mieszkańców, aktywnie działa Stowarzyszenie „Nie dla kopalni”, które ma wyraźne wsparcie, również finansowe, największego zakładu w Zawierciu o negatywnym oddziaływaniu na środowisko naturalne czyli huty CMC. Huta sfinansowała np. opracowanie na temat możliwych, negatywnych skutków powstania kopalni. Rathdowney przedstawił z kolei krytyczny do tego opracowania raport podpisany przez grono naukowców z AGH Kraków. I tak można by kolejny raz przytaczać ważne fragmenty tych i wielu innych dokumentów, ale w sporze: kopalnia powstanie czy nie, mamy wrażenie, że najmniej chodzi o fakty i wiedzę naukową. Chodzi o emocje i interesy.
Przeciwnicy powstania kopalni znaleźli przychylne ucho u Ministra Środowiska i Klimatu Michała Wosia, był okres przedwyborczy. O reelekcję starał się Prezydent Andrzej Duda, a politycy PiS, wszyscy niemal członkowie rządu Mateusza Morawieckiego prześcigali się w deklaracjach i zapewnieniach jak nam to zrobią dobrze. Nie zapominając o tym, że to zasługa Andrzeja Dudy. Decyzja ministra środowiska o nieprzedłużeniu koncesji badawczej dla Rathdowney wpisuje się w naszej opinii w ten klimat. Ogłoszono ją w oku kamer, firma która przez 10 lat zainwestowała w Polsce w badania geologiczne i przyrodnicze ok. 100 mln zł dowiedziała się o tym z mediów. Minęło kilka tygodni, jest już po wyborach, mamy kryzys gospodarczy, więc jest bardzo ciekawe, jak zachowa się rząd premiera Morawieckiego, który zapowiadał reindustrializację Śląska wobec kwestii powstania kopalni rud cynku i ołowiu w gminie Łazy. Kończą żywot kopalnie węglowe, dogorywa kopalnia Pomorzany pod Olkuszem wydobywająca od 60 lat rudę cynku i ołowiu. Będziemy więc z ciekawością obserwować jak Rząd RP będzie się teraz zachowywał w negocjacjach z firmą Rathdowney. Firma, mimo naszej prośby, nie zgodziła się na ujawnienie argumentów, jakich użyto w odwołaniu od decyzji o nieprzedłużeniu im koncesji na badania złoża. Jak pamiętamy, minister Woś stawiał zarzuty, że firma nie wywiązała się z umowy, z planowanych ok. 900 odwiertów, wykonała trochę ponad 100. To argument, który już wtedy komentowaliśmy jako propagandowy, ogłaszany ku uciesze osób bez wiedzy w tym temacie. Regułą badań geologicznych jakie prowadziło Rathdowney, jest występowania o odwierty badawcze z dużym zapasem, ponieważ wykonanie choćby jednego więcej niż w koncesji, wymagałoby uzyskania nowej koncesji. Opadł szum wyborczy. Andrzej Duda na kolejne 5 lat w pałacu, więc zobaczymy jakie będą losy budowy kopalni rud cynku i ołowiu w gminie Łazy.
KOPALNI NIE BĘDZIE? Rathdowney odwołuje się od decyzji ministra Wosia
(Zawiercie) Przedstawiciel Rathdowney Polska Bartosz Władimirow potwierdza, że firma złożyła do Ministra Środowiska odwołanie od decyzji o nieprzedłużeniu firmie koncesji badawczej na rozpoznanie złóż cynku i ołowiu na terenie gmin Łazy, Poręba, Zawiercie. 22 czerwca br. Rafał Woś podczas briefingu prasowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ogłosił, że nie przedłuży kanadyjskiej firmie koncesji na badanie złoża, co uniemożliwiłoby firmie dokończenie raportu środowiskowego. Rathdowney bada złoże w okolicach Zawiercia od 10 lat i ok 2 lata temu firma zapowiedziała, że będzie starała się po zakończeniu prac badawczych o koncesję górniczą, co oznaczało zamiar wybudowania kopalni rud cynku i ołowiu. Zapowiedziano nawet pożądaną lokalizację: gmina Łazy, okolice Rokitna i od strony linii kolejowej Zawiercie-Łazy.
- 30.12.2020 15:47 (aktualizacja 24.09.2023 04:28)
Napisz komentarz
Komentarze