Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 06:27
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SEKRETY ZAPOMNIANYCH PROFESJI

(Góra Birów, gm. Ogrodzieniec) W pierwszy weekend lipca na Górze Birów królowali różnego rodzaju rzemieślnicy, a to za sprawą plenerów pn. „Sekrety zapomnianych profesji”, podczas których można było dowiedzieć się m.in. jak wypiekać tradycyjne bochny chleba oraz jaka jest staropolska tajemnica wędzenia mięsa i serów. Myślą przewodnią tegorocznej imprezy było hasło: „Życie zaczyna się od kuchni”.
Podziel się
Oceń

(Góra Birów, gm. Ogrodzieniec) W pierwszy weekend lipca na Górze Birów królowali różnego rodzaju rzemieślnicy, a to za sprawą plenerów pn. „Sekrety zapomnianych profesji”, podczas których można było dowiedzieć się m.in. jak wypiekać tradycyjne bochny chleba oraz jaka jest staropolska tajemnica wędzenia mięsa i serów. Myślą przewodnią tegorocznej imprezy było hasło: „Życie zaczyna się od kuchni”.

 

Żywność dostępna w sklepach coraz częściej jest modyfikowana i zawiera konserwanty, dlatego nie bez powodu starsze pokolenia powtarzają, że teraz zdrowe jest tylko to, co pochodzi z własnego ogródka, sadu czy gospodarstwa. W weekend 3-4 lipca goście, którzy odwiedzili ogrodzieniecki zamek, mogli poznać dawne, naturlne sposoby wypieku chleba, suszenia i wędzenia mięsa, a także zgłębić tajemnice gotowania w glinianych garnkach czy pracy w warsztatach: ciesielskim, rogowniczym czy menniczym.

 

Pierwszego dnia imprezy podczas „Dnia chleba” już od godziny 11.00 na palenisku kuchni pradziejowej można było zmielić ziarna, tak jak robili to nasi przodkowie, w kamiennych żarnach, wyrobić ciasto w drewnianych dzieżach czy upiec samodzielnie bochenek chleba w żarze.

 

Podczas drugiego dnia plenerów, nazwanego „Dniem wędzenia”, główną atrakcją był pokaz wędzenia sera w drewnianej wędzarni, mięsa w dymie z ogniska oraz pieczenie podpłomyków. Oczywiście, najmilszą częścią pokazu była degustacja. Plenery rzemieślnicze to także okazja do nauki różnych rzemiosł. W osadzie rzemieślniczej przygotowano warsztaty: tkacki (przędzenie wełny, haft, bartko, krosno, len), ciesielski (wytwarzanie naczyń drewnianych, drewnianych instrumentów), rogowniczy (zdobienie przedmiotów z kości i rogu). Dużym zainteresowaniem cieszyły się również: przymierzalnia zbroi, rzut toporem do celu, rozpalanie ognia świdrem ogniowym oraz wybijanie denara Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

 

SZWEDZI NA ZAMKU

11 lipca wszyscy, którzy przybędą na zamek, będą mogli przenieść się do czasów potopu szwedzkiego i niepokojów targających wschodnim pograniczem w XVII w. W samo południe rozlegną się salwy armatnie. Będzie to znak rozpoczęcia imprezy i zwiastun zbliżającej się potyczki polsko – szwedzkiej, która rozpocznie się o 12.30. Na placu zamkowym do godziny 18.00 będzie można również podziwiać pokazy walk na szable, szpady, rapiery i pałasze, musztry muszkieterów i halabardników, pokazy artyleryjskie, dawne tańce oraz turnieje plebejskie dla dzieci i dorosłych. Dla tych, którzy nie tylko lubią patrzeć, ale i działać, organizatorzy przygotowali przymierzalnię strojów XVII-wiecznych i szkołę fechtunku, a dla smakoszy udział w degustacji kuchni dawnej. Wieczór zakończy o 18.00 bitwa o zamek. Wstęp: 8zł bilet normalny, 5zł bilet ulgowy.

 

MUZYCZNE CZWARTKI

Muzyczne czwartki to koncerty, które odbywają się w każdy wakacyjny, czwartkowy wieczór o godzinie 20.00. Już 15 lipca w zamku zagości Hard Times, czyli trio z Krakowa. Na scenie zamkowej wystąpią w składzie: Łukasz Wiśniewski (śpiew, harmonijka ustna), Piotr Grząślewicz (gitara akustyczna) i Marcin Hilarowicz (gitara akustyczna).

 

WAKACJE Z DUCHAMI

W każdy piątek po zmroku można przenieść się w tajemniczy świat jurajskich legend, a nawet osobiście poznać straszące w ogrodzienieckim zamku zjawy. Starsi mieszkańcy Ogrodzieńca mówią, że na zamku w nocy straszy ogromny czarny pies, który ciągnie za sobą łańcuch. Czasem można zobaczyć również postać pięknej Olimpii, spacerującej po blankach basztowych, która po tragicznej śmierci ukochanego wyskoczyła z górnego okna południowej wieży zamku. Koszt Wakacji z Duchami to 15 zł/os. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jak CMC zwalnia to smuteczek, ale jak inna firma w strefie uruchamia zakład czy planuje inwestycje to jedziecie po nich jak po burej suce. Gdzie sens i logika???Data dodania komentarza: 28.12.2024, 07:01Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama