(Zawiercie, Lgota Murowana, Łazy) 29 listopada w Sądzie Rejonowym w Zawierciu odbędzie się niejawne posiedzenie w sprawie Agaty S. Kobieta nadal pracuje, jako nauczycielka informatyki w Zespole Szkół nr 1 w Łazach. 17 września została zatrzymana do rutynowej kontroli drogowej przez policjantów z KPP w Zawierciu. Okazało się, że ma w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu. Jaki przykład daje młodzieży? To zdarzenie jest kolejnym dowodem kompletnej bezmyślności za kierownicą. Nadal ciągnie się postępowanie dotyczące strażnika miejskiego z Zawiercia, który 5 czerwca po pijaku potrącił rowerzystkę. W ubiegłym miesiącu młody policjant „na podwójnym gazie” wpakował się pod ciężarówkę w Lgocie Murowanej.
Do zatrzymania Agaty S. doszło w Łazach na ulicy Częstochowskiej około godz. 5.50 rano. Nauczycielka prowadziła Toyotę. Natrafiła na policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. „Wydmuchała” ponad promil alkoholu. – Jestem zdziwiony jej zachowaniem. Zawsze była lubiana przez uczniów i raczej nie nadużywała alkoholu- mówi o Agacie S. jeden z jej byłych uczniów. Dlaczego nauczycielka informatyki nadal pracuje?
- Dopóki ta osoba nie jest skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne spowodowanie przestępstwa, nie ma podstaw do jej zwolnienia. Odrębną kwestią jest uchybienie w zakresie etyki zawodowej nauczyciela. Wniosek na komisję dyscyplinarną powinien złożyć dyrektor szkoły – informuje Anna Wietrzyk z Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dyrektorka placówki Urszula Grzywa po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywa, planuje złożyć stosowny wniosek odnośnie Agaty S. Wszystko wskazuje na to, że sprawie przyjrzy się rzecznik dyscyplinarny do spraw nauczycieli. Dyrektor ma też uprawnienia do zawieszenia nauczyciela w czynnościach. Nie prowadziłaby wtedy lekcji, ale otrzymywałaby połowę pensji.
- Nauczycielka odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Najbliższe posiedzenie zostało wyznaczone na 29 listopada- powiedział w rozmowie telefonicznej Bogusław Zając rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.
Co na to inni nauczyciele?
– Wyznaję zasadę „pijesz-nie jedziesz, jedziesz-nie pij”. Tę zasadę staram się przekazywać młodemu pokoleniu. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest niedopuszczalne i nie tylko w środowisku nauczycielskim. Pedagog dla ucznia musi być jednak jak kryształ – komentuje Marta Grzesica łazowska radna i wieloletnia nauczycielka.
TO NIE PIERWSZY TAKI PRZYPADEK!
Sam zrezygnował z pracy strażnik miejski, który 5 czerwca, kierując Volkswagenem Passatem na ulicy Leśnej w Zawierciu potrącił jadącą w tym samym kierunku 41-letnią rowerzystkę. Andrzej G. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w końcu sam się zwolnił. Mężczyzna feralnego dnia tuż po zakończeniu służby miał we krwi aż 2,6 promila alkoholu. Taki wynik jednoznacznie wskazuje, że musiał pić jeszcze w czasie służby. 4 października w Sądzie Rejonowym w Zawierciu zapadł wyrok nakazowy, skazujący Andrzeja G. na grzywnę 100 stawek dziennych po 10 złotych i zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata. Prokurator uznał ten wyrok za rażąco niski, i z uwagi na łagodność kary wniósł swój sprzeciw. 23 października w Lgocie Murowanej kompletnie pijany 25-letni policjant wpakował się swoją osobówką pod ciężarowego Dafa. Funkcjonariusz, kierując autem marki Daewoo Nexia prawdopodobnie próbował wyprzedzić karetkę pogotowia. W tym momencie z impetem uderzył w ciężarówkę. Do wypadku doszło na łuku drogi. Okazało się, że siedzący za sterami Daewoo mężczyzna ma we krwi prawie promil alkoholu i do tego jest policjantem.
PICIE TO PROBLEM SPOŁECZNY
Dlaczego ludzie na stanowiskach piją? Z tych samych powodów, co wszyscy inni. Z jedną różnicą. Badania dowodzą, że coraz więcej pijących to „wysokofunkcjonujący alkoholicy” -lekarze, nauczyciele, politycy czy biznesmeni. Piją i mówią, że to przez stres. Nasz powiat raczej nie odbiega od normy.
- Choroba alkoholowa jest chorobą demokratyczną i dotyka wszystkich bez względu na: płeć, wiek, czy wykształcenie. Nie wiemy, czy osoby, które zostały zatrzymane w związku z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu są autentycznie uzależnione. Fakt, że sięgały po niego w sytuacjach nieodpowiednich. Wtedy mówimy o tzw. szkodliwym używaniu alkoholu. Każdy, kto sięga po kieliszek i zaraz po tym siada za kierownicę szkodzi sobie i innym. To szerszy problem. Alkohol powoduje obniżenie kontroli emocjonalnej i intelektualnej. Człowiek „pod wpływem” popełnia błędy, których po trzeźwemu by nie popełnił. Alkohol jest dla ludzi zdrowych, dorosłych i potrafiących z niego korzystać- twierdzi Halina Bulska-Sobusik pełnomocnik Prezydenta Zawiercia do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze