Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 15:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ŚLADY POWSTAŃ ŚLĄSKICH 1919-1920-1921 W ZAWIERCIU

2 maja 2021 roku przypada okrągła 100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego z roku 1921. Jest to doskonała okazja do przypomnienia tego historycznego wydarzenia, które również miało oraz ma do dnia dzisiejszego swoje akcenty w Zawierciu.
Podziel się
Oceń

Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 należą do jednych z najchlubniejszych kart historii w dziejach narodu polskiego. Trzy kolejne zrywy wystąpienia Ślązaków to wyraz ich dążeń do wyzwolenia Górnego Śląska spod panowania Niemiec i zjednoczenia go z pozostałymi ziemiami polskimi. Powstania Śląskie odróżnia od pozostałych polskich zrywów niepodległościowych masowy oraz ludowy charakter oraz wyjątkowa determinacja w walce o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W konsekwencji, w wyniku powstań jedynie część Śląska powróciła do Macierzy.
Akcenty powstańczych zrywów w postaci miejsc oraz ludzi, którzy podjęli walki powstańcze są również w Zawierciu. Komendant I Powstania Śląskiego Alfons Zgrzebniok wydał 24 sierpnia 1919 roku rozkaz o zaprzestaniu działań bojowych. Po zlikwidowaniu powstania terror niemiecki spotęgował się na dużą skalę. Ginęli powstańcy rozstrzeliwani bez sądu, blisko 20 tys. Ślązaków musiało szukać schronienia. Ponad tysiąc powstańców trafiło do Zawiercia do powstałego obozu Milicji Górnośląskiej dla uchodźców na ulicy Paderewskiego (obecnie jest tam Szkoła Podstawowa nr 5). Z kolei przy obecnej ulicy Powstańców Śląskich, Niemcy po zakończeniu I Wojny Światowej utworzyli Szpital Wojskowy, do którego przewożono rannych z II Powstania Śląskiego z 1920 roku. Obecnie w budynku znajduje się Szkoła Podstawowa nr 5. Wspomnieć należy również o budynku dawnej Szkoły Handlowej przy ulicy Kościuszki, gdzie swoją siedzibę miała organizacja powiatu zawierciańskiego „Związek Powstańców Śląskich” powstała w 1936 roku , której prezesem był Zygmunt Szmid, odznaczony został Górnośląskim Krzyżem na Wstędze Waleczności i Zasługi. (źródło: „Zawierciańskie wątki Powstań Śląskich” autorstwa: dh. Iga Wojtasik dh. Kinga Jarzyńska, dh. Wiktoria Wójcik, dh. Bartosz Wojaczek - 2019 ).
Kolejnym „śladem” Powstań Śląskich jest pamiątkowa tablica umieszczona na Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Stosika. Tablica została założona w 90-tą rocznicę III Powstania Śląskiego w roku 2011. Nadmienić należy, że wielu mieszkańców Zawiercia walczyło w Powstaniach Śląskich. Na podstawie informacji z Muzeum Powstań Śląskich, 15 mieszkańców naszego miasta zostało zweryfikowanych przez Związek Powstańców Śląskich. Byli to: Chuchro Antoni, Cocek Józef, Fugas Stefan, Krawczyński Marian, Krawczyński Marian, Machura Jan, Marszałek Leon, Nowak Edward, Nyga Józef, Pogoda Józef, Poor Marceli, Szlosarek Wiktor, Szmid Zygmunt, Wyrzykowski Leonard oraz Laskowski Stanisław, który zmarł w 1979 roku, pochowany został na Cmentarzu Parafialnym w Zawierciu.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama