Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 15:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PIEKARNIA AGA I CUKIERNIA LISAK MISTRZAMI WYPIEKU

(Zawiercie) Tegoroczne dożynki miejskie rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem korowodu dożynkowego, podczas którego mieszkańcy mogli podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe wyplecione z tegorocznych darów pól. Z darów pól przygotowano także pyszne ciasta i bochny chleba, które zaprezentowano podczas drugiej już edycji II Zawierciańskiego Festiwalu Chleba i Ciast, czyli Festiwalu Kunsztu Rzemiosła Piekarzy i Cukierników.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Tegoroczne dożynki miejskie rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem korowodu dożynkowego, podczas którego mieszkańcy mogli podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe wyplecione z tegorocznych darów pól. Z darów pól przygotowano także pyszne ciasta i bochny chleba, które zaprezentowano podczas drugiej już edycji II Zawierciańskiego Festiwalu Chleba i Ciast, czyli Festiwalu Kunsztu Rzemiosła Piekarzy i Cukierników.

 

Bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, z rąk dożynkowych starostów )Władysława Borówki i Ewy Rusek) odebrał gospodarz dożynek prezydent miasta Mirosław Mazur. Obiecał wszystkim, że chleb ten będzie dzielił tak, by nikomu go nie brakowało. Dożynkowe uroczystości stały się także okazją do uhonorowania Elżbiety Łachan (przewodniczącej KGW Bzowianie), która zdobyła trzecią nagrodę w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów” za upieczenie chleba pn. „Blaszka jurajska”. Uhonorowano także Agatę Toborek, Grażynę Kawkę, Wandę Dziub, Stanisława Kawkę, Kazimierza Skurę zaszczytną odznaką. „Zasłużonymi dla rolnictwa”.

 

- Drugi festiwal ciast i chleba to już tradycja tego pięknego święta organizowanego przez nasz zawierciański Cech Rzemieślników, Małych i Średnich Przedsiębiorców, i Urząd Miasta Zawiercie. W ubiegłym roku przy okazji powiatowych dożynek, które były również w Zawierciu, odbyła się pierwsza edycja – przypomniał Edward Szumara szef festiwalu.

 

Podczas imprezy wybrano najlepszych piekarzy i cukierników roku. Jury oceniło wyroby i zadecydowało, że tytuł przyznany zostanie: piekarni AGA Agnieszki Spery - Tylkowskiej z Kroczyc oraz cukiernikowi Stanisławowi Lisakowi z Wysokiej. Firma AGA założona została w roku 1970.  Zatrudnia 20 pracowników, w tym specjalistów z zakresu piekarnictwa. Jest to firma rodzinna, która specjalizuje się w wypiekach rodzinnych. Firma pana Stanisława Lisaka również jest firmą o wielkich tradycjach. Na rynku istnieje już od kilkudziesięciu lat. Zatrudnia 40 pracowników. Swoje wyroby oferuje w 80 punktach sprzedaży na terenie całego województwa śląskiego. W 2004 roku uhonorowano go tytułem „Firma z jakością”. W szranki o tytuł najlepszego piekarza i cukiernika stanęły także piekarnie: Rafała Skały, Pawła Kadłubka, Józefa Nemsia z Zawiercia i Stanisława Lisaka z Wysokiej oraz cukiernia Piotra Nowaka z Poręby. Dopełnieniem dożynek stał się występ Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” oraz zespołu Strażak. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama