Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 10:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

JURAJSKIE REGIONALIA PO RAZ TRZECI

(Podlesice, gm. Kroczyce) 28 sierpnia na terenie parkingu przy zagrodzie edukacyjnej już po raz trzeci odbyły się Jurajskie Regionalia. Podczas imprezy można było zapoznać się z jurajską przyrodą oraz poznać metody wytwarzania narzędzi kamiennych i ceramiki pradziejowej. Nie zabrakło także lokalnych przysmaków, czyli znanych już kluch „połom bitych”, kozich serów i słodkiego miodu.
Podziel się
Oceń

(Podlesice, gm. Kroczyce) 28 sierpnia na terenie parkingu przy zagrodzie edukacyjnej już po raz trzeci odbyły się Jurajskie Regionalia. Podczas imprezy można było zapoznać się z jurajską przyrodą oraz poznać metody wytwarzania narzędzi kamiennych i ceramiki pradziejowej. Nie zabrakło także lokalnych przysmaków, czyli znanych już kluch „połom bitych”, kozich serów i słodkiego miodu.

 

- Jurajskie Regionalia, które pełnią także funkcję Święta Podlesic, w tym roku organizowaliśmy już po raz trzeci wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej i Uniwersytetem Śląskim. Na stoiskach można było znaleźć informacje o naszym sołectwie, jaskiniach i bogactwie przyrody, a także tradycyjne jurajskie przysmaki – mówi sołtys Podlesic Bożena Pasierb.

 

Na stoiskach przygotowanych przez Uniwersytety: Śląski, Warszawski i Szczeciński można było dowiedzieć się, że w jurajskich jaskiniach mieszkali neandertalczycy, poznać jakie są skarby jurajskiej przyrody i jak należy chronić, a także jakie są metody wytwarzania narzędzi krzemiennych i ceramiki pradziejowej. Jedną z atrakcji był także happening filcowania wełny „PAŃSTWO ZBOROWSCY”, czyli filcowe korale dla Pani Zborów i krawat dla Pana Zborów, podczas którego można było poznać tajniki przetwarzania wełny.

 

III Regionalia stały się także doskonałą okazją do zawarcia porozumienia między Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, a firmą Optopol Technology. Dzięki podpisaniu umowy partnerskiej firma Optopol zadeklarowała współpracę w podejmowanych przez TMZZ projektach badawczych oraz czynnych zabiegach ochrony przyrody Góry Zborów oraz wsparcie finansowe i współpracę przy tworzeniu Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. Ponadto w programie znalazły się także: koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Kroczycka oraz występy Kół Gospodyń Wiejskich, prezentacje i kiermasz wyrobów rękodzieła artystycznego (m.in. przędzenie wełny na kołowrotku, gobeliniarstwo, szydełkowanie, rzeźbiarstwo, malarstwo, patchwork). Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście degustacje m.in.: kluch „połom bitych”, pajd chleba ze swojskim smalcem, ogórków kiszonych, knedli, łazanek, serów kozich i miodów. Na zakończenie Lidia Pospieszalska, Marcin Pospieszalski i Maciej Filipczuk porwali wszystkich zgromadzonych do tańca grając polki, mazurki i oberki.

 

Trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie!

Impreza, której pomysł warto kontynuować, była niestety fatalnie zorganizowana logistycznie. Wzdłuż drogi ustawił się sznur samochodów po obu stronach. Chętni do udziału w imprezie po prostu nie mieli ich gdzie zostawić, ale za to skutecznie sparaliżowali ruch na wojewódzkiej drodze. Kilka razy przejazd drogą był zupełnie zablokowany. Tego dnia była deszczowa pogoda. Przy ładnej, która przyciągnęłaby jeszcze więcej turystów, byłoby jeszcze gorzej. Tekst: (JB), fot. (EC)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama