(Zawiercie) W sobotę 4 września w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” zjawiło się prawie 60 osób oraz instytucje nominowane do nagrody Prezydenta Miasta Zawiercie. Podczas tej lokalnej gali w 11 kategoriach wyróżniono ich m.in. za kultywowanie tradycji i dziedzictwa narodowego, organizowanie imprez kulturalnych i sportowych. W gronie laureatów znaleźli się także wolontariusze i firmy, które wspierają działania na rzecz mieszkańców, a także ci, którzy na swoim koncie mają szczególne osiągnięcia sportowe lub kulturalne.
Kategoria „Tradycja i pamięć”
Za „Kultywowanie tradycji” do nagrody prezydenta miasta nominowano: Towarzystwo Sympatyków Kromołowa, Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej – sekcję historyczną, Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie” oraz Regionalny Zespół Folklorystyczny „Kromołowianie”. Laureatem tegorocznej gali wybrano Ochotnicze Straże Pożarne działające na terenie miasta Zawiercia.
Do tytułu „Kustosz pamięci” nominowano: pochodzącego z Zawiercia Ariela Yaholomi, przewodniczącego Światowego Związku Żydów Zagłębia; Władysława Żuka zwanego także ambasadorem Zawiercia, który od wielu lat angażuje się we współpracę polsko – austriacką; Piotra Ormana przewodnika, badacza historii I wojny światowej na terenie Jury, współautora książki pt. „Wielka Wojna na Jurze”; Zbigniewa Sawickiego założyciela Klubu Miłośników Dawnego Oręża Polskiego i Sztuki Walki tym Orężem Signum Polonicum. Nagrodę w tej dziedzinie przyznano Maciejowi Świderskiemu przewodniczącemu Komisji Ochrony Cmentarzy Wojennych i Fortyfikacji przy Oddziale PTTK oraz Sekcji Historycznej TMZZ. Pan Maciej od wielu lat z zamiłowaniem pełni piecze nad miejscami pamięci narodowej, grobów wojennych i zabytków.
Kategoria „Stawiam na Zawiercie”
Jako „Wydarzenie roku” w dziedzinie sportu wytypowano: II rajd zamkowy Orle Gniazdo Hucisko Zawiercie 2009, był to jeden z etapów 10. Rundy Rajdowego Pucharu Polski; Otwarte Mistrzostwa Śląska w Kulturystyce i Fitness Juniorek i Seniorek oraz Juniorów, Seniorów i Weteranów; Awans Warty z klasy B do klasy A grupy rozgrywkowej oraz KS Viret Tenis stołowy, który bierze udział w meczach barażowych o awans do I ligi i jest zdobywcą I miejsca w II lidze mężczyzn w sezonie 2009 – 2010. Laureatem w tej dziedzinie została Gala Total Blast Wrestling, podczas której odbyły się mistrzostwa Europy pro-westlingu oraz walki Japonia kontra Meksyk. Była to pierwsza tego typu impreza w Polsce południowej.
Kulturalnym wydarzeniem roku uznano wystawienie opery „Cyrulik sewilski” na deskach zawierciańskiego ośrodka kultury. Zawiercie, obok Dębicy, Krosna i Łańcuta było jednym z miast, w którym widzowie mieli możliwość podziwiania kunsztu artystów i ciekawej scenografii. W kategorii tej rywalizowali także: Tryptyk Golgota Wschodu który został wystawiony w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej; Zawierciański Salon Muzyczny, czyli koncert zorganizowany w ramach obchodów roku chopinowskiego; Noworoczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” oraz organizowane w ramach Święta Szlaków Zabytków Techniki Województwa Śląskiego Kryształowe Jarmarki.
Do nagrody „Sportowiec, trener roku” nominowano: biegaczkę Monikę Salomon, która zajęła I miejsce wśród kobiet biorących udział w biegu ulicznym o Puchar Prezydenta Miasta Zawiercia oraz III miejsce wśród młodziczek w mini Tour de Pologne w Dąbrowie Górniczej; maratończyka Andrzeja Rudnickiego -brał on udział m.in. w piątym 12-godzinnym Podziemnym Biegu Sztafetowym w Kopalni Soli Bochnia, promując miasto Zawiercie; trenera młodzieżowych drużyn Jurajskiej Szkółki Piłkarskiej Warta Zawiercie Wojciecha Freihofera, dzięki którego zaangażowaniu trampkarze starsi zajęli I miejsce w grupie rozgrywkowej oraz Wojciecha Turka - zdobywcę dwóch złotych medali podczas III Otwartych Mistrzostw Polski w Tang Soo Do i podwójnego Mistrza Polski w Tang Soo Do. Sportowcem roku 2010 została Karolina Nowak, która reprezentowała zawierciański klub na Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorek w Ju-Jitsu. Zajęła I miejsce zdobywając Puchar Polski. Prowadzi kurs samoobrony dla kobiet organizowany w Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu.
Do nominacji „Osobowość roku” w zakresie kultury wytypowano: Bogdana Dworaka znanego zawierciańskiego poetę, prozaika, publicystę i felietonistę, który w klubie Novum prowadzi Czwartki Literackie; sopranistkę Anitę Maszczyk, która przygotowuje solistów w zespole Fatamorgana w Zawierciu; Grażynę Bieniasz - opiekuna pracowni szkła w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku; Jarosława Świtałę tancerza, choreografa, organizatora życia artystycznego, który swoją wiedzę przekazuje m.in. prowadząc zespół wokalno-taneczny Bajaderki w Zawierciu. Jest on także współorganizatorem cyklicznych koncertów „Wiesław Ochman i Jego Goście”. Za tegoroczną osobliwość uznano Józefa Niedźwieckiego, który prowadzi zajęcia z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, przygotowuje przedstawienia teatralne. Juror konkursów recytatorskich, teatralnych.
W kategorii „Działam, więc jestem” laureatem został Uniwersytet Trzeciego Wieku, który został wyróżniony za działalność skierowaną do osób w tzw. trzecim wieku. Zajęcia prowadzone w ramach Stowarzyszenia pomagają ich uczestnikom w realizacji marzeń i zainteresowań. Obecnie organizacja skupia około 370 słuchaczy. W kategorii tej nominowano także: Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Towarzystwo Sympatyków Kromołowa, Centrum Inicjatyw Lokalnych i Zespół wokalny Fatamorgana.
Kategoria Żyć nie tylko dla siebie
Do nagrody Barwy wolontariatu nominowano Stowarzyszenie Daj Szansę, które ofiarowuje pomoc dzieciom i osobom niepełnosprawnym oraz opiekę i rehabilitację dla osób z upośledzeniem umysłowym i fizycznym; Śląską Ligę Walki z Rakiem, która zajmuje się propagowaniem profilaktyki przeciwnowotworowej; Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzące zajęcia z zakresu bezpieczeństwa na wodach i ochrony środowiska wodnego; Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, którego podstawowymi celami są m.in.: działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, ich poszanowania, objęcie ochroną i opieką. Zdobywcą nagrody prezydenta miasta w tej dziedzinie został Polski Komitet Pomocy Społecznej, który obecnie ma pod swoją opieką ok. 300 osób. Głównym celem i działaniem zawierciańskiego koła jest pomoc i zaopatrywanie w żywność najbardziej potrzebujących mieszkańców Zawiercia.
W gronie nominowanych do tegorocznej statuetki „Wolontariusz roku” znaleźli się: - Barbara Piotrowska, która działa na rzecz osób potrzebujących pomocy, udziela wsparcia ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej; Maria Wrońska - założycielka Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt „Koala”; Apolonia Burzyńska propagująca historie i tradycje najstarszej dzielnicy miasta – Kromołowa; Witold Leśniak -działacz społeczny, który zajmuje się propagowaniem historii, ekologii i kultury Skarżyc. Współorganizator akcji ekologicznych połączonych z obchodami Dnia Ziemi oraz siostry Weronika i Sandra Łebek - wolontariuszki WOŚP. To właśnie tym dwóm najmłodszym wolontariuszkom kwestującym podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zawierciu przypadł zaszczytny tytuł „Wolontariusza roku”.
Do tytułu „Zawiercian, Europejczyk, Obywatel Świata nominowano: Bartosza Pacana miłośnika gry na klarnecie, który brał udział w XV Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym w Sewilli i był jednym z czterech finalistów; Mariana Kaziróda pasjonata modelarstwa i lotnictwa, który od 50 lat.„Zaraża” swoją pasją młodych adeptów modelarstwa. Jest najbardziej utytułowanym modelarzem - wicemistrzem świata, mistrzem Polski; Annę Szymańską dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie”. Pani Anna od lat pracuje z młodzieżą, która wciąż odnosi sukcesy w Polsce i za granicą. Laureatką została jednak Celina Kurkowska założycielka szkoły językowej Progress. Aktywna wolontariuszka, uczestniczka wielu projektów, m.in Snowballu, która pomaga w organizacji wymian młodzieży i wolontariatu za granicą np. do USA, Anglii, Włoch, na Litwę.
W kategorii Biznes odpowiedzialny społecznie wytypowano: Bank Gospodarki Żywnościowej - Oddział Operacyjny w Zawierciu, który wspiera m.in. akcje Bezpieczny przedszkolak i aktywnie włącza się w przedsięwzięcia realizowane na terenie miasta; Hutę Szkła „Zawiercie”, która dzięki działalności nowego właściciela wciąż znakomicie prosperuje i jest modernizowana; IL-Tex - producent pościeli zdrowotnej. Firma podarowała pluszową maskotkę o nazwie „Iltuś” Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, promując Zawiercie; Media Expert - nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się sieć marketów. Firma uczestniczy w akcjach i przedsięwzięciach realizowanych przez miasto. Laureatem i zdobywcą nagrody Biznes odpowiedzialny społecznie została w tym roku firma Intermarche - sieć supermarketów spożywczo-przemysłowych.
Wszystkie nagrody laureaci i nominowani odebrali z rąk poseł do Europarlamentu Małgorzaty Handzlik oraz prezydenta Zawiercia Mirosława Mazura. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze