W ramach prowadzonej kampanii, firma Fortum zorganizowała w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu lekcję pokazową. Z uczniami dwóch klas piątych spotkał się prof. GOZ. Jest on głównym bohaterem kampanii, a w jego rolę wciela się aktor Tomasz Olejnik.
Spotkania z uczniami, takie jak to w SP nr 6, mają budować świadomość i kształtować dobre nawyki wśród najmłodszych. Mają wyjaśnić, czym jest GOZ – gospodarka obiegu zamkniętego, czym jest mądre gospodarowanie odpadami, jak można ograniczyć ich powstawanie i wykorzystywać je ponownie. W ramach kampanii Kraina GOZ mówi się też o możliwości wykorzystywania odpadów jako ekologicznego surowca do produkcji energii. Lekcja ma również dać dzieciom poczucie sprawczości, że to co robią, wpływa na otaczający je świat. Zajęcia z uczniami zawierciańskiej „szóstki” poprowadził prof. GOZ, główny bohater kampanii.
– Kraina GOZ powstała z potrzeby serca, aby powiedzieć o problemach, które prawdziwe są i powoli zaczynają już nas wszystkich przytłaczać. Ale cały czas jest nadzieja. Największa właśnie w młodym pokoleniu – myślę, że dzieci będą doskonałymi ambasadorami zmian w duchu GOZ. Nie mają jeszcze nawyków, które dorosłym tak trudno zmienić i przede wszystkim wierzą w swoją sprawczość. I słusznie – wkrótce będą decydować o przyszłości naszego kraju jako obywatele, konsumenci, politycy, przedsiębiorcy czy naukowcy, więc dobrze, aby miały poczucie odpowiedzialności za swoje otoczenie – mówi prof. GOZ.
W ramach kampanii Kraina GOZ firma Fortum uruchomiła platformę edukacyjną GOZedu, składającą się z czterech interaktywnych lekcji na temat gospodarki obiegu zamkniętego. Pierwsza lekcja przedstawia ogólne założenia koncepcji GOZ, a trzy kolejne lekcje pozwolą lepiej zrozumieć poszczególne etapy hierarchii postępowania z odpadami. Lekcje zostały przygotowane przez zespół kreatywny Fortum we współpracy z dyplomowaną nauczycielką oraz wpisują się w podstawę programową dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Wszystkie lekcje są dostępne bezpłatnie, po rejestracji, której na platformie GOZedu dokonuje nauczyciel.
CO DALEJ Z INSTALACJĄ W ZAWIERCIU?
O firmie Fortum dużo mówi się w Zawierciu, już od blisko półtora roku. We wrześniu 2020 roku ogłoszono, że firma rozpoczyna przygotowania do budowy instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Paliwo wyprodukowane w Zawierciu trafiać ma do elektrociepłowni w Zabrzu. W instalacji miałyby być wykorzystywane pozostałości po sortowaniu, które nie nadają się do dalszego recyklingu. To, co można zrobić z „resztkami”, to produkcja paliwa RDF.
Zgodnie z zapowiedziami z września 2020 roku, budowa instalacji miała rozpocząć się na początku 2021 roku, a jesienią mogła już działać. Plany te uzależnione były od uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych. W marcu ‘21r. Prezydent Zawiercia wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, która została zaskarżona.
- Obecnie sprawę rozpatruje Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Po ostatecznym uprawomocnieniu się decyzji i po otrzymaniu pozwolenia na budowę - niezwłocznie rozpoczniemy realizację inwestycji zgodnie z podpisanymi już umowami w tym zakresie – informuje rzecznik prasowy firmy Fortum Jacek Ławrecki. (es) Foto: materiały prasowe Fortum
Napisz komentarz
Komentarze