Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 22:02
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PORĘBA PODPISAŁA UMOWĘ Z BANKIEM ŻYWNOŚCI

(Poręba) Poręba jest kolejną gminą z terenu naszego powiatu, która podpisała umowę z Bankiem Żywności w Częstochowie. Dzięki temu, że przystąpiła do programu PEAD może co miesiąc zaopatrywać najbiedniejszych mieszkańców w podstawowe artykuły żywnościowe. Od kilku lat z BŻ współpracują również Włodowice.
Podziel się
Oceń

(Poręba) Poręba jest kolejną gminą z terenu naszego powiatu, która podpisała umowę z Bankiem Żywności w Częstochowie. Dzięki temu, że przystąpiła do programu PEAD może co miesiąc zaopatrywać najbiedniejszych mieszkańców w podstawowe artykuły żywnościowe. Od kilku lat z BŻ współpracują również Włodowice.

 

W piątek, 16 lipca do Poręby dotarł drugi transport żywności dla biednych. Warunkiem skorzystania z pomocy częstochowskiego banku jest roczna, jednorazowa wpłata w wysokości 5 tysięcy złotych (kwota zmienia się w zależności od wielkości gminy). Korzyści są niewspółmierne, a zainwestowane w program pieniądze zwróciły się miastu już po dwóch miesiącach i to czterokrotnie. Zasadą programu jest rozdział żywności wyłącznie za pośrednictwem organizacji pozarządowych. W Porębie pozyskiwaniem produktów zajmuje się, wiec OSP Poręba a ich rozdawaniem MOPS.

 

- W ramach współpracy co miesiąc do potrzebujących trafia 3,5 tony żywności. W maju podpisana została trójstronna umowa pomiędzy miastem (MOPS), Bankiem Żywności i naszą jednostką. Tu nie ma innej organizacji, która mogłaby się tym zająć – mówi prezes OSP Poręba Wiesław Pańczyk.

 

Jedna dostawa żywności jest warta ponad 11 tysięcy złotych. W paczkach można znaleźć między innymi mąkę pszenną, kaszę, masło, płatki kukurydziane, makaron, mleko UHT, dania gotowe w puszkach, dżemy itd.

 

- Na jedną osobę przypada nie mniej niż 30 kg i nie więcej niż 60 kg żywności na rok. W Porębie na pomoc tą oczekuje 550 rodzin najuboższych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Z poprzedniej pomocy skorzystało 300 osób, co stanowi 130 rodzin. Ta forma spotkała się z dużą aprobatą wśród potrzebujących, żywność jest różnorodna, bardzo dobrej jakości, jest dużym wsparciem dla rodzin jak również dla działalności Ośrodka Pomocy Społecznej z uwagi na skromny budżet. Sprawna obsługa ze strony Banku Żywności, pomoc strażaków przy rozładunku i wkład pracy pracowników MOPS pozwalają na szybką realizację przedsięwzięcia – tłumaczy kierownik MOPS w Porębie, Małgorzata Szewczyk.

Umowa z BŻ, to także korzyści dla szkół. Jeżeli dana gmina przystąpi do programu, to szkoły z jej terenu prowadzące zbiorowe żywienie mogą liczyć na osobną pulę żywności.

 

Także Włodowice są zadowolone ze współpracy z częstochowskim oddziałem.

- Żywność z BŻ otrzymujemy co dwa miesiące, od trzech lat. Z tej pomocy korzysta około 220 rodzin – informuje pracownica Urzędu Gminy we Włodowicach.

 

Do umowy z Bankiem Żywności nie przystąpiło Zawiercie. Z BŻ współpracuje za to PCK i PKPS.

- Choć mamy żywność dzięki PCK, to potrzebujących jest o wiele więcej. Chcielibyśmy, by i Zawiercie przystąpiło do tego programu – mówi Włodzimierz Nowacki z PCK w Zawierciu. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama