(powiat zawierciański) Zakład Gospodarki Komunalnej (dba o miejskie ulice) i Powiatowy Zarząd Dróg, który zajmuje się bieżącym utrzymaniem dróg powiatowych i wojewódzkich (w granicach administracyjnych powiatu zawierciańskiego), z nadzieją patrzą w niebo i liczą, że brak śniegu pozwoli im na oszczędności. Najgorszą zmorą dla drogowców są jednak dodatnie temperatury w dzień i mróz w nocy. Dziur przy takiej pogodzie przybywa jak grzybów po deszczu.
Od listopada do stycznia ZGK do zabezpieczania: 140 km dróg gminnych, 20 tys. m kw. parkingów i 20,5 tys. m kw. chodników, 11 tys. m kw. alejek i skwerów oraz 155 przystanków autobusowych, zużył 500 ton piasku i 150 ton soli. To nie jest mała ilość. Na oszczędności nie ma więc co liczyć. Podobnie sytuacja wygląda w Powiatowym Zarządzie Dróg, który dba o drogi powiatowe i wojewódzkie do granic powiatu zawierciańskiego. Do 6 lutego PZD zużył już 1843 tony soli i 3 razy tyle piasku. Służby PZD działają w obwodach drogowych: Kądzielów (Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec, Poręba, Włodowice), Pilica (Pilica, Żarnowiec) i Szczekociny (Kroczyce, Irządze, Szczekociny).
- Zasoby piasku na poszczególny obwodach są wystarczające. Ale jeśli takie warunki pogodowe dalej będą się utrzymywały, to koszty Akcji Zima będą bardzo duże. Przy dużych opadach największe problemy mamy z utrzymaniem odcinków dróg wojewódzkich nr 794 i 790 – powiedział nam Andrzej Gumułka z Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu.
Służby PZD i ZGK cały czas są w pogotowiu. Jeśli jednak jakaś droga gminna czy powiatowa będzie nieodśnieżona lub nieposypana, mieszkańcy mogą kontaktować się z dyżurnymi.
Obwód drogowy w Kądzielowie – tel. 32-6721909, w Pilicy -tel. 32-6735190, w Szczekocinach - tel. 34-3557005. Z dyspozytorem ZGK można skontaktować się pod nr tel. 32-6721041. W przypadku dróg osiedlowych należy kontaktować się z właściwą spółdzielnią mieszkaniową lub wspólnotą. Warto także pamiętać, że za odśnieżanie chodników przy prywatnych posesjach odpowiadają ich właściciele. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze