Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

WYPRODUKUJĄ CIEPŁO ZE ŚMIECI

W Zawierciu, obok Zakładu Gospodarki Komunalnej powstaje instalacja, właściwie cała fabryka firmy Fortum, która będzie produkowała do 100.000 ton paliwa RDF, które powstanie ze… śmieci. Produkt końcowy w całości pojedzie do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, która oprócz węgla, może spalać do 50% paliwa RDF. Paliwo powstanie ze śmieci, które trafiają do pojemników na odpady zmieszane, czyli takich, które najtrudniej zagospodarować i za ich składowanie są najwyższe odpłaty środowiskowe odprowadzane do Urzędu Marszałkowskiego. Taki system ma właśnie zmusić gminy i firmy komunalne do inwestowania w przerób odpadów. RDF powstanie z tzw. „frakcji nadsitowej” czyli odpadów komunalnych z których usunięte są części biologiczne, resztki żywności. To rodzaj miksu „wszystkiego”: folie, zanieczyszczone opakowania, drewno, papier z opakowań spożywczych.
WYPRODUKUJĄ CIEPŁO ZE ŚMIECI
Śmieci z Zawiercia, Myszkowa, i nie tylko z tych powiatów (myszkowski, zawierciański) trafiają do ZGK Zawiercie. Fortum zrobi z nich paliwo RDF. Budowę fabryki rozpoczęli symbolicznie Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, Prezes ZGK Zawiercie Jarosław Mazur i prezes Fortum Polska Piotr Górnik
Podziel się
Oceń

Budowa fabryki Fortum rozpoczęła się 13 lutego, a 28 marca odbyła się uroczystość symbolicznego  wbicia łopaty. Uczestniczył w tym Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce, Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski i prezes ZGK Zawiercie Jarosław Mazur. Wykonawcą budowlanym inwestycji jest firma ADAMIETZ, którą reprezentował Marcin Lepich, członek zarządu spółki. Fortum  w budowę i wyposażenie zakład, który będzie produkował paliwo alternatywne zainwestuje  35 mln zł. Fabryka zatrudni około 20 osób, czyli stosunkowo niewiele, gdyż proces produkcji paliwa RDF jest całkowicie zautomatyzowany. Więcej osób pracujących na rzecz fabryki będzie pracowało w firmach współpracujących, np. w transporcie. 
Budowa właśnie się rozpoczęła. Jej zakończenie i montaż maszyn ma potrwać do końca 2023 roku. W styczniu 2024 Fortum planuje rozruch zakładu i produkcję pierwszej partii paliwa.

Czym jest RDF? Z czego powstaje i jak może być wykorzystywane?

Z naszych śmieci odzyskujemy coraz więcej odpadów, jak opakowania, metale, szkło, które trafiają do recyklingu. W odpadach zmieszanych, jest jednak ciągle bardzo dużo śmieci, które mają wysoką kaloryczność, więc można je spalić, uzyskując ciepło do ogrzewania domów, produkcji prądu. Oczywiście nie w domowych kopciuchach! Ekologicznie spalać resztki odpadów (bez części organicznych) można tylko w wysokotemperaturowych kotłach. Dlatego RDF, czyli paliwo z kalorycznych resztek odpadów może być spalane w cementowaniach, spalarniach i elektrociepłowniach. W województwie śląskim jest tylko jedna elektrociepłownia w Zabrzu, należąca właśnie do Fortum, która już w swojej konstrukcji jest przystosowana do spalania RDF. Zakład w Zawierciu ma produkować paliwo w całości na potrzeby zabrzańskiej elektrociepłowni, można więc powiedzieć, że będzie miał 100% zapewniony zbyt swojej produkcji. Śmieci przerobione w Zawierciu na RDF  nie ogrzeją więc domów Zawiercian, gdyż w naszym mieście nie ma ciepłowni przystosowanej do jego spalania. 
Krzysztof Karolczyk jest w Fortum menadżerem projektu fabryki RDF w Zawierciu: -RDF wykorzystują ciepłownie, cementowanie. Na rynku jest sporo tego paliwa, nawet 3 mln ton nadwyżki, ale niewystarczającej jakości. Budując własną instalację będziemy mieli pełną kontrolę nad procesem produkcji, jakością paliwa, które powstanie. 


Na zdjęciu: Piotr Górnik- prezes Fortum Polska

RDF powstaje z odpadów, które mają zbyt wysoką kaloryczność, czyli w pewnym sensie wartość opałową. Dzisiaj są to odpady, które zalegają na składowiskach, ponieważ choć są technologie ich przerobu, to w Polsce niewiele jest ciągle ciepłowni przystosowanych do ich spalania. W naszych  odpadach zmieszanych jest mnóstwo resztek folii, drewna, drobinek metali, czy np. zanieczyszczonego papieru i innych opakowań nie nadających się do recyklingu. Nie przyjmie zabrudzonego papieru żadna fabryka przerabiająca makulaturę, które odbierają tylko czysty papier, np. opakowaniowy. Zabrudzone opakowania papierowe po żywności, zatłuszczone wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. A te trafiają na składowiska. A można ze sporej części odpadów zmieszanych odzyskać części kaloryczne, palne. Nie nadają się do recyklinku, ale padają na paliwo RDF. Właśnie taki produkt ze śmieci będzie powstawał w Zawierciu. Nawet 100. tys ton rocznie. 
Prezes Fortum Polska Piotr Górnik podczas uroczystości rozpoczynającej budowę mówił o korzyściach z powstania fabryki dla Zawiercia, chwalił współpracę z miastem i gminną spółką komunalną ZGK Zawiercie: -Nasza elektrociepłownia w Zabrzu spaliła już pół miliona ton paliwa RDF. Produkcja paliwa w Zawierciu zapewni około 40% zapotrzebowania na to paliwo dla elektrociepłowni w Zabrzu, która została wybudowana właśnie w taki sposób, aby możliwe było w niej współspalanie paliw alternatywnych.
Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia: -Dzięki tej inwestycji zmniejszy się ilość odpadów trafiających na składowisko, więc mamy nadzieję, że pozwoli to utrzymać opłaty dla mieszkańców za odbiór odpadów na obecnym poziomie. 
Ł. Konarski, podkreślił, że instalacja firmy Fortum nie jest spalarnią: -Gdy zapadały decyzje o budowie, mówiło się o spalarni, czego nie chcieli mieszkańcy, choć spalarnie to instalacje bardzo  potrzebne. Ale tu nie będzie spalarni. Nasze odpady będą przerabiane na RDF.

Śmieci zabraknie? Na pewno! ZGK odbiera obecnie około 50 tys. ton rocznie

Instalacja do produkcji paliwa RDF w Zawierciu będzie miała moc produkcyjną 100 tys. ton paliwa rocznie. Aby byle RDF powstało, potrzeba około 110 tys. ton „wsadu”śmieci rocznie. Tyle dzisiaj nie trafia do ZGK Zawiercie, które przyjmuje około 60 tys. ton rocznie odpadów. To oznacza, o czym mówili  przedstawiciele Fortum, że do Zawiercia, do instalacji firmy Fortum, trafi dużo więcej odpadów niż  dzisiaj, z okolicznych powiatów. Te dodatkowe 10% to metale i minerały jak żwir, kamień, które  oddzielone będą się nadawały do budowy dróg na składowisku odpadów. Odzyskane metale zwiększą wykazywany przez ZGK Zawiercie odzysk surowców. 
Łatwo zauważyć, że instalacja firmy Fortum ma docelowo produkować do 100.000 ton paliwa, ze 110 tys. ton śmieci. Obecnie ZKG Zawiercie przyjmuje rocznie wszystkich odpadów około 50 tys. ton. To oznacza, że do Fortum trafi nawet 2x więcej frakcji nadsitowej, odpadów zmieszanych, od których oddzielone są części biologiczne, niż teraz ZGK przyjmuje odpadów rocznie. To odpady nieuciążliwe, które nie śmierdzą, nie fermentują. Przyjadą z innych składowisk podobnych do ZKG Zawiercie. Oczywiście te odpady nie trafią na składowisko w Zawierciu. Jako paliwo RDF pojadą ogrzewać domy w Zabrzu. 
Prezes Piotr Górnik, Fortum: -W Polsce ciągle mamy dużą nadprodukcję odpadów, której nie przerabiamy. W krajach, które w zagospodarowaniu odpadów są liderami, tylko 1% odpadów trafia na składowiska. To przykładowo Niemcy, Dania. Recyklingowi poddawane jest max 40% odpadów. Reszta w większości jest spalana w cementowniach, czy elektrociepłowniach podobnych do naszej. W Województwie Śląskim mieszka 4,5 mln mieszkańców, którzy produkują 1,8 mln ton odpadów rocznie. Aż 770 tys. ton trafia na składowiska, ponieważ nie ma tych odpadów gdzie przerobić. 
Zakład Fortum powstaje w Zawierciu, w bezpośrednim sąsiedztwie ZGK Zawiercie, gdyż te zakłady będą ściśle współpracować. Odpady zmieszane po oddzieleniu części organicznych trafią jako surowiec do instalacji Fortum, oddalonej ledwie o 300 metrów. Produkcja ma nie być uciążliwa dla otoczenia, zarówno pod względem hałasu i czy odoru. Ponieważ jest to produkcja paliw, będzie to zakład o podwyższonym ryzyku wystąpienia pożarów. Dlatego zakład ma nieć zaawansowane instalacje wykrywania i szybkiego gaszenia, w przypadku gdy coś zaiskrzy, zacznie się choćby tlić. 
Każdy, kto choć raz jechał drogą na końcu której jest składowisko odpadów ZGK Zawiercie, czy Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu, wie jak fatalnej jakości, zniszczona jest ta droga. Powstaje przy niej kilka inwestycji naraz. Ruch śmieciarek, maszyn budowlanych, ciężarówek już dawno doprowadził drogę do ruiny. Ulica od chwili powstania była za wąska, aby minęły się dwa samochody ciężarowe. Czy więc Gmina Zawiercie ma plan jej modernizacji? To pytanie skierowaliśmy do Prezydenta Łukasza Konarskiego. 
Ł. Konarski: -Przebudowa ulicy Podmiejskiej była zaplanowana z Funduszy Norweskich. Ogłosiliśmy przetarg, ale już wiemy, że tych środków nie wystarczy. Potrzeba na modernizację tej drogi około 13 mln zł. 
Prezydent Konarski zapowiedział, że chciałby sfinansować budowę tej ulicy z obligacji, które planował wyemitować. A to się na pewno nie uda. Pisaliśmy o tym obszernie, że radni zablokowali pomysły prezydenta, zmierzające do ogromnego zadłużenia miasta Zawiercie. 
Fabryka firmy Fortum, która powstanie w Zawierciu, i będzie produkować paliwo RDF dopełni gospodarkę obiegu zamkniętego w Gminie Zawiercie. Już w 2024 roku na składowisko w Zawierciu trafią tylko te odpady, których już w żaden sposób nie da się przerobić lub poddać recyklingowi. 
 


Łukasz Konarski- Prezydent Zawiercia i Prezes ZGK Zawiercie Jarosław Mazur

Budowę fabryki rozpoczęli symbolicznie Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, Prezes ZGK Zawiercie Jarosław Mazur i prezes Fortum Polska Piotr Górnik

Piotr Górnik Prezes Fortum Polska

Piotr Górnik Prezes Fortum Polska

Prezes Fortum Polska Piotr Górnik

Pierwszy z prawej: Krzysztof Karolczyk jest w Fortum menadżerem projektu fabryki RDF w Zawierciu

Zawiercie ulica Podmiejska jest dojazdem do składowiska i innych firm. I jest bardzo zniszczona


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama