Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 12:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

OSM MYSZKÓW ŁĄCZY SIĘ Z OSM ŁOWICZ DO KOŃCA 2024

OSM Myszków podpisało umowę o współpracy z jedną z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce, jaką jest OSM Łowicz. O ile Myszków jest spółdzielnią o zasięgu regionalnym, to około 30 razy większy partner OSM Łowicz to na rynku mleka, sera i innych produktów mleczarskich gracz ogólnopolski z dużo silniejszą marką. W 2022 roku łowicka spółdzielnia uzyskała przychody w wysokości 2,158 mld zł.
OSM MYSZKÓW ŁĄCZY SIĘ Z OSM ŁOWICZ DO KOŃCA 2024
W Myszkowie spotkały się zarządy i rady nadzorcze OSM Łowicz i OSM Myszków
Podziel się
Oceń

Kilka dni temu obradowały w Myszkowie Rada Nadzorcza OSM Myszków i Przedstawiciele OSM Łowicz. W Myszkowie (OSM) prezesem jest Joanna Kaptacz, a przewodniczącym Rady Nadzorczej  Adam Synowiec, rolnik z gminy Przyrów. OSM Łowicz reprezentują: prezes Iwona Grzybowska, wiceprezes Łukasz Siewierski, i przewodniczący Rady Nadzorczej Tomasz Chądzyński. 

Przewodniczący Rad Nadzorczych i prezesi OSM Łowicz i OSM Myszków 


 

Jak tłumaczą nam władze dwóch spółdzielni, czyli OSM Myszków i OSM Łowicz nie następuje likwidacja myszkowskiej mleczarni, ani przejęcie. Obie spółdzielnie się łączą, a proces podlega regułom prawa spółdzielczego. Cały proces połączenia ma się zakończyć do końca 2024 roku, a więc za nieco ponad rok. 
 

Konsumenci w Myszkowie i okolicy już mogli zauważyć pierwsze efekty będące wynikiem zacieśniającej się współpracy. W Myszkowie przy ulicy Kościuszki, blisko Placu Dworcowego powstał sklep firmowy OSM Łowicz. Z rynku zniknęła niestety już kilka tygodni temu popularna śmietana w woreczku z myszkowskiej mleczarni. Popularna… ale tylko u nas w niewielkiej odległości od Myszkowa, więc dla OSM Myszków od dawna nieopłacalna w produkcji. Jak tłumaczy prezes myszkowskiej spółdzielni, rezygnacja z produkcji „śmietanki w woreczku” była podjęta niezależnie od planów połączenia z OSM Łowicz. 
 

30 do 1. Tak różnią się wielkością Łowicz i Myszków!

OSM Myszków skupia rolników, producentów mleka z powiatów częstochowskiego, myszkowskiego, będzińskiego i lublinieckiego. Ma 930 członków, ale producentów mleka, rolników aktywnych, którzy oddają mleko jest 327. Spółdzielnia w tej formie prawnej działa od 1989r.
OSM Łowicz rocznie przerabia około 500 milionów litrów mleka pochodzącego z 2500 rodzinnych gospodarstw rolnych. Charakterystyczna Łowiczanka widniejąca w logotypie marki rozpoznawana przez wszystkich, jest widoczna na półkach sklepowych w całej Polsce oraz ponad 50 krajach świata. 
OSM Łowicz to trzy prężnie działające zakłady produkcyjne położone w różnych częściach Polski. W ofercie firmy znajdują się mleka i śmietanki UHT, sery dojrzewające zarówno w formie tradycyjnych bloków jak i porcji, plastrów czy wiórek o różnych gramaturach, twarogi, twarożki, serki wiejskie, produkty fermentowane (kefiry, maślanki, jogurty) oraz proszki mleczne. Spółdzielnia posiada w swoim portfolio szeroką gamę produktów bez laktozy. Bogata oferta produktowa pozwala na sprzedaż wyrobów na eksport, do dużych sieci handlowych, hurtowni nabiałowych oraz segmentu HoReCa.

Do 31.12.2024 ma się zakończyć proces połączenia OSM Myszków z OSM Łowicz. 

Rolnicy oddający mleko do „swojej” spółdzielni w Myszkowie zmiany dostrzegą już zapewne o wiele szybciej. OSM Łowicz już wspiera zmiany w Myszkowie, swoim doświadczeniem i skalą działalności. 
 

OSM Łowicz. Jej historia sięga 1906 roku. Władysław Grabski, późniejszy premier RP, twórca reformy walutowej po odzyskaniu niepodległości przez II Rzeczpospolitą był już na początku wieku jednym z pionierów i inicjatorów ruchu spółdzielczego na ziemi łowickiej. Zainicjował powstanie Spółki Rolniczej w Bocheniu, która w 1906 roku zorganizowała jedną z pierwszych spółdzielni mleczarskich w Kongresówce. W okresie międzywojennym spółdzielnia intensywnie się rozwijała, najpierw działając jako Spółdzielnia Mleczarska Parowa, a od 1934 r  po jej likwidacji jako OSM Płomień. W okresie PRL spółdzielnia zostaje upaństwowiona, ale od 1957r. działa ponownie jako spółdzielnia. 
Marka „Łowicz” pojawia się w roku 1997. W kolejnych latach do OSM Łowicz przyłączają się spółdzielnie z Torunia, Konina, firma przejmuje likwidowaną mleczarnię w Lubinie i zakłady w Kutnie. W 2012 roku Łowicz przyłącza SM Jogser z Sosnowca. 
Prezes OSM Łowicz Iwona Grzybowska: -Po zakończeniu procesu połączenia się spółdzielni, Myszków będzie czwartym zakładem produkcyjnym OSM Łowicz. Każdy z naszych zakładów ma swoją specjalizację. Myszków produkuje i będzie produkował sery i będą  to głównie sery z dodatkami. Jest to szansa rozwoju dla OSM Myszków, a także dla OSM Łowicz, dlatego obie nasze spółdzielnie postrzegają współpracę jako obustronną szansę.


Pytamy o los świeżej śmietanki 30% i logo OSM Myszków. Śmietanki już nie ma, czy zniknie nazwa?

Prezes OSM Myszków Joanna Kaptacz: -Świeża śmietanka 30% w woreczku była już od dawna nieopłacalna w produkcji. Drogie, wbrew pozorom, opakowanie, duże straty przy niewielkiej skali produkcji tego produktu. Z rynku śmietanka zniknęła już 2 miesiące temu i dementując powstałe niejasności - nie ma ona związku z nawiązaną współpracą z OSM Łowicz.

O losie marki OSM Myszków mówi prezes OSM Łowicz Iwona Grzybowska: - Strategia marketingowa, a także sprzedażowa zakłada pozostawienie brandu OSM Myszków na ściśle określonej kategorii produktów kierowanej do lokalnego rynku. Niemniej jednak nieunikniona jest ekspansja produktów z Myszkowa na rynku poprzez brand OSM Łowicz, który zapewni nie tylko miejsce na półkach sklepowych, którą możemy osiągnąć poprzez prowadzoną stałą współpracę z sieciami, ale także świadomością marki, spójną komunikacją marketingową dotrzeć do szerokiego grona konsumentów zapewniając sukces obu naszym spółdzielniom.

Prezes OSM Myszków Joanna Kaptacz: -To OSM Myszków zaczął szukać większego partnera z którym spółdzielnia mogłaby się połączyć. Chcąc utrzymać się na rynku skupu mleka, przerabiać surowiec na produkty mleczarskie  oraz podtrzymać zatrudnienie, które  w OSM Myszków wynosi 70 osób musieliśmy wspólnie z Radą Nadzorczą szukać jak najlepszego rozwiązania i partnera dla Naszych dostawców- członków Spółdzielni. Takim partnerem będzie OSM Łowicz, który cenę w skupie mleka ma dużo wyższą niż Myszków, którego marka na półce sklepowej jest rozpoznawalna. 
 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

W trosce o pracowników 29.11.2023 14:10
Cała Polska kupuje produkty Łowicz” bo myśli, że są one produkowane w Łowiczu na Mazowszu. W wyobraźni widzą zespól taneczny „Mazowsze” i cały ten folklor. Dając nazwę logotyp „Łowicz” na produkty z Myszkowa, oszuka się klientów, a to koniec OSM Łowicz. Można robić dla sieci, ale to robią w innych zakładach. Więc chodzi raczej tylko o przejęcie dostawców mleka. (cysterny na zdjęciu) W takim przypadku zostaje zakład bez surowca, ale za to problematyczną, bo uzwiązkowioną w 75% załogą i długami = klasyczna „wydmuszka” . Zakład trzeba będzie likwidować, bo kto go utrzyma – likwidatorem może być np. obecna pani prezes – za sowitym wynagrodzeniem. Całe to porozumienie wygląda na skrajnie niekorzystne dla OSM Myszków. Warto wiedzieć także, że miasto Myszków jest znane w Polsce dzięki mleczarni OSM Myszków. Pytanie, co na to „Solidarność” - czy podpisano już z zarządem OSM Łowicz umowę o funkcjonowaniu związku w takiej sytuacji, żeby uniknąć tragedii 70 pracowników i ich rodzin ?

pomóżcie pracownikom 29.11.2023 14:09
Może Kurier dowie się czegoś więcej o tym wszystkim. Szykuje się poważny problem społeczny w Myszkowie. Warto uratować ten zakład i zostawić miejsca pracy w Myszkowie.

W trosce o pracowników 29.11.2023 14:08
Cała Polska kupuje produkty "Łowicz” bo myśli, że są one produkowane w Łowiczu na Mazowszu. W wyobraźni widzą zespól taneczny „Mazowsze” i cały ten folklor. Dając nazwę logotyp „Łowicz” na produkty z Myszkowa, oszuka się klientów, a to koniec OSM Łowicz. Można robić dla sieci, ale to robią w innych zakładach. Więc chodzi raczej tylko o przejęcie dostawców mleka. (cysterny na zdjęciu) W takim przypadku zostaje zakład bez surowca, ale za to problematyczną, bo uzwiązkowioną w 75% załogą i długami = klasyczna „wydmuszka” . Zakład trzeba będzie likwidować, bo kto go utrzyma – likwidatorem może być np. obecna pani prezes – za sowitym wynagrodzeniem. Całe to porozumienie wygląda na skrajnie niekorzystne dla OSM Myszków. Warto wiedzieć także, że miasto Myszków jest znane w Polsce dzięki mleczarni OSM Myszków. Pytanie, co na to „Solidarność” - czy podpisano już z zarządem OSM Łowicz umowę o funkcjonowaniu związku w nowej sytuacji, żeby uniknąć tragedii 70 pracowników i ich rodzin ?

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama