Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 19:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KASZANKA ZROBIŁA FURORĘ

(Grabiec, gm. Szczekociny) 12 września do Grabca we gminie Szczekociny przyjechali mieszkańcy aż trzech powiatów: zawierciańskiego, włoszczowskiego i częstochowskiego. Na dożynkach zjawili się jednak nie tylko miłośnicy folkloru, ale także smakosze, bowiem jedną z atrakcji tegorocznego święta plonów był I Regionalny Festiwal Potraw.
Podziel się
Oceń

(Grabiec, gm. Szczekociny) 12 września do Grabca we gminie Szczekociny przyjechali mieszkańcy aż trzech powiatów: zawierciańskiego, włoszczowskiego i częstochowskiego. Na dożynkach zjawili się jednak nie tylko miłośnicy folkloru, ale także smakosze, bowiem jedną z atrakcji tegorocznego święta plonów był I Regionalny Festiwal Potraw.

 

Po uroczystej mszy świętej przy remizie OSP w Grabcu dożynkowi starości Małgorzata Kucharczyk oraz Hieronim Pytlarz wręczyli burmistrzowi gminy Szczekociny Stanisławowi Wójcikowi chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów z Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały przepiękne dożynkowe wieńce. Nie mogło zabraknąć również doznań kulinarnych. Koło pszczelarzy ze Szczekocin oprócz ciekawych informacji na temat pszczół, szklanego ula, w którym można było zobaczyć jak pracowite są pszczoły, przygotowało także produkty swoich „podopiecznych” – przepiękne świece z wosku pszczelego oraz miody, również te pitne. Na festiwalu potraw nie mogło oczywiście zabraknąć specjałów wiejskich gospodyń.

 

- Na naszym stoisku znalazły się m.in. kruche ciasta z malinami, galaretką i jabłkami, chleb ze smalcem i nasza specjalność - ciasto drożdżowe. Wszystko sporządzone oczywiście według własnych przepisów – podkreśla Marianna Stolarska przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Przyłęk.

 

Choć wszystkie przysmaki przyrządzone przez KGW cieszyły się dużym uznaniem i w ekspresowym tempie znikały ze stołów, dożynkowi goście wyczekali jednak na inny szczekociński smakołyk –pieczoną kaszankę. Aby zyskać pełnię smaku musiała na ruszcie spędzić dobre kilkanaście minut. Przepis na to kulinarne arcydzieło udało się odtworzyć na podstawie relacji mieszkanki Szczekocin Wandy Pytlawskiej, której rodzice przed II wojną światową prowadzili sklep z własnymi wyrobami mięsnymi. Szczekocińska kaszanka pieczona już od 2008 roku znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych.

 

- Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zajmuje się wyszukiwaniem właśnie takich perełek. Prowadzi także akcję zachowania starych przepisów. Po tym jak opisałam recepturę przyrządzania kaszanki zgłosiłam ją do wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych – wspomina Agnieszka Pasierbińska ze ŚODR.

 

Degustację wszystkich prezentowanych podczas I Regionalnego Festiwalu Potraw umilały występy KGW z Bonowic, Przyłęka i Goleniów, zespołu Skalar oraz musical „Na szkle malowane” w wykonaniu słowackiego zespołu.

 

W obchodach dożynkowych w Grabcu wzięli udział m.in. burmistrz Szczekocin Stanisław Wójcik, I Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa, radny sejmiku śląskiego Marian Gajda, starosta Ryszard Mach oraz delegacja z partnerskiego miasta Adony na czele z burmistrzem Peterem Ronyeczem.

Justyna Banach

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama