(Zawiercie) Śmieci w lasach, na ulicach i w przydrożnych rowach to widok, do którego powoli przyzwyczajają się ludzie. Nikogo nie dziwi porzucony przy drodze zepsuty telewizor lub sterta puszek po piwie na leśnej polanie. A powinno, ponieważ to poważny problem nas wszystkich.
Mimo, że pogoda niezbyt sprzyjająca wiele osób wyruszyło podczas majowego weekendu poza miasto. Każdy z nas wie jak miło, wprost z miejskiego gwaru, zaszyć się w leśnej ciszy i pooddychać świeżym powietrzem. Pięknych miejsc do wycieczek rowerowych i spacerów na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej nie brakuje.
Urok malowniczych skałek, jaskiń i leśnych polan w okolicy Zawiercia psują śmieci. Widok jest odrażający. Wchodząc do lasu zamiast obserwować budzącą się do życia przyrodę patrzymy na wysypiska śmieci. Jest tu prawie wszystko: stare meble, telewizory, opony, puszki i butelki. Gdziekolwiek pojawiają się ludzie, tam również w szybkim tempie rosną góry śmieci. Pomimo, że niekiedy kosze są w zasięgu wzroku, najłatwiej wyrzucić papier czy pustą butelkę pod nogi.
-Sprzątanie lasów odbywa się częściej, niż tylko przy okazji Święta Ziemi. Nadleśnictwo zakupuje duże, zielone worki i wynajmuje firmy sprzątające tereny leśne. Napełnione worki zabierane są przez specjalne samochody, które podstawiają w wyznaczone miejsca okoliczne gminy. Z Nadleśnictwem Siewierz w sposób ciągły współpracują gminy: Łazy, Włodowice i Ogrodzieniec. Również starosta zawierciański wspomaga finansowo organizowane przez nas akcje. Wspólnymi siłami oczyszczamy lasy z zalegających tam odpadów z gospodarstw domowych. Na ich miejsce pojawiają się nowe śmieci, ponieważ trudno zatrzymać winowajców na gorącym uczynku – mówi Jacek Sieradzki z Działu Ochrony Lasu Nadleśnictwa Siewierz.
Śmieci to jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Mogą wywołać pożar oraz choroby zwierząt, roślin a nawet ludzi. Według prawa, osoba, która zanieczyszcza i zaśmieca miejsca publiczne podlega karze grzywny do 500 zł. Ministerstwo Ochrony Środowiska opracowało właśnie zmiany w kodeksie karnym proponując, aby za zaśmiecanie środowiska groziło w skrajnych przypadkach nawet 12 lat więzienia. (AS)
Napisz komentarz
Komentarze