Konkurs Lady D. (Lady Disabled - Dama Niepełnosprawna) promuje kobiety, które mimo niepełnosprawności są szczególnie aktywne społecznie. Realizuje on zapisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ONZ, wzywającej do zapewnienia kobietom z niepełnosprawnościami możliwości pełnego rozwoju, postępu i umocnienia pozycji społecznej. W programie uroczystości znalazło się m.in. wręczenie tytułów Lady D. poszczególnych powiatów województwa śląskiego, z których zgłoszone zostały kandydatki oraz wręczenie tytułów Lady D. laureatkom konkursu w pięciu kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań). Poniżej prezentujemy Państwu listę wszystkich nagrodzonych kobiet.
Lady D. 2019
Kategorie główne
Pani Katarzyna Stachowicz wyróżnienie specjalne Lady D. 2019 z Dąbrowy Górniczej
Pani Magdalena Wójcik Lady D. 2019 w kategorii Dobry Start z Bielska-Białej
Pani Anna Migała Lady D. 2019 w kategorii Kariera Zawodowa z Bytomia
Pani Elżbieta Markowska Lady D. 2019 w kategorii Zaangażowanie Społeczne z Częstochowy
Pani Alicja Szymczak Lady D. 2019 w kategorii Kultura i Sztuka z Pszczyny
Lady D. Powiatów
Pani Urszula Staszowska Lady D. Chorzowa 2019
Pani Janina Rosińska Lady D. Piekar Śląskich 2019
Pani Monika Michalak Lady D. Rudy Śląskiej 2019
Pani Urszula Rymut Lady D. Mysłowic 2019
Pani Jolanta Oczko Lady D. Gliwic 2019
Pani Emilia Sklorz Lady D. Rybnika 2019
Pani Elżbieta Ożarek Lady D. Katowic 2019
Pani Anna Krystyna Machalica Lady D. 2019 Powiatu Pszczyńskiego z Pszczyny
Pani Anna Wyrozębska Lady D. 2019 Powiatu Wodzisławskiego z Radlina
Wyróżnienia
Pani Jolanta Spielman-Gajda z Połomii oraz Pani Danuta Michalik z Gogołowej Powiat Wodzisławski
Pani Danuta Żwirecka z Rybnika oraz Pani Bożena Lampart z Rybnika
Pani Małgorzata Morawiec z Chorzowa
Pani Anna Kurek z Piekar Śląskich
Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek został zainicjowany w roku 2002 w Katowicach przez europosła Marka Plurę. Polega on na przyznawaniu tytułu honorowego "Lady D." (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia. Z założenia konkurs oddaje ducha ratyfikowanej, zarówno przez Polskę jak i przez Unię Europejską, Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a zwłaszcza jej Artykułu 6, który mówi o konieczności szczególnego wspierania i promocji niepełnosprawnych kobiet. Długoletnią przewodniczącą Kapituły Konkursu była Krystyna Bochenek, której konkurs nosi imię od 2012 roku.Europoseł Marek Plura podkreśla: "Nasze plebiscyty nie są wyborami miss piękności, a jednak owocują kolekcjami prawdziwych gwiazd, których światło ducha i talentu prowadzi przez życie dobrym przykładem wielu, niekoniecznie niepełnosprawnych ludzi. Dzięki laureatkom przekonujemy się, że niepełnosprawność nie może odbierać kobietom możliwości samorealizacji, poczucia spełnienia się i prawdziwego sukcesu. Realizujemy w ten sposób zapis artykułu 6. Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ, który mówi, że Państwa-Strony podejmą wszelkie stosowne kroki dla zapewnienia kobietom pełnego rozwoju, postępu i umocnienia pozycji społecznej, w celu zagwarantowania im pełnej dostępności do fundamentalnych swobód i praw człowieka określonych w niniejszej Konwencji. Niepełnosprawność to dodatkowe wyzwanie, które te wspaniałe dziewczyny pokonują, czasem z trudem, ale zawsze z radością i niebywałą urodą duszy. To zaś pomaga radzić sobie z własnymi kłopotami i spełniać własne marzenia nam wszystkim, niezależnie od sprawności i niepełnosprawności."
Pierwsza edycja konkursu Lady D. odbyła się w 2002 roku. Od tego czasu finały Lady D. odbywały się już m.in. w Katowicach, Sejmie RP i Parlamencie Europejskim w Brukseli. Od 2011 roku Konkurs nosi imię Ś.P. Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, wielkiej orędowniczki konkursu, która zginęła tragicznie w katastrofie smoleńskiej.
Serdecznie Państwa zapraszamy na spotkanie wyborcze z europosłem Markiem Plurą, które odbędzie się 13 maja (poniedziałek) br. o godz. 19.00 w Klubie Relax SM Zawiercie, przy ul. Spacerowej 4. Porozmawiajmy o przyszłości!
Napisz komentarz
Komentarze