(Niwki) Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Zawierciu upadło. W tej chwili przewoźnik realizuje tylko trzy linie. Większość gmin już poradziła sobie z komunikacyjną luką. Niepewni swojej przyszłości są ciągle mieszkańcy dzielnicy Niwki w Porębie. Starsi ludzie nie mają jak dojechać do lekarza, bo od tego miesiąca drastycznie zmalała liczba kursów. Pojawiają się głosy protestu, bo szans wydostania się z dzielnicy jest bardzo mało. Miasto ma pomysł na rozwiązanie problemu. Jaki? Nikt nie chce zdradzć. Jesteśmy odcięci od reszty świata – mówią niwczanie.
Linia 719 łącząca Niwki z Zawierciem i Siewierzem była głównym oknem na świat mieszkańców Niwek. Do dzielnicy docierają także autobusy numer 2 Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu, ale jest ich za mało.
- Problem pojawił się od 1 sierpnia. W sobotę i niedzielę tu nic nie jeździ. Nie ma żadnego autobusu. Niestety ludzie często pracują nawet do 22.00 i nie mogą dotrzeć do domów, bo ostatni kurs z Zawiercia do Niwek odchodzi o 17. 18 – żali się jedna z mieszkanek.
Specjalnego wyboru nie mają starsi ludzie. Chcą być samodzielni, choć nie jest to łatwe.
- Jest bardzo ciężko. Nie mam autobusu, a muszę dostać się do lekarza do centrum Poręby i do Zawiercia. Wszyscy bardzo narzekamy. Szczególnie my- starsi ludzie. Niech nam pani pomoże – mówi ze smutkiem Anna Śliwa.
Z zapewnieniem ciągłości transportu może być trudno. Na całej długości linii 719. Koszty obsługi kursów były wyższe niż przychody.
- Przetarg na zbycie główniej siedziby PKS zaplanowany został na wrzesień. Z tym miesiącem chcemy całkowicie zaprzestać działalności przewozowej. Od sierpnia mieliśmy zlikwidować linię 719. Utrzymaliśmy jeszcze cztery kursy, ponieważ prosił nas o to burmistrz Marek Śliwa – twierdzi likwidator PKS Zawiercie Zygmunt Bulka.
To jak Poręba poradzi sobie z realizacją komunikacji na terenie gminy zależy od niej samej. Do większości dzielnic docierają autobusy ZKM. Niwki niestety są bardzo oddalone od centrum.
W tej chwili PKS utrzymuje jeszcze linię 619 (po Siewierzu), kursy do Dobrogoszczyc, Sokolnik i wakacyjny kurs do Jastrzębiej Góry. Także te połączenia znikną w najbliższym czasie.
- Niwki już niedługo zapomną, co to jest autobus. Na razie mamy zapewniony transport do godziny 17.00. Potem nie ma, czym dostać się do domu. Przecież ludzie pracują nawet do 22.00. Na zebraniu w Niwkach burmistrz zasugerował, że gmina będzie musiała dużo dokładać do komunikacji. Ludzie mają nogi - niech chodzą. Tylko pytam, co z zadaniami własnymi gminy, co z zapewnieniem lokalnego transportu zbiorowego? Od września należy dzieciom umożliwić spełnienie obowiązku szkolnego. Nie każdy ma samochód. Jesienią będą wybory. Na razie chyba musimy kupić sobie solidne buty – denerwuje się Bożena Tarasin, mieszkanka Niwek.
- Odstęp między kursami jest zdecydowanie za długi. Jestem ciężko chora muszę dojeżdżać do lekarza i autobus jest mi potrzebny- dodaje Celina Czarnecka.
Zdaniem sekretarz Haliny Firek Niwki nie są i nie będą odcięte od świata. Opinie części mieszkańców uważa za krzywdzące, bo miasto jest w trakcie rozpatrywania różnych wariantów rozwiązania problemu. Trzeba wybrać najlepszą opcję. Jedna z propozycji zakłada przedłużenie kursów autobusów ZKM-u z linii numer 2. Część z nich zatrzymuje się w centrum Poręby koło dawnego Sezamu. Te kursy można przedłużyć do Niwek. Decyzja w tym zakresie zapadnie w najbliższych dniach.
CZERWONYM DOJEDZIEMY DO SIEWIERZA?
- Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu, mając uznanie za rzetelność usług przewozowych, otrzymał od gminy Siewierz prośbę na przygotowanie oferty przejęcia linii nr 719 na trasie Zawiercie-Poręba -Siewierz. Aktualnie trwają pilne prace przygotowawcze w celu złożenia kompletnej oferty – informuje Włodzimierz Rok z ZKM.
By przedłużyć linię numer 2 aż do Siewierza najprawdopodobniej konieczne będzie dodatkowo podpisanie porozumienia międzygminnego Zawiercie/Siewierz.
ŁAZY SOBIE PORADZIŁY
Łazy, które muszą komunikacyjnie scalić aż 14 sołectw świetnie wybrnęły z komunikacyjnego chaosu. Do 15 sierpnia przewozem mieszkańców tej gminy będzie się zajmował się PKM Olkusz. Jeszcze przed nowym rokiem szkolnym na teren gminy wkroczy przewoźnik świadczący regularny przewóz osób. Na ostatniej sesji podjęto nawet uchwałę o 80 proc. ulgach dla osób po 65 roku życia.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze