Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 01:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

GMINA DOŁOŻY SIĘ DO OPŁAT MIESZKAŃCÓW

(Ogrodzieniec) Władze gminy Ogrodzieniec zdecydowały na dopłacenie do gospodarki odpadami komunalnymi ponad 350 tysięcy złotych. Dzięki temu działaniu nie będzie konieczne w najbliższych tygodniach podniesienie stawki opłaty, jaką ponoszą mieszkańcy. Niewykluczone, że w przyszłym roku samorząd ponownie „zrzuci” się z mieszkańcami na opłatę śmieciową. Gminy od niedawna mogą dopłacać do śmieci – wcześniej miał to być system samofinansujący się i każdy wzrost kosztów wiązał się z podwyżką opłat.
Podziel się
Oceń

Rada Miejska w Ogrodzieńcu we wtorek, 9 listopada jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów gminy, które nie pochodzą z opłat ponoszonych przez mieszkańców. Co to oznacza? Dotychczas mieszkańcy uiszczali opłatę śmieciową i cała uzyskana w ten sposób kwota była przeznaczana na koszty gospodarowania odpadami. Gminy – zgodnie z ustawą – nie mogły do tego dopłacać, a system gospodarowania odpadami miał się bilansować. To powodowało, że stawka dla mieszkańców była podnoszona na przykład wtedy, gdy firma odbierająca śmieci wystawiała coraz wyższe faktury gminie (np. w sytuacji, gdy wzrastała ilość odebranych odpadów) lub gdy rozstrzygany był przetarg, by wyłonić firmę, która będzie odbierała odpady.

Niedawno ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została znowelizowana. Wprowadzone zmiany pozwalają gminom na dopłacanie do śmieci, jeśli uchroni to przed podwyżką opłat dla mieszkańców. I to właśnie uczynił Ogrodzieniec. Do końca bieżącego roku samorząd „dorzuci” do opłat mieszkańców ponad 356 tysięcy złotych.
- W przyszłym roku ze środków, które każdy radny miał przeznaczone na inwestycje w danej miejscowości, to był tzw. budżet radnego, te środki zostaną wpisane na przyszły rok na rezerwę i będą służyły właśnie na takie rzeczy jak np. dopłata do śmieci. Tym bardziej, że wydaje mi się, że może być niestety podobna kwota. Co spowodowało, że kwota jest wyższa? Przede wszystkim to, że na sołectwach ustawodawca nakazał nam dwa razy w miesiącu wywozić śmieci, a nie tak jak było do tej pory jeden raz. To podwyższyło koszty – mówiła Burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk.

Wskazywała też jak drastycznie rośnie z roku na rok ilość odpadów, jaka odbierana jest od mieszkańców gminy. To bezpośrednio wpływa na koszt odbioru śmieci.
- Albo nasza gmina wzbogaciła się, albo mieszkańcy korzystają z dużych wyprzedaży, ponieważ bardzo wzrosły ilości odbieranych śmieci od mieszkańców. Świadczy o tym przede wszystkim to, że np. jeśli chodzi o same gabaryty, to w ubiegłym roku mieliśmy 80 ton, a w tym roku 350 ton gabarytów. Proszę zobaczyć jaka jest różnica - 80 ton w ubiegłym roku mieszkańcy wystawili gabarytów, w tym roku 350. To jest kilka razy do przodu. Będę apelowała i mówiła w swoim sprawozdaniu z działalności bieżącej, abyśmy nawzajem się pilnowali, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy są uczciwi, nie każdy wpisuje w deklarację tyle osób ile mieszka, nie każdy segreguje śmieci, co powoduje, że opłata przechodzi na wszystkich. Nie chcielibyśmy, żeby ten mieszkaniec, który rzetelnie, uczciwie płaci musiał ponosić konsekwencje finansowe za kogoś, kto jest nierzetelny – informowała podczas październikowej sesji A. Pilarczyk.
Z kolei Przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Janoska podkreśliła, że podjęta uchwała to bezpośrednie działanie każdego z radnych na mieszkańców: 
- Każdy radny bezpośrednio działa na swojego mieszkańca, bo przekazuje swój funduszu radnego na to, żeby nie było dopłat dodatkowych. Oczywiście inwencją pani burmistrz i jej staraniami mamy nadzieję, że i tak będziemy jeszcze rozwijać każdy w swoim terenie i to sporo, ale tu jest to bezpośrednie działanie każdego radnego do każdego mieszkańca. Cena odpadów nie rośnie, ale ten apel, który pani burmistrz kieruje, dalej jest bardzo aktualny – musimy ograniczać ich ilość.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, samorząd może pokryć część kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi w dwóch przypadkach: gdy pieniądze z opłat mieszkańców nie wystarczają na pokrycie kosztów; gdy celem jest obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
KOMPLEKSOWYCH ROZWIĄZAŃ DLA GMIN WCIĄŻ BRAKUJE
Dotychczas, przed nowelizacją ustawy, system gospodarowania odpadami miał się bilansować. To znaczy, że wpływy z opłaty śmieciowej miały pokrywać koszty. Wcześniej gminy nie mogły dopłacać do odpadów, ale w praktyce i tak to robiły.
Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza teraz dopłacanie do śmieci, ale w gruncie rzeczy nie rozwiązuje podstawowych problemów – np. rosnących wciąż kosztów gospodarki komunalnej. Zdaje się, że główny ciężar wciąż spoczywa na gminach, a mieszkańcy często „winą” za rosnące opłaty obarczają lokalne władze. Dopłacanie przez samorządy do gospodarki komunalnej oznacza de facto, że koszty i tak ponoszą mieszkańcy.

A jak na opłaty za odpady trzeba będzie się zadłużyć? /artykul/4980,jak-wybrac-najlepsza-pozyczke


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama