Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 12:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PODPISALI UMOWĘ NA LIKWIDACJĘ AZBESTU

(Zawiercie, Ogrodzeniec) 31 sierpnia podpisano umowę na likwidację azbestowych pozostałości po ogrodzienieckim zakładzie Izolacja. Wszystko wskazuje na to, że po latach bezczynności na tym terenie nareszcie coś zacznie się dziać i tym razem naprawdę.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie, Ogrodzeniec) 31 sierpnia podpisano umowę na likwidację azbestowych pozostałości po ogrodzienieckim zakładzie Izolacja. Wszystko wskazuje na to, że po latach bezczynności na tym terenie nareszcie coś zacznie się dziać i tym razem naprawdę.

 

Izolację zamknięto przed 1998 rokiem, kiedy masowo wycofywano z powszechnego użytku azbest. Kiedyś zakład był źródłem utrzymania dla kilkuset rodzin. Nikt nie zdawał sobie jeszcze wtedy sprawy z tego, że było to również śmiertelne zagrożenie. Trudno ocenić jak fabryka wpływała i wpływa na zdrowie okolicznych mieszkańców. Nigdy nie przeprowadzono w tym zakresie pełnych, rzetelnych i nowoczesnych badań. Ludzie z pobliskich domów do dziś narzekają na problemy z dusznością i kaszel. Azbestoza w wielu przypadkach może prowadzić do raka płuc i wielu powikłań.

 

Wszyscy cieszyli się, że ekologiczna bomba nareszcie zniknie. Proces likwidacyjny i upadłościowy Izolacji ciągnął się latami. Dopiero, gdy Minister Skarbu Państwa przekazał staroście zawierciańskiemu nieruchomości po zlikwidowanym przedsiębiorstwie, zaczęto myśleć o kompleksowym planie usunięcia azbestu z terenu zakładu (około 4 ha) i o likwidacji nielegalnego składowiska w kamieniołomie.

 

- Wreszcie mamy wyłonionego wykonawcę. Ekologiczna bomba w Ogrodzeńcu znajdowała się na czwartym miejscu w Polsce pod względem zagrożenia. Jednocześnie jest  to teren w jednej z najatrakcyjniejszych gmin pod względem turystycznym. Myślę, że w tym miejscu powstanie jakiś inny zakład – mówił starosta Ryszard Mach.

 

Wg. wyliczeń likwidacja azbestu w Ogrodzeńcu miała kosztować nawet 35 milionów złotych, na ten cel pozyskano środki z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. Ostatecznie cena po przetargu jest o wiele niższa i wynosi 12 mln zł.

 

Procedura przetargowa trwała 9 miesięcy. Zgłosiło się 14 oferentów. Ostatecznie wygrało konsorcjum, którego liderem jest P.P.H.U. VIG sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej. Firma z przerobem odpadów niebezpiecznych i przemysłowych ma spore doświadczenie zdobywane przez kilka lat. W Myszkowie posiada zakład przerobu odpadów, w którym np. ze zużytych filtrów samochodowych odzyskuje kord (rodzaj papieru wypełniającego filtry), olej i metal z obudowy filtrów. VIG przerabia, zajmuje się też przygotowaniem do recyklingu np. złomu elektronicznego, starego AGD, komputerów i akumulatorów. Na  rynku istnieje od 21 lat.

 

Wartość zadania po przetargu wynosi ponad 12 milionów złotych (najtańszy oferent zadeklarował usunięcie azbestu za 10 milionów złotych).

 

- Zamierzamy wejść na plac niezwłocznie po przejęciu budowy. Jesteśmy przygotowani na to, by jeszcze we wrześniu rozpocząć prace. W pierwszym etapie będzie usuwane to, co dla mieszkańców jest najniebezpieczniejsze, czyli azbest. Czas prac przewidujemy na okres maksymalnie 12 miesięcy – zapowiada prezes Zarządu VIG Zdzisław Seweryn.

 

Jak sam podkreśla z szampanem będzie trzeba jeszcze poczekać - do czasu aż na terenie po byłej Izolacji wyrośnie pierwsza trawa.

Monika Polak- Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama