Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 17:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Pod złym (lub dobrym) znakiem

Mowa tu o jednym z dwunastu znaków Zodiaku, na które podzielono sklepienie niebieskie. W połączeniu z odpowiednią konfiguracją planet, Słońca i Księżyca w momencie powstania jakiegoś zdarzenia, był podstawą horoskopu astrologicznego, mogącego stanowić przepowiednię przebiegu tego zdarzenia lub przedsięwzięcia.
Podziel się
Oceń

Mowa tu o jednym z dwunastu znaków Zodiaku, na które podzielono sklepienie niebieskie. W połączeniu z odpowiednią konfiguracją planet, Słońca i Księżyca w momencie powstania jakiegoś zdarzenia, był podstawą horoskopu astrologicznego, mogącego stanowić przepowiednię przebiegu tego zdarzenia lub przedsięwzięcia.

 

Ludzie, którym nawet do głowy nie przyjdzie wiara we wróżby, lubią mimo to, gdy im ktoś, zwłaszcza na wakacjach, powróży z kart, z ręki czy choćby z fusów. Co dziś jest zabawą, przed wiekami traktowane było jak poważna nauka, choćby z uwagi na jej starożytne tradycje.

 

Babilończycy, Asyryjczycy, Egipcjanie i Chaldejczycy sądzili, że zjawiska astronomiczne i meteorologiczne mają tę samą naturę i to samo pochodzenie. Obserwując ich współzależność w cyklu pór roku i zmienny wygląd Słońca i Księżyca w różnych warunkach atmosferycznych, wskazujący na zmiany pogody, i wierząc przy tym, że światem rządzą bóstwa zamieszkujące niebo, dochodzili do wniosku, że między zjawiskami na niebie i ziemi istnieje więź, że zjawiska we Wszechświecie, w makrokosmosie, powtarzają się w zmniejszeniu na Ziemi, w mikrokosmosie. Babilońscy kapłani przeszukując niebo dla odnalezienia znaków woli bogów, dotyczącej losów króla i kraju, zgromadzili wielkie bogactwo obserwacji astronomicznych, pozwalające im z dość znaczną dokładnością przepowiadać pewne zjawiska na niebie. To doprowadziło ich do wniosku, że mogą również przepowiadać wydarzenia ziemskie, stawiać dobre lub złe prognostyki przedsięwzięciom królów i wodzów.

 

Nauka ta przyjęta została przez Greków dopiero po śmierci Aleksandra Wielkiego, gdy kultura grecka współżyła z kulturami Wschodu w królestwach Seleucydów i Ptolemeuszów. Od tych czasów astrologia stawała się czynnikiem o rosnącym znaczeniu w cywilizacji Grecji i Rzymu, dochodząc do szczytu w okresie cesarstwa, wpływając na wszystkie warstwy społeczeństwa i znajdując gorących zwolenników w najtęższych umysłach starożytnego świata. Filozofowie ze szkoły stoików, wprowadzając świeckie treści do tej starej wiedzy kapłańskiej, dodali jej nowego blasku. Wierzyli w nią astronomowie Hipparch i Ptolemeusz. Głęboko wpłynęła również na medycynę, na poezję, aby znaleźć wreszcie wcielenie architektoniczne w Panteonie rzymskim.

 

Jednak stawianie indywidualnych horoskopów poszczególnym osobom było wtedy rodzajem podziemia astrologicznego, wyśmiewanym przez satyryków, tępionym przez władze. Wczesny Kościół sprzeciwiał się tym wróżbom, jako niezgodnym z zasadą wolnej woli. W średniowieczu astrologia weszła w związki z alchemią i innymi naukami tajemnymi, przygotowując mimowiednie rozwój nowoczesnej astronomii. Po Koperniku drogi astronomii i astrologii rozeszły się. Pierwsza stała się integralną częścią nauk ścisłych, druga, uprawiana przez filozofów hermetycznych XVII wieku i przez wiele grup okultystów XIX wieku. Dziś zmienia się w rodzaj pseudonaukowego hobby prywatnych zwolenników, których ma obecnie z pewnością więcej niż kiedykolwiek przedtem, w indywidualne wróżbiarstwo, w półjarmarczny sposób zarobkowania dla wydrwigroszów, żerujących na ludzkiej ciekawości lub naiwności.

 

Już rzymski pisarz i uczony Pliniusz w swej „Historii naturalnej” zauważył, że pod tą samą gwiazdą, w tym samym momencie, rodzą się przyszli panowie i niewolnicy, królowie i żebracy. Mimo tego niezbitego dowodu przeciw astrologii, ta babilońska niedorzeczność trwa dalej popierana przez czytelników i redaktorów pism ilustrowanych – to w epoce, gdy w kosmosie krążą od dawna ciała zbudowane ludzkimi rękami!

Andrzej Józef Pałka

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama