-Zarówno prowadzone na świecie badania, jak i nasze własne doświadczenia wskazują, że wielu ozdrowieńców skarży się na długotrwałe skutki zakażenia. COVID-19 to nowa choroba, wciąż dowiadujemy nowych informacji na temat jej powikłań. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, zwłaszcza tych, którzy byli hospitalizowani z powodu COVID-19 – uważa Ireneusz Kaleta, neurolog, który na co dzień pracuje z pacjentami na oddziale covidowym szpitala.
Z opublikowanych niedawno w piśmie medycznym The Lancet wyników badań przeprowadzonych wśród pacjentów chorych na COVID-19 z Wuhan wynika, że pół roku po zakażeniu aż 76% skarży się na co najmniej jeden długofalowy skutek choroby.
Obserwowane powikłania pocovidove są bardzo różne – od uszkodzenia narządów takich jak serce czy płuca po nieustępujące miesiącami problemy z koncentracją, zaburzenia snu, ból mięśni oraz chroniczne uczucie zmęczenia. Poradnia pocovidowa Szpitala Powiatowego w Zawierciu będzie działała w ramach poradni neurologicznej.
- Poradnia obejmie holistyczną opieką pacjentów we wszystkich aspektach możliwych powikłań po chorobie ze szczególnym uwzględnieniem dolegliwości neurologicznych czyli tzw. mgły covidowej, zespołu przewlekłego zmęczenia, anhedonii, zaburzeń snu, przewlekłych bólów korzeniowych i neuropatycznych – wymienia Szymon Gacek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa zawierciańskiej placówki - pacjent, który do nas trafi przejdzie pełną diagnostykę: m.in. echo serca, tomografię komputerową klatki piersiowej, panel badań laboratoryjnych, a w przypadku pacjentów z powikłaniami neurologicznymi także badanie Rezonansu Magnetycznego głowy, elektroencefalografię ( EEG) oraz badanie przewodnictwa nerwowego pozwalające na ocenę funkcji nerwów obwodowych i dodatkowo mięśni ( EMG). Dostępne będą także konsultacje psychologiczne.
Poradnia będzie działać w każdy wtorek od 10.00-13.00 przy ul. Miodowej 14 w miejscu poradni chorób zakaźnych. Rejestracja pacjentów odbywa się pod nr telefonu (32) 67 40 293.
Skierowanie do poradni COVIDOWEJ powinno zostać wystawione do poradni neurologicznej z rozpoznaniem ICD 10 Z03.9 – Stan po COVID-19.
Napisz komentarz
Komentarze