Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 14:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Jubileusz 115-lecia Orkiestry Dętej OSP Żarki

9 września obchodziliśmy 115-lecie istnienia Orkiestry Dętej OSP Żarki. Podczas obchodów usłyszeliśmy koncert Orkiestry Dętej OSP Żarki. Miłośnicy muzyki i fani żareckiej orkiestry skorzystali z zaproszenia i przybyli na Jubileusz 15-lecia istnienia Orkiestry Dętej OSP Żarki (09.09.). Był świetny koncert, gromkie brawa i sporo wzruszeń. Ponadto wiele wspomnień związanych osobami, które miały chęć, siłę i odrobinę talentu muzycznego, aby założyć orkiestrę w 1908 r.
Podziel się
Oceń

- Chcemy pokazać naszą historię, bo przecież orkiestra jest związana z mieszkańcami Żarek. W orkiestrze grają członkowie rodzin – podkreślał Tomasz Radosz, kapelmistrz.
- Aż 115 lat to średnio 6 pokoleń żarczan, którzy w różnych momentach dziejów grywali w orkiestrze – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Klemens Podlejski burmistrz MiG Żarki był adresatem wielu podziękowań za stałe wspieranie orkiestry i strażaków


Gospodarzy wydarzenia, czyli burmistrza Klemensa Podlejskiego i kapelmistrza Henryka  Rakowskiego  wsparł Piotr Zamorski,  członek orkiestry, historyk z wykształcenia, a z zamiłowania pasjonat lokalnej historii i pracownik Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Piotr Zamorski w ostatnim czasie sporo czasu poświęcił i uzupełnił historię spisywaną przez długoletniego kapelmistrza Henryka Rakowskiego na prośbę radnej Stanisławy Nowak z 2018 roku.
Kapelmistrz Tomasz Radosz wraz z zastępcą Magdą Biedroń podziękowali tym, którzy orkiestrę wspierają od dekad. Statuetki trafiły do rąk burmistrza  Klemensa Podlejskiego, księdza kanonika Stanisława Kotyla, prezesa OSP Żarki Grzegorza Paula.  - Gmina Żarki, Parafia w Żarkach i jednostka OSP Żarki to nasi przyjaciele od początku – podkreślał Tomasz Radosz.
Wspominano kapelmistrzów orkiestry: Edwarda Maja, Karola Pyżyńskiego, Nikodema Jelenia, Leonarda Rosikonia, Henryka Rakowskiego.  Specjalne statuetki odebrali członkowie rodziny Karola Pyżyńskiego: Krystyna Goc (wnuczka), Joanna Gil (wnuczka), Jarosław Pyżyński (wnuk). Z rodziny Leonarda Rosikonia: Elżbieta Rosikoń (żona), Agnieszka Mędroń (córka), Bogdan Rosikoń (syn). Z rodziny Henryka Rakowskiego: Zofia Rakowska (żona), Justyna Kiser (córka), Ireneusz Rakowski (syn).
Podziękowano również najstarszym członkom orkiestry, którzy już nie grają. Wśród nich znaleźli się: Stanisław Placek, Ryszard Starczewski, Wincenty Nowakowski, Kazimierz Pasternak, Stanisław Gradzik. Podziękowania trafiły również do najstarszych aktywnych członków orkiestry: Bogusława Radosza i Antoniego Sularza.
W trakcie wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak odczytała uchwałę Rady Miejskiej stwierdzającą fakt nazwania ulicy w Żarkach imieniem Edwarda Maja. Był to kapelmistrz żareckiej orkiestry, ale i znany kompozytor i dyrygent.  
Członkowie orkiestry serdeczne podziękowania złożyli na ręce kapelmistrza Tomasza Radosza.  

Orkiestra składa serdeczne podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które wykazały się sercem i wsparciem dla organizacji jubileuszu:

Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski oraz dla zastępcy Jakuba Grabowskiego i pracowników UMIG Żarki
Gminy Poraja oraz dla Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju za użyczenie oświetlenia
Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowemu w Katowicach
Dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Żarkach za wszelką pomoc
Dyrekcji i pracowników MGOK Żarki
KGW Zaborzanki i KGW Jurajskie Dziewczyny z Ogorzelnika
Kapelmistrzowi Piotrowi Krawczykowi wraz z Orkiestrą Dętą Zakładu Górniczego Sobieski Tauron S.A.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama