Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 stycznia 2025 11:08
Reklama
Reklama

Jubileusz 115-lecia Orkiestry Dętej OSP Żarki

9 września obchodziliśmy 115-lecie istnienia Orkiestry Dętej OSP Żarki. Podczas obchodów usłyszeliśmy koncert Orkiestry Dętej OSP Żarki. Miłośnicy muzyki i fani żareckiej orkiestry skorzystali z zaproszenia i przybyli na Jubileusz 15-lecia istnienia Orkiestry Dętej OSP Żarki (09.09.). Był świetny koncert, gromkie brawa i sporo wzruszeń. Ponadto wiele wspomnień związanych osobami, które miały chęć, siłę i odrobinę talentu muzycznego, aby założyć orkiestrę w 1908 r.
Podziel się
Oceń

- Chcemy pokazać naszą historię, bo przecież orkiestra jest związana z mieszkańcami Żarek. W orkiestrze grają członkowie rodzin – podkreślał Tomasz Radosz, kapelmistrz.
- Aż 115 lat to średnio 6 pokoleń żarczan, którzy w różnych momentach dziejów grywali w orkiestrze – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Klemens Podlejski burmistrz MiG Żarki był adresatem wielu podziękowań za stałe wspieranie orkiestry i strażaków


Gospodarzy wydarzenia, czyli burmistrza Klemensa Podlejskiego i kapelmistrza Henryka  Rakowskiego  wsparł Piotr Zamorski,  członek orkiestry, historyk z wykształcenia, a z zamiłowania pasjonat lokalnej historii i pracownik Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Piotr Zamorski w ostatnim czasie sporo czasu poświęcił i uzupełnił historię spisywaną przez długoletniego kapelmistrza Henryka Rakowskiego na prośbę radnej Stanisławy Nowak z 2018 roku.
Kapelmistrz Tomasz Radosz wraz z zastępcą Magdą Biedroń podziękowali tym, którzy orkiestrę wspierają od dekad. Statuetki trafiły do rąk burmistrza  Klemensa Podlejskiego, księdza kanonika Stanisława Kotyla, prezesa OSP Żarki Grzegorza Paula.  - Gmina Żarki, Parafia w Żarkach i jednostka OSP Żarki to nasi przyjaciele od początku – podkreślał Tomasz Radosz.
Wspominano kapelmistrzów orkiestry: Edwarda Maja, Karola Pyżyńskiego, Nikodema Jelenia, Leonarda Rosikonia, Henryka Rakowskiego.  Specjalne statuetki odebrali członkowie rodziny Karola Pyżyńskiego: Krystyna Goc (wnuczka), Joanna Gil (wnuczka), Jarosław Pyżyński (wnuk). Z rodziny Leonarda Rosikonia: Elżbieta Rosikoń (żona), Agnieszka Mędroń (córka), Bogdan Rosikoń (syn). Z rodziny Henryka Rakowskiego: Zofia Rakowska (żona), Justyna Kiser (córka), Ireneusz Rakowski (syn).
Podziękowano również najstarszym członkom orkiestry, którzy już nie grają. Wśród nich znaleźli się: Stanisław Placek, Ryszard Starczewski, Wincenty Nowakowski, Kazimierz Pasternak, Stanisław Gradzik. Podziękowania trafiły również do najstarszych aktywnych członków orkiestry: Bogusława Radosza i Antoniego Sularza.
W trakcie wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak odczytała uchwałę Rady Miejskiej stwierdzającą fakt nazwania ulicy w Żarkach imieniem Edwarda Maja. Był to kapelmistrz żareckiej orkiestry, ale i znany kompozytor i dyrygent.  
Członkowie orkiestry serdeczne podziękowania złożyli na ręce kapelmistrza Tomasza Radosza.  

Orkiestra składa serdeczne podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które wykazały się sercem i wsparciem dla organizacji jubileuszu:

Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski oraz dla zastępcy Jakuba Grabowskiego i pracowników UMIG Żarki
Gminy Poraja oraz dla Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju za użyczenie oświetlenia
Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowemu w Katowicach
Dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Żarkach za wszelką pomoc
Dyrekcji i pracowników MGOK Żarki
KGW Zaborzanki i KGW Jurajskie Dziewczyny z Ogorzelnika
Kapelmistrzowi Piotrowi Krawczykowi wraz z Orkiestrą Dętą Zakładu Górniczego Sobieski Tauron S.A.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jak CMC zwalnia to smuteczek, ale jak inna firma w strefie uruchamia zakład czy planuje inwestycje to jedziecie po nich jak po burej suce. Gdzie sens i logika???Data dodania komentarza: 28.12.2024, 07:01Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Sasiha1959Treść komentarza: Jak czytam o energii eko z ferm morskich z zamiarem wykorzystania w Częstochowie to zastanawiam się czy osoby które podejmują takie decyzje wiedzą co mówią czy tylko mówią co się od nich oczekuje 🙁Data dodania komentarza: 26.12.2024, 18:11Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: mkrisoTreść komentarza: Do autora - nie ma takiej firmy jak „ Hhyssenkrupp”, jest ale Thyssenkrupp…Data dodania komentarza: 26.12.2024, 16:02Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?
Reklama