Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 00:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

GUZIK PRZEPCHNIĘTA NA DYREKTORA

(Zawiercie) 14 maja, to pamiętny dzień w historii powiatu zawierciańskiego. Wreszcie udało się przeforsować kandydaturę Małgorzaty Guzik na stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu. W przerwie ostatniej sesji rady powiatu miała się odbyć komisja do wyboru dyrektora lecznicy. Jednak między innymi radni Jarosław Kleszczewski, Zbigniew Rok, Henryk Karcz zrezygnowali z uczestnictwa w posiedzeniu. To był już drugi bojkot.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 14 maja, to pamiętny dzień w historii powiatu zawierciańskiego. Wreszcie udało się przeforsować kandydaturę Małgorzaty Guzik na stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu. W przerwie ostatniej sesji rady powiatu miała się odbyć komisja do wyboru dyrektora lecznicy. Jednak między innymi radni Jarosław Kleszczewski, Zbigniew Rok, Henryk Karcz zrezygnowali z uczestnictwa w posiedzeniu. To był już drugi bojkot.

 

Przypomnijmy, dwa razy konkurs na dyrektora szpitala wygrał Piotr Grazda, ale starosta Rafał Krupa nie powołał go na stanowisko dyrektora szpitala, tylko przedłużał okres pracy pełniącej te obowiązki tymczasowo Małgorzacie Guzik. 21 marca Wojewoda Śląski zaskarżył uchwałę o powołaniu Guzik na stanowisko dyrektora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Zdaniem skarżącego Zarząd Powiatu swoim działaniem naruszył konstytucyjną zasadę legalizmu (Art. 7 Konstytucji). Już 9 kwietnia komisja konkursowa miała zaopiniować kandydata na dyrektorski stołek przedstawionego przez zarząd, ale na posiedzenie stawiło się zaledwie kilku jej członków. Sytuacja się powtórzyła. W „nagrodę” w czasie ostatniej sesji postanowiono odwołać H. Karcza i Z. Roka ze składu komisji powołanej do przeprowadzenia konkursu na dyrektorski stołek.

 

Na miejsce „niepokornych” radnych szybko wskoczyli Dariusz Bednarz i Krystyna Koczur. Jarosława Kleszczewskiego zastąpił Cezary Barczyk (etatowy członek zarządu powiatu).

 

- 14 maja komisja się odbyła. Stawiło się 12 osób. Przy 9 głosach „za”, 2 „przeciw” i 1 nieważnym komisja wydała pozytywną opinię na temat kandydatury Małgorzaty Guzik- informował w rozmowie telefonicznej wicestarosta Rafał Porc.

 

Po wielu miesiącach udało się przeforsować kandydaturę M. Guzik, choć komisja w poprzednim składzie demokratycznie wybrała Piotra Grazdę.

 

- Swoimi nie do końca przejrzystymi metodami Krupa uczynił w końcu Małgorzatę Guzik formalnym dyrektorem szpitala. Na tej ważnej dla mieszkańców posadzie umieścił osobę, która przez lata przyczyniała się do finansowej ruiny placówki, której wieloraka zawodowa działalność budzi nie tylko moralne zastrzeżenia. Teraz bez żadnych ograniczeń będzie mógł realizować jej rękami swoje wyjątkowo chore i zabójcze dla opieki medycznej eksperymenty. Na Krupę nie ma na razie demokratycznego bata. Jedynym sposobem uratowania szpitala jest rozbicie chorego układu władzy przez referendum i odwołanie prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha. Nie dla układów i zastraszania – sugeruje były członek komisji konkursowej Zbigniew Rok.

 

Inne zdanie o swojej działalności w szpitalu ma główna zainteresowana M. Guzik.

 

- Stanowisko p.o. dyrektora szpitala objęłam 03.02. 2012 roku. Stan zadłużenia na 31. 01. 2012 r. wynosił 51.952.746,54 zł. Obecnie na dzień 31.03.2013 r. zobowiązania szpitala wynoszą 51.165.887,61 zł. Z przedstawionych danych ewidentnie wynika, że w okresie, kiedy pełnię obowiązki dyrektora zadłużenie nie wzrosło. Informacje rozpowszechniane przez radnego Zbigniewa Rok mijają się z prawdą – tłumaczyła pod koniec ubiegłego miesiąca dyrektorka Guzik.

 

Z informacjami o zastraszaniu członków komisji Rafał Krupa od początku się nie zgadzał. - Nikogo nie zastraszałem i nie planowałem zastraszać. Chciałem tylko, by komisja konkursowa wypełniała swoje zadania. Radny Rok wcześniej na komisji zdrowia powiedział „i tak nie uda wam się powołać dyrektora”. Następnie realizowane były naciski opozycji związane ze zniechęceniem członków komisji konkursowej na przybycie na posiedzenie – komentował starosta w ubiegłym miesiącu.

 

DLACZEGO NIE GRAZDA?

 

- Od początku tej kadencji zapoznałem się z naprawdę dużą liczbą biznesplanów dotyczących szpitalnictwa. Do mojej wyobraźni najbardziej trafiają konkretne wyliczenia, prognozy oparte na matematyczno-ekonomicznych podstawach, harmonogramy precyzyjnie określonych działań. Tego wszystkiego zabrakło w koncepcji naprawczej opracowanej przez wskazanego przez komisję konkursową kandydata. Dużo w niej było szlachetnej wiary w dobro człowieka, jednak na wyprowadzanie szpitala z kryzysu to trochę za mało. Bardzo żałuję, że przed decyzją Zarządu Powiatu nie mogłem z kandydatem osobiście porozmawiać. Być może taka rozmowa przekonałaby mnie do propozycji komisji – upierał się w kwietniu ubiegłego roku starosta Krupa (KZ nr 17 27.04.2012 – 03.05.2012). Po wielu miesiącach udało mu się dopiąć swego. Ostateczna decyzja należy do zarządu, ale sprawa wydaje się być przesądzona.

 

Jak udało nam się ustalić, wszyscy nowi członkowie komisji ds. wyboru dyrektora szpitala zagłosowali za kandydaturą M. Guzik. Przeciw jej kandydaturze byli przedstawiciele działających w szpitalu związków zawodowych.  (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama