Pozostając przy temacie związanym z finansami powiatu, warto podsumować ogólne dochody i wydatki w budżecie na nowy rok. I tak w uchwale podjętej przez radę powiatu możemy przeczytać, że dochody powiatu osiągnął wartość prawie 223 mln złotych, a ogólne wydatki blisko 234 mln złotych. W budżecie powiatu powstanie deficyt o łącznej wartości 10, 5 mln złotych, który będzie sfinansowany przez m.in. nadwyżki w budżecie z ubiegłych lat, bądź niewykorzystane przychody. Głos w sprawie stanu budżetu powiatu zabrał starosta, Gabriel Dors:
-W 2018 roku zadłużenie powiatu wynosiło 19 mln złotych teraz - 4 mln złotych. W tych czterech latach kadencji spłaciliśmy 15 mln złotych zobowiązań.
Starosta wskazał, że uchwała budżetowa zawiera w sobie zarówno środki na planowane inwestycje, a także sprawy pracownicze (przewiduje się podwyżki dla pracowników starostwa sięgające 17% - podobna podwyżka wystąpiła w ubiegłym roku), czyli wszystko, co powinno, zdaniem starosty, zadowolić pracowników jak i mieszkańców powiatu, a jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania jednostki.
Likwidacja szkół w Zawierciu i Porębie
Podczas czwartkowej sesji podjęto także decyzję w kwestii szkół policealnych. Na mocy czterech uchwał radni starostwa powiatowego w Zawierciu zlikwidowali kolejno: Szkołę Policealną nr 4 w Zawierciu w Zespole Szkół im. Xawerego Dunikowskiego w Zawierciu, Szkołę Policealną nr 6 w Zawierciu w Zespole Szkół im. Hugona Kołłątaja w Zawierciu, Szkołę Policealną w Porębie w Zespole Szkół w Porębie i Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Porębie w Zespole Szkół w Porębie. Jak poinformował przewodniczący Komisji Edukacji, Dariusz Bednarz, szkoły zostały zamknięte ze względu brak zainteresowania kontynuowaniem nauki w tych placówkach. W Szkole Policealnej nr 4, od momentu jej utworzenia nie udało się przeprowadzić ani jednej pozytywnej rekrutacji, natomiast w Szkole dla Dorosłych w Porębie ostatni skuteczny nabór odbył się aż 10 lat temu. Dariusz Bednarz podawał, że szkoły te nie zmodyfikowały swoich ofert kształcenia, a próby naboru nie przynosiły oczekiwanych efektów, co najlepiej obrazuje brak zainteresowanych w procesach rekrutacyjnych w wymienionych placówkach. Radny zaznaczył, że likwidacja placówek edukacyjnych nie spowoduje zwolnienia nauczycieli, ani zmniejszenia ich dotychczasowej pensji.
Napisz komentarz
Komentarze