Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

KTO NA PREZYDENTA RP?

Pierwszy raz po upadku komunizmu wybieraliśmy prezydenta RP równe 30 lat temu. Od tego czasu nie zdarzyło się, by w dniu wyborów powszechnych żaden Polak nie miał możliwości oddania głosu. Chaos spowodowany manipulowaniem przy ordynacji wyborczej sparaliżował parlament, odbierając nam możliwość głosowania na swojego kandydata 10 maja br., o czym piszemy obszernie w artykule „Wyborczy poker”. Teraz natomiast chcemy przybliżyć kulisy listy kandydatów na prezydenta RP, dla których ostateczny termin zgłaszania swojego udziału upływał w nocy z 26/27 marca br.
Podziel się
Oceń

Ogółem do startu w wyborach prezydenckich zgłosiło się 19. kandydatów. Dziewięciu z nich nie zebrało wystarczającej ilości podpisów: Piotr Stanisław Bakun, Sławomir Grzywa, Jan Zbigniew Potocki, Kajetan Pyrzyński, Leszek Samborski, Grzegorz Sowa, Romuald Starosielec, Waldemar Witkowski i Andrzej Voigt. 

Pozostałych 10. kandydatów zostało umieszczonych na kartach do głosowania: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno i Stanisław Żółtek. Pierwsza tura wyborów zaplanowana została na 10 maja br. Gdyby jednak żaden z kandydatów nie uzyskał ponad połowy ważnych głosów, to druga tura miała odbyć się 24 maja. Kandydaci opozycji pomimo braku akceptacji niekonstytucyjnych wyborów, nadal podtrzymywali decyzję o swoim w nich udziale. Wyjątek stanowiła Małgorzata Kidawa-Błońska, która głośno sprzeciwiała się niedemokratycznym zapisom wyborczym: -Wybory korespondencyjnie tak, ale wybory przeprowadzone przez PKW i wybory pod kontrolą PKW. Na razie, to co jest zaproponowane nie jest wyborami; Jeżeli 10 maja PiS będzie chciało przeprowadzić pseudowybory w czasie pandemii usługą pocztową, to nie są to wybory; ja w takiej zabawie nie będę brała udziału jako obywatel i jako kandydat - apelując o bojkot takich wyborów, przy okazji tracąc poparcie wyborców, którzy do końca nie wiedzieli, czy kandyduje, czy nie. 
Gdy do wyborów jednak nie doszło rząd zdecydował o ustaleniu nowego kalendarza wyborczego, co dało szansę dla nowych kandydatur. Koalicja Obywatelska szybko dokonała korekty i w miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zgłosiła prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Sama kandydatka tuż przed rezygnacją stwierdziła: -Kiedy rządzący wpadli na szatański pomysł, żeby wybory robić w środku pandemii(...) chcieli je zrobić niezgodnie z konstytucją, nie mogłam milczeć. Musiałam to głośno powiedzieć. Gdyby nie mój mocny głos i mówienie o bojkocie, wybory w maju pewnie by się odbyły. Teraz mamy szansę na wolne i demokratyczne wybory.
Nadal mamy 10. kandydatów na prezydenta, chociaż można się spodziewać kolejnych. Niestety wg. obecnych wytycznych, każdy nowy kandydat będzie miał zaledwie 2 dni na zebranie 100 tys. podpisów. Uważam, że ten zaporowy termin ma na celu wyeliminowanie konkurencji. Opozycja mówi „wszystkie ręce na pokład”, a znając jej determinację zebranie wystarczającej ilości podpisów nie będzie trudne. 
Zapytałam mieszkańców Myszkowa i Zawiercia o ich sympatie polityczne pierwszego dnia gdy pojawił się nowy kandydat, ale to chyba za wcześnie, by prognozować wynik. Zdecydowana większość głosowałoby tego dnia na... Krzysztofa Bosaka (75%), natomiast prezydent RP Andrzej Duda zdobył w tym rankingu 20% głosów. Zainteresowanie sondą było duże dlatego spodziewałam się ostatecznego wyniku za kilka godzin, jednak administrator grupy usunął post przy kilkudziesięciu wypowiedziach, pomimo, że ten w żaden sposób nie naruszał regulaminu grupy. Podobno z powodu hejtu (nieodłącznego towarzysza portali społecznościowych), z którym sobie administrator nie radził, ale zupełnie nie rozumiem dlaczego nie usunął trolli, zamiast mnie i dlaczego mnie nie o swojej decyzji nie uprzedził. 
Oczywiście „sondażu” na grupie nie należy w najmniejszym stopniu traktować poważnie. To zabawa, z której można wyciągnąć wszystkie możliwe wnioski. Że to grupa zdominowana przez zwolenników K. Bosaka, albo ci po prostu ruszyli w klikanie. To nieważne, ważne, że administrator grupy ocenzurował dyskusję, jak Polskie Radio listę przebojów Trójki…
Kampania jeszcze się nie zaczęła, bo też nie znany jest jeszcze nowy termin wyborów, ale już ośrodki badania opinii publicznej wróżą II turę, w której z obecnie urzędującym prezydentem zmierzy się jeden z pozostałych kandydatów. Kto nim będzie i czy dojdzie w ogóle do II tury zależy od nas. Historia Polski pisze się na naszych oczach – pamiętajmy, że piszemy ją nie tylko dla siebie, Europy, świata, ale dla naszych dzieci i wnuków. Nic nie usprawiedliwi nas gdy na te wybory nie pójdziemy, gdy nie zagłosujemy. Tegoroczne wybory zapiszą się brzydką czcionką na kartach polskiej historii i tylko my możemy ten zapis złagodzić. 
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama