Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 16:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

OSZUSTWO PRZY ZAKUPIE OPAŁU

(Katowice, woj. śląskie) Właściciel składu opału i dwóch jego pracowników postawiono zarzut oszustwa przy zakupie węgla na dane różnych osób oraz podrobienia podpisów na pełnomocnictwach do odbioru węgla. Zatrzymani mężczyźni przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia. O podejrzeniach dotyczących jednej z firm Śląską Policję poinformowała Polska Grupa Górnicza.
Podziel się
Oceń

Katowiccy mundurowi zatrzymali 3 osoby, które podejrzane są o nieuczciwe praktyki przy zakupie węgla od Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Oszustwo, jakiego mieli się dopuścić polegało na tym, że zakładali oni fałszywe konta w sklepie internetowym PGG. Przy zakupie i odbiorze opału mieli posługiwać się podrobionymi pełnomocnictwami. Zatrzymani przyznali się do stawianych im zarzutów. Grozi im kilka lat więzienia.

Wielu klientów korzysta z platformy internetowej Polskiej Grupy Górniczej, na której można kupować opał. To właśnie PGG jako pierwsza zwróciła uwagę na jedną z firm. Jeden z małopolskich składów opału w krótkim czasie nabył duże ilości opału dla klientów detalicznych. O niepokojących spostrzeżeniach została zawiadomiona Śląska Policja.

- Mundurowi z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą szybko stwierdzili, że przy zakupie opału przez firmę doszło do licznych nieprawidłowości. Podczas odbioru przez pracownika składu opału kolejnej partii nieuczciwie zakupionego węgla z terenu jednej ze śląskich kopalni policjanci dokonali zatrzymań osób: właściciela składu opału i kierowcę odbierającego węgiel, a w kolejnym dniu dwóch innych pracowników składu – relacjonuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Mundurowi dokonali przeszukania na terenie małopolskiej firmy. Zabezpieczyli tam dokumentację zakupu węgla i sprzęt komputerowy. Na czym dokładnie polegał nieuczciwy proceder? W sklepie internetowym PGG kupowano węgiel, używają danych personalnych byłych klientów firmy z Małopolski. Oczywiście dawni klienci składu opału o niczym nie wiedzieli. Następnie firma odbierano z kopalni zakupiony węgiel, wykorzystując przy tym pełnomocnictwa z podrobionymi podpisami byłych klientów firmy.

- Skład opału posiadał w swojej bazie danych dane personalne dawnych klientów, którymi posłużono się w nieuczciwym procederze. Ponadto pracownicy składu pod pretekstem dostarczenia swoim byłym klientom węgla i nie informując ich, że ich dane posłużyły do zakupu węgla w sklepie internetowym PGG, wyłudzali od nich deklaracje składane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – dokumentu niezbędnego do odbioru węgla z kopalni. Tym sposobem doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem PGG – wyjaśnia dalej Śląska Policja.

Zarzuty postawiono trzem osobom – właścicielowi składu opału z Małopolski oraz dwóm jego pracownikom. Wszystkich doprowadzono do tyskiej prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa przy zakupie węgla na dane różnych osób oraz podrobienia podpisów na pełnomocnictwach do odbioru węgla.

- Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Wszyscy zostali objęci policyjnymi dozorami, a właściciel składu i jeden z pracowników dodatkowo poręczeniami majątkowymi w wysokości 50 tysięcy złotych. Grozi im do 8 lat więzienia – dodaje KWP w Katowicach.

To nie koniec sprawy, bowiem funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą dalej się nią zajmują, współpracują z PGG. Obecnie stróże prawa ustalają i przesłuchują kolejne osoby, których dane zostały wykorzystane przy nieuczciwym zakupie węgla. Szacuje się, że straty PGG mogły wynieść co najmniej kilkaset tysięcy złotych. (es) Foto: Śląska Policja


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama