(Pilica) Już po raz kolejny w tym roku leśnicy z Nadleśnictwa Olkusz przekazali papieskie drzewka. Tym razem poświęcone przez samego papieża Benedykta XVI świerki istebniańskie trafiły do parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus w Pilicy-Biskupicach, gdzie 20 czerwca swój nowy dom odnalazły w przyklasztornym ogrodzie.
Sadzenie drzewek papieskich zapoczątkowali już kilka lat temu polscy leśnicy. Żołędzie zebrane z najstarszego dębu w Polsce, rosnącego w Borach Dolnośląskich (dąb „Chrobrego” liczący około 750 lat), zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II podczas jednej z pielgrzymek leśników do Watykanu. Wyhodowane z żołędzi sadzonki (514 sztuk) zostały przekazane do wszystkich nadleśnictw w Polsce. W Nadleśnictwie Olkusz dąb papieski został posadzony w 2007 roku przy Szkole Podstawowej w Porębie Dzierżnej w obecności ówczesnego biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego. Kilka lat później leśnicy kontynuując ideę sadzenia drzewek papieskich postanowili wyhodować drzewka iglaste z nasion, które 26 maja 2006 roku w czasie mszy świętej na Placu Piłsudskiego w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski pobłogosławił obecny papież, Benedykt XVI.
Do różnych miejsc w naszym kraju trafiły sadzonki sosen i świerków pochodzące z nasion zebranych z najlepszych i najwartościowszych polskich drzewostanów. Nadleśnictwo Olkusz postanowiło te szczególne drzewka przekazać dla lokalnych społeczności i parafii w różnych rejonach nadleśnictwa. Dwie z nich trafiły do klasztoru franciszkanów w Pilicy, gdzie 20 czerwca zostały posadzone w ogrodzie różańcowym koło Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin. Symbolicznego aktu posadzenia świerków istebniańskich dokonali: biskup Piotr Skucha, prowincjał Zakonu Franciszkanów oraz kustosz Sanktuarium, nadleśniczy Romuald Jurzykowski, jego zastępca Jan Gamrat oraz leśniczy leśnictwa Smoleń – Regina Szlachta. Nadleśniczy odczytał akt przekazania sadzonek dla klasztoru franciszkanów oraz wręczył dwa certyfikaty potwierdzające ich pochodzenie.
Oprócz świerków przekazanych przez leśników posadzono także sadzonkę dębu „katyńskiego”, który upamiętnia nazwisko jednego z żołnierzy zamordowanych przez NKWD w Katyniu w roku 1940. Posadzone drzewka zostały opatrzone tabliczkami, a ich pochodzenie poświadczone jest specjalnym certyfikatem wystawionym przez Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie.
W tym samym czasie w Sanktuarium odbywały się także uroczystości związane z 7 rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej. Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej – Piotr Skucha. Wśród zaproszonych gości byli: burmistrz Pilicy – Michał Otrębski, prowincjał Zakonu Franciszkanów ojciec Nikodem Gdyk oraz gwardian i jednocześnie kustosz Sanktuarium o. Wacław Michalczyk, a także księża z okolicznych parafii. Uroczystości rocznicowe połączone były z poświęceniem odnowionego ołtarza bocznego - św. Antoniego Padewskiego.
Na zakończenie wystąpił chór Cappella Vartiensis z Zawiercia pod przewodnictwem Leopolda Stawarza. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze