(Zawiercie) Radni po wakacjach powrócili do swoich obowiązków w bardzo pogodnych nastrojach. Dodatkową niespodzianką, która znacznie umiliła sesję była odmalowana i nieco unowocześniona sala obrad, która bardzo pozytywnie zaskoczyła wszystkich radnych. Tuż po „achach” i „ochach” przyszła jednak kolej na chwilę zadumy. Sesję rozpoczęła minuta ciszy upamiętniająca śmierć radnej Barbary Paniczek – Polanowskiej. Pierwszą uchwałą podjętą podczas sesji 25 sierpnia była uchwała dotycząca wygaśnięcia mandatu radnej.
KAŻDY SZALET PEŁEN ZALET
- Panie prezydencie, chciałem zapytać kiedy po raz ostatni były otwarte szalety miejskie w parku im. Adama Mickiewicza i przy ul. Kościuszki? – dopytywał zaciekawiony tematem Roman Tyszczak. Radny postanowił także przypomnieć prezydentowi, że w swoim programie wyborczym obiecywał bezpłatne toalety. Zamiast ułatwienia mieszkańcom załatwiania swoich nagłych potrzeb w miejskich szaletach, te ostatnie działające zostały zamknięte.
- Problemem zamknięcia szaletów jest związany z ich złym stanem technicznym – przyznał Mirosław Mazur i dodał, że problem wkrótce zostanie rozwiązany w rejonie dworca PKP, gdzie przy okazji przebudowy budynku z pewnością powstanie nowa toaleta.
Kolejna interpelacja zgłaszana przez radnego dotyczyła hałasu i wstrząsów spowodowanych ruchem na ulicy Paderewskiego. - Nie da się żyć, nie da się spać, nie da się jeść. Nie da się… wszystko się trzęsie! – żalił się Tyszczak.
Przy temacie drogowym pozostał także Edmund Kłósek, który na co dzień pełni funkcję zastępcy dyrektora w Powiatowym Zarządzie Dróg. Podczas sesji radny Kłósek dość często daje odczuć, że jego praca jest także jego pasją, i pyta głównie o drogi. Tym razem sprawa odnosiła się do ul. Ciasnej, która w ostatnim czasie stała się jeszcze ciaśniejsza. Powód to znajdujący się przy niej budynek, którego odpadających fragmentów stopniowo przybywa na drodze.
- 27 maja 2009 roku zgłaszałem interpelację w sprawie ul. Ciasnej, ale do tej pory w tej sprawie nie zostało nic uczynione. Czy naprawdę miasta nie stać, by skierować sprawę na drogę sądową ? Przecież tego i tak nikt nie załatwi, tylko gmina – podkreślał Kłósek.
- W kwestii ul. Ciasnej Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego interweniował, prokuratura została również powiadomiona, natomiast miasto zagrodziło drogę, ponieważ było bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców – wyjaśnił Mazur.
KROMOŁOWSKIE SŁUPY DO D….
Radna Ewa Mićka interpelowała w sprawie słupów energetycznych przy ul. Kromołowskiej, których stan znacznie się pogorszył po ostrych zimowych przymrozkach.
- Większość z nich nadaje się po postu do wymiany. Po rozmowie z mieszkańcami dowiedziałam się, że zakład energetyczny wymienił jeden słup, ale dopiero wtedy, jak ten się przewrócił. Czy naprawdę musi stać się tragedia i czy musimy czekać, aż następny słup się przewróci? – pytała radna. To jednak nie jedyny problem z siecią energetyczną na ul. Kromołowskiej. Między posesjami 34 i 36 na niezabudowanej działce pomiędzy słupami wysokiego napięcia rośnie drzewo. Problem jest o tyle poważny, że drzewo może spowodować zagrożenie pożarem (ma już częściowo spalone gałęzie).
– Pracownicy zakładu energetycznego, którzy zostali wezwani poinformowali mieszkańców, że nie odpowiadają za przycięcie gałęzi tego drzewa. Dlatego proszę o wyjaśnienie, kto odpowiada za usunięcie gałęzi, które wrosły w linię energetyczną i do kogo mają zwrócić się mieszkańcy – dopytywała Mićka.
PRZEWÓZKA, ALE BEZ WÓZKA
Radna E. Mićka zwróciła także uwagę na brak taksówek przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych oraz brak możliwości korzystania przez te osoby ze specjalnych samochodów będących na wyposażeniu biblioteki i MOPS –u. –Z tego co mi wiadomo niepełnosprawni nie mogą po południu skorzystać z tych pojazdów do celów prywatnych. Może to będzie jakiś sygnał dla prywatnych przedsiębiorców lub stowarzyszeń? Są osoby, które chętnie skorzystałyby z możliwości transportu bez konieczności zsiadania z wózka – podkreśliła radna. Na pytanie dotyczące problemu przewozu osób niepełnosprawnych odpowiedział dyrektor MOPS Zygmunt Knopik.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie sprawdzało zapotrzebowanie w zakresie transportu osób niepełnosprawnych np. na rehabilitację lub w miejsca integracji społecznej. Poza Zawierciem w gminach nie było większego zainteresowania. MOPS posiada samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, a wsparcie jest udzielane na wniosek osób niepełnosprawnych, natomiast ośrodek nie realizuje przewozów okazjonalnych – przyznał Knopik.
Jako ostatni w tej części sesji głos zabrał przewodniczący rady Marek Kozieł, który przypomniał o ciągnącym się od roku problemie mieszkańców bloku przy ul. Broniewskiego 4, którzy złożyli skargę na osobę wykonującą operat szacunkowy wyceniający ich mieszkania. Zdaniem lokatorów z Broniewskiego wycena ich mieszkań była nierzetelna. Wg. mieszkańców bloku osoba dokonująca wyceny popełniła błąd, uznając za rok powstania budynku 1966, a nie rzeczywistą datę powstania budynku czyli lata 1958-59, a także nie uwzględniła dużego ruchu, który jest przy tym bloku (znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. Ryneczku w dzielnicy Żabki). Rzeczoznawca odpisał mieszkańcom, że wiek tego budynku nie ma wpływu na wycenę i stwierdził, że większy ruch jest przy ul. Leśnej i Paderewskiego.
- Cena mieszkania nie została zawyżona, ponieważ głównym czynnikiem cenotwórczym jest lokalizacja, która jest korzystna, a to determinuje wyższą cenę, poza tym mieszkania są sprzedawane z 95% bonifikatą – wyjaśnił prezydent.
Pozostałe interpelacje dotyczyły m.in. ul. Wygon, Junackiej oraz niezamykających się drzwi przy bankomacie znajdującym się przed CMC.
ORŁY SPORTU WYROSNĄ NA ORLIKACH
W Zawierciu powstały już 2 boiska wielofunkcyjne typu Orlik, kilka hal sportowych, boisko do piłki nożnej, które zimą przekształca się w raj dla łyżwiarzy. Na terenach OSiR-u wkrótce pojawi się kolejne, nowoczesne boisko. To jednak nie koniec. Dla młodych sportowców mamy kolejną dobrą wiadomość – boisk wielofunkcyjnych będzie więcej. Zgodnie z decyzją Rady Miasta kolejne Orliki pojawią się przy Gimnazjum nr 3 i Szkole Podstawowej nr 6. 18 radnych głosowało za. Tylko Henryk Gondek był przeciwny temu pomysłowi.
ZMIANY BUDŻETOWE
Zmiany w budżecie dotyczyły m.in. konieczności instalacji kotłowni olejowej w Ośrodku Wsparcia Dziecka i Rodziny przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 48, wypłat przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej kaucji mieszkaniowych, kosztów związanych z realizacją projektu pn. „Stworzenie zintegrowanego Systemu Informacji Kulturalnej w Zawierciu” oraz zadań realizowanych ze środków Funduszu Sołeckiego (zagospodarowania placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej pod cele rekreacyjno-sportowe w Łośnicach i budowy placów zabaw). Z budżetu gminy pochodzić będą także środki na zaplanowaną 7 % podwyżkę pensji nauczycieli.
- Rada zatwierdziła już 500 tys. zł na podwyżki dla nauczycieli, a w telewizji rząd cały czas mówi, że to on daje te podwyżki. Chciałbym żeby nauczyciele wiedzieli, skąd naprawdę dostają te pieniądze – zaznaczył radny Tyszczak.
Ponadto zostały podjęte uchwały w sprawie: oceny aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zawiercia, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzenia realizacji Programu Aktywności Lokalnej „PALeta szans” przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu, zbycia nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy Zawiercie przy ulicy Rynek 16 w Kromołowie i przy ulicy Pomorskiej w Zawierciu oraz odpłatnego nabycia przez gminę nieruchomości położonej w Blanowicach. Zatwierdzono również taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków dla CMC Zawiercie S.A i podjęto uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia z Gminą Poręba, Włodowice, Siewierz dotyczącego wspólnej komunikacji międzygminnej.
Justyna Banach
Napisz komentarz
Komentarze