Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 stycznia 2025 22:15
Reklama
Reklama

BUNKRY STANĘŁY PRZED MOKIEM

(Zawiercie) Do niedawna mieszkańcy Zawiercia wykorzystywali bunkry, jako śmietniki, choć ich przeznaczenie było zupełnie inne. W piątek (16 kwietnia) 3 wojenne schrony stanęły przy alejce obok Miejskiego Ośrodka Kultury” Centrum” w Zawierciu. Zapomniane obiekty teraz będą służyły przede wszystkim uczniom i nauczycielom historii.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Do niedawna mieszkańcy Zawiercia wykorzystywali bunkry, jako śmietniki, choć ich przeznaczenie było zupełnie inne. W piątek (16 kwietnia) 3 wojenne schrony stanęły przy alejce obok Miejskiego Ośrodka Kultury” Centrum” w Zawierciu. Zapomniane obiekty teraz będą służyły przede wszystkim uczniom i nauczycielom historii.

 

Projekt przywrócenia schronów wojennych do użyteczności publicznej powstał z inicjatywy grupy sympatyków umocnień militarnych na Jurze i współudziale Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Przy trzech schronach, które stanęły przed MOK-iem pojawiła się również tablica informacyjna. Schrony, potocznie zwane bunkrami, były to obiekty przeznaczone do obserwacji lub strzelania. Najczęściej spotykanymi w naszym regionie są bunkry jednoosobowe typu Kochbunker, w których żołnierz stojąc, mógł obserwować okolicę. Właśnie takie schrony stanęły się przed zawierciańskim ośrodkiem kultury. Przetransportowanie żelbetonowych ciężarów nie było wcale łatwym zadaniem. Jak przyznaje Maciej Świderski jeden bunkier może ważyć nawet ok. 700 kg, czyli tyle, co przeciętna krowa. Do każdego z nich można już od piątku wejść i poczuć się jak prawdziwy żołnierz.

 

- Jeden bunkier leżał przy drodze do Łaz, drugi sprowadzony został z Borowego Pola, a trzeci z centrum Zawiercia. Już widziałem grupkę młodzieży szkolnej, która wraz z opiekunem oglądała bunkry. Chcemy, by to miejsce zostało włączone do szlaku Architektury Militarnej Jury. Projekt ten został już zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wyjaśnia Maciej Świderski przewodniczący Komisji Ochrony Cmentarzy i Fortyfikacji Wojennych PTTK i TMZZ w Zawierciu.

 

- To ciekawa inicjatywa i wspaniały pomysł na lekcje historii w terenie – przyznaje historyk Marcin Jung. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jak CMC zwalnia to smuteczek, ale jak inna firma w strefie uruchamia zakład czy planuje inwestycje to jedziecie po nich jak po burej suce. Gdzie sens i logika???Data dodania komentarza: 28.12.2024, 07:01Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Sasiha1959Treść komentarza: Jak czytam o energii eko z ferm morskich z zamiarem wykorzystania w Częstochowie to zastanawiam się czy osoby które podejmują takie decyzje wiedzą co mówią czy tylko mówią co się od nich oczekuje 🙁Data dodania komentarza: 26.12.2024, 18:11Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: mkrisoTreść komentarza: Do autora - nie ma takiej firmy jak „ Hhyssenkrupp”, jest ale Thyssenkrupp…Data dodania komentarza: 26.12.2024, 16:02Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?
Reklama