Planowana inwestycja będzie naturalnym wsparciem dla lokalnej gospodarki odpadami i jednocześnie przyczyni się do budowania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w regionie. Wytworzone z odpadów paliwo RDF ma zasilić elektrociepłownię w Zabrzu, która również należy do Fortum. Dzięki inwestycji, odpady zostaną efektywnie wykorzystane do produkcji energii – zgodnie z założeniami GOZ.
- Surowcem do produkcji RDF-u są odpady pozostałe po sortowaniu, które nie nadają się do dalszego recyklingu, czyli tzw. frakcja resztkowa - wyjaśnia Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. inwestycji, Fortum i dodaje: - Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu wytwarza rocznie ok. 20.000 ton tego rodzaju odpadów. Instalacja Fortum w pełni wykorzysta ten zasób do produkcji paliwa alternatywnego, które następnie zasili EC Zabrze. W ten sposób odpady zamiast trafiać na wysypisko lub do spalarni na przeciwległym krańcu Polski, zostaną wykorzystane lokalnie i wrócą do obiegu w postaci ciepła i energii elektrycznej.
PROBLEMATYCZNA FRAKCJA RESZTKOWA A OPŁATY ZA ŚMIECI
Składowanie odpadów nienadających się do recyklingu to jeden z kluczowych czynników kosztowych w Systemie Gospodarki Odpadami. Stanowi także duży problem dla samych gmin, gdyż ma znaczący wpływ na wysokość opłat za odbiór śmieci. Możliwość wykorzystania odpadów do produkcji RDF-u to realna szansa nie tylko na redukcję odpadów przeznaczonych do składowania, ale również kosztów z tym związanych.
- Działania, które samorządy podejmują w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury związanej z gospodarką odpadową są jednym z elementów wpływających na wysokość opłat za odbiór odpadów. Planowana przez Fortum inwestycja w Zawierciu będzie stanowić realne wsparcie w tym zakresie – dodaje Mariusz Dzikuć.
Materiał prasowy firmy Fortum
Napisz komentarz
Komentarze