykrywalności (do 68,2%). W okresie 12 miesięcy policjanci z KPP w Zawierciu nałożyli 12437 mandatów karnych na sprawców wykroczeń, przygotowali 1289 wniosków o ukaranie do sądu i wypisali 2032 pouczenia. Niepokoi za to wzrost liczby kradzionych samochodów z jednoczesnym spadkiem ich wykrywalności. W stosunku do roku 2009 spadła liczba pożarów o około 9,5%. Strażacy zaznaczają, że było to spowodowane długą zimą i sporą ilością opadów. Największy wzrost liczby pożarów odnotowano w gminie Żarnowiec i Poręba, największy spadek we Włodowicach, Irządzach, Pilicy. Największe straty ogień spowodował w czasie pożaru hali magazynowej w Ogrodzieńcu przy ulicy Kościuszki (170 tysięcy złotych). W 2010 roku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu zgłoszono z terenu powiatu 1342 przypadki chorób zakaźnych, zakażeń i zatruć podlegających obowiązkowemu zgłoszeniu, 120 osób z powodu chorób zakaźnych było hospitalizowanych. Najwięcej było zachorowań na ospę wietrzną, gruźlicę i boreliozę.
Z ważniejszych uchwał radni jednomyślnie zadecydowali o zaciągnięciu kredytu długoterminowego na przebudowę ulicy Leśnej z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z ulicą Leśną (1.375.000 zł).
WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO SZPITALA
W sprawie dróg interpelowali Lech Jaros, Henryk Karcz, Dariusz Bednarz, Paweł Kaziród.
Pytano o remont nakładki na ulicy Krakowskiej w Podzamczu, o zamontowanie lustra w Morusach, chodnik w Bzowie. Wywołany „do tablicy” Marian Gajda z Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu odpowiedział, że na terenie gminy Ogrodzieniec wykonano wiele prac na różnych trasach. Dyrektor obiecał sprawdzić niebezpieczne miejsce w Morusach, a ponieważ jest ono usytuowane przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką to zadeklarował interwencję w Wojewódzkim Zarządzie Dróg. Nakładka na ulicy Krakowskiej z braku środków doczeka się jedynie remontu cząstkowego. Chodnik w Bzowie przy ulicy Harcerskiej poczeka do przyszłego roku.
- Dziś byliśmy zaskoczeni, ponieważ nagle się okazało, że najistotniejszym elementem interpelacji były drogi i chodniki. Przykro mi niezmiernie, ale wydaje mi się, że kwestia szpitala jest w tej chwili priorytetowa – dodaje Małgorzata Grabowska przewodnicząca szpitalnej „Solidarności”.
TWÓJ GŁOS SIĘ LICZY
Do 20 czerwca potrwają konsultacje społeczne w sprawie likwidacji oddziału otolaryngologicznego. Formularz można pobrać ze strony bip.zawiercie.powiat.finn.pl (zakładka konsultacje). Ankietę należy przesłać na adres Starostwa Powiatowego w Zawierciu ulica Henryka Sienkiewicza 34 lub na adres e-mailowy [email protected] lub [email protected]
Formularze można składać również w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze