Przebudowa drogi w Ciągowicach
Gmina uzyskała dofinansowanie na przebudowę ulicy Kościuszki w Ciągowicach. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg województwa śląskiego na rok 2023. Jak wskazuje burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, termin realizacji oraz zakończenia inwestycji przewidziano na przyszły rok.
-Ulica Kościuszki jest w bardzo złym stanie technicznym i stanowi duże zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowana przebudowa spowoduje dostosowanie parametrów drogi do obecnych standardów i wymogów, na odcinku od skrzyżowania z ulicami Nadziei i Sienkiewicza do skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego. Całkowita wartość inwestycji to kwota ponad 1 mln 100 tys złotych, natomiast gmina dostała dofinansowanie na poziomie 60% -dodaje w tej sprawie burmistrz Łaz.
Centrala Usług Społecznych
-9 października w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach została podpisana umowa ramowa o partnerstwie w realizacji projektu pod nazwą: „CUS - Nowe spojrzenie na usługi społeczne”, które współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląska na lata 2021-2027. Budżet projektu dla naszej gminy wynosi 4 mln 700 tys złotych. Liderem partnerstwa jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej woj. Śląskiego -mówił burmistrz Kaczyński.
Jak czytamy na stronie internetowej ROPS Katowice: „Projekt ten jest elementem strategicznego działania skierowanego na rozwój usług społecznych”.
Nabór wniosków o najem mieszkań w ramach TBS
Ważną informacją, jak podkreślał sam burmistrz, jest rozpoczęcie składania wniosków o najem mieszkań w ramach TBS. Nabór trwa od 16 października do 10 listopada.
-W ramach tego przedsięwzięcia powstaną dwa budynki. W sumie 36 mieszkań przy ulicy Topolowej w Łazach. Lokale mieszkalne będą miały zróżnicowaną powierzchnię od od 31 mkw do 61 mkw. Do dyspozycji mamy przewidziane sześć mieszkań jednopokojowych, 24 mieszkania dwupokojowe i sześć mieszkań trzypokojowych. Projekt również uwzględnia 50 miejsc postojowych. Mieszkania będą realizowane w systemie pod klucz, a więc przekazywane w stanie wykończonym wraz z podstawowym wyposażeniem. Budynki są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić dostęp osób niepełnosprawnych do wszystkich kondygnacji. W tym budynku jest także zaprojektowana winda.
Burmistrz dodawał, że termin pierwszego zasiedlenia najprawdopodobniej nastąpi na przełomie II/III kwartału 2025 roku.
-Procedurą naboru i weryfikacji wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych w ramach inwestycji zajmują się pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ochrony Środowiska naszego urzędu przy ulicy Pocztowej 14 -mówił na zakończenie włodarz miasta.
Punktu nieodpłatnego poradnictwa prawnego w Łazach nie będzie
Radna Renata Supernak wystąpiła z interpelacją do burmistrza Łaz w sprawie planowanych (przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu) punktów nieodpłatnego poradnictwa prawnego.
-Moja interpelacja w tej kwestii zobowiązuje pana burmistrza do wystąpienia w imieniu naszej gminy do Starosty Powiatu Zawierciańskiego z zapytaniem jakim kluczem się posługuje (starosta) przy podejmowaniu decyzji w sprawie wskazywania coroczne tych samych gmin do poradnictwa prawnego -mówiła Renata Supernak.
Jak podaje radna, i co zresztą można sprawdzić na stronie bip starostwa powiatowego w Zawierciu, w powiecie takie punkty znajdują się (i będą również znajdowały się w przyszłym roku) w Zawierciu, Włodowicach, Szczekocinach, Pilicy i Żarnowcu.
-Gmina Łazy to jedna z największych gmin powiatu i czy nasi mieszkańcy nie mają prawa do korzystania z takiego wsparcia? Ustawa ta funkcjonuje od 2015 roku i na przestrzeni tych lat nikt nie zadbał, drodzy mieszkańcy, o skorzystanie dla was z porad prawnym. Mam także pytanie do radnych powiatowych, gdzie byli przez te wszystkie lata? Radny Piłka owszem złożył interpelację, ale czy pan dopilnował, by była ona skuteczna? Pozostawiam tę sprawę jako nierozstrzygniętą licząc na dobrą zmianę, która rozstrzygnie tajemnice wyróżnianych pięciu gmin -kontynuowała radna.
Bezpieczeństwo dzieci. Radna Garbarczuk o „złośliwych drzewach które zrzucają liście”
Randa Anna Garbarczuk wystąpiła z ponagleniem działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa przejścia dla pieszych, które znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Kościuszki. Jak wskazuje radna, przejście w dalszym ciągu jest znacząco zaniedbane, a to może rzutować na bezpieczeństwo idących do szkoły dzieci. Dodatkowo radna wspomniała, jak się wyraziła o „uciążliwych jesionach”, których spadające liście, zwiększają niebezpieczeństwo na drogach i chodniku.
W tym momencie aż nie możemy przejść obok słów radnej bez komentarza: O co chodzi radnej z tymi „uciążliwymi jesionami”? Zrzucają liście „złośliwie”? Nazywanie drzew i liści „zagrożeniem” to gruba przesada. Liście trzeba po prostu grabić. Mamy nadzieję, że radnej uciążliwości z liściami, nie są zapowiedzą starać o wycinkę jesionów!
Na koniec sesji głos w tej sprawie zabrał radny Grzegorz Piłka:
-Na jednej z komisji edukacji w powiecie zawierciańskim zwróciłem się z wnioskiem do zarządu o sprawdzenie bezpieczeństwa przejść dla pieszych w rejonie wszystkich szkół, które są zlokalizowane przy drogach powiatowych.
Jak podaje dalej radny, Wydział Komunikacji stwierdził nieprawidłowości, które przekazano do realizacji Wydziałowi Dróg Powiatowych. Wydział ten odpowiedział, że nieprawidłowości zostaną usunięte w okresie jesiennym. Piłka twierdzi, zresztą słusznie, że wykonanie tych prac po 1 września, kiedy uczniowie chodzą już do szkoły jest już terminem dosyć późnym, wobec tego będzie starał się o przyspieszenie prac.
-Będę rozmawiał na jakim etapie są te dalsze prace, dotyczące zarówno oznakowania, jak i odmalowywania przejść dla pieszych w rejonie szkół znajdujących się na terenie naszej gminy -mówił Grzegorz Piłka.
Czekający na autobus w Rokitnie nie mają gdzie się schronić przed deszczem
Radny Zenon Głąb poruszył temat wiat przystankowych w Rokitnie. Wiat, których nie ma. Mieszkańcy w imieniu radnego pytają się więc, czy jakiekolwiek zadaszenie powstanie na chociaż jednym z przystanków. Wiaty te niewątpliwie znacząco poprawią komfort korzystających z komunikacji miejskiej, tym bardziej teraz, kiedy nastała jesienna pora, a wraz z nią często występujące opady deszczu.
Wybór ławników na kadencję 2024-2027
Na sesji Rady Miejskiej w Łazach, poprzez głosowanie tajne, przeprowadzono wybór ławników do Sądu Rejonowego w Zawierciu do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy. Na stanowisko zgłosiło się dwóch kandydatów na ławników i tychże dwóch zostało wybranych: Anna Picheta (uzyskała 14 głosów za) oraz Sławomir Klejnot (8 głosów za, 1 przeciw i 5 nieważnych). Kolejno dokonano wyboru ławnika do Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Rada Miejska w Łazach mogła wybrać jednego ławnika do sądu w Sosnowcu. Kandydatką, a zarazem powołaną do sprawowania tej funkcji została Anna Szkliniarz, uzyskując 14 głosów za poparciem swojej kandydatury.
Za mało miejsca, a za dużo pasażerów
W dalszej części sesji randa Supernak poruszyła kwestię autobusu, połączenia Chruszczobród - Łazy - Zawiercie. Jak podaje - pojazd, którym młodzież dojeżdża do szkoły, a osoby starsze do szpitala, czy też na zakupy, jest w znacznej mierze przeładowany. Radna wskazała, że podobno kierowca nie zabiera więcej osób niż ilość dopuszczalnych miejsc, gdyż za przekroczenie tej liczby został już ukarany mandatem.
-Podobno zwracał się o większy pojazd. Niemniej nie uzyskał żadnej pozytywnej informacji, gmina nie wyraziła na to zgody -dodaje Renata Supernak.
-Pani radna, zostało przekazanych przez panią wiele informacji niesprawdzonych. Zgadzam się z tym, że ten autobus jest przeciążony, natomiast my nigdy nie wiemy, jeżeli chodzi o rozpoczęcie roku szkolnego, jakie będą losy naszych absolwentów. Przygotowywaliśmy się do tego. Rozkład jazdy, który był realizowany, uwzględniający zapotrzebowanie mieszkańców spowodował to, że większy autobus, który jeździł na tej linii nie wyrabiał się czasowo -odpowiedział jej burmistrz M. Kaczyński.
Jak podkreślał burmistrz nie jest to kwestia pieniędzy. Potwierdził również informację, że doszło kiedyś do sytuacji, w której jeden z pasażerów zapewne nie czuł się komfortowo w autobusie i poinformował o tym inspekcję transportu drogowego. Inspekcja po przeprowadzonej kontroli faktycznie stwierdziła, że w pojeździe znajdowało się więcej pasażerów niż autobus powinien przewozić, w skutek czego kierowca został ukarany mandatem.
Kierowniczka liczy pasażerów. Autobus nie zabrał uczniów z przystanku
Maciej Kaczyńskiej poinformował, że Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ochrony Środowiska Joanna Popczyk, we wrześniu, przez tydzień jeździła autobusem i liczyła osoby poruszające się nim. W tym czasie doszło do sytuacji, kiedy trzech uczniów nie było zabranych z przystanku, ponieważ kierowca nie chciał przekraczać limitu miejsc, gdyż groziłoby mu to już utratą prawa jazdy. Ponadto, według słów burmistrza kierowniczka Popczyk przyznała, że problemy z dojazdem pojawiają się głównie w czwartki, kiedy w Zawierciu jest rynek.
-To jest autobusu szkolny. Wystąpiliśmy z do szkół, które obsługuje ta linia autobusowa o informację ile dzieciaków z terenu naszej gminy jeździ do tej szkoły. Jak będziemy mieli tą informację to sobie to zweryfikujemy, bo chcę państwu powiedzieć o jeszcze jednej kwestii. O tej samej godzinie jest bus który jeździ z Okólnej, Kolejówką do szkoły pod hutę aż (burmistrzowi zapewne chodziło o połączenie Łazy Głazówka - Kazimierówka - Zawiercie). Nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby jechać tym autobusem. On tam szybciej dojeżdża, bo tutaj musi przejechać całe Zawiercie. To jest stricte autobus szkolny. Jest możliwość, jak ktoś chce jechać do szpitala może jechać wcześniej.
Burmistrz podkreślał, że sprawią komunikacji miejskiej zajmują się od wielu lat i ciągle próbują znaleźć złoty środek. Rozkłady jazdy tworzy się zależnie od potrzeb mieszkańców, ale należy wziąć pod uwagę, że nie jest tak prosto je zmienić. Kaczyński jeszcze raz wspomniał, że autobus przyjeżdżający do Łaz o 7.16 jest zorganizowany głównie pod przewóz dzieci. Burmistrz przeprosił również za wszystkie niedogodności spowodowane poruszaniem się komunikacją miejską.
Napisz komentarz
Komentarze