Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 10:36
Reklama

Uroczystość 80. rocznicy pacyfikacji Ryczowa

18 lutego 2024 roku w Ryczowie ( gm. Ogrodzieniec) odbyły się uroczystości 80. rocznicy pacyfikacji wsi Ryczów, która wydarzyła się w dniu 21 lutego 1944 roku.
Podziel się
Oceń

Uroczystość zorganizowana została przez Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec przy honorowym patronacie Wojewody Śląskiego.  Wśród obecnych gości był Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur , Burmistrz Miasta i Gminy   Ogrodzieniec  Anna Pilarczyk, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych  , radni powiatowi i gminni, przedstawiciele duchowieństwa, Wojska Polskiego, druhowie z OSP, instytucji współpracujących z Gminą Ogrodzieniec, min. Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej z prezesem Maciejem Świderskim, rodziny ofiar tragedii w Ryczowie,  miejscowa młodzież szkolna oraz mieszkańcy Ryczowa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Ryczowie pw. Nawiedzenia NMP w intencji poległych mieszkańców wsi Ryczów podczas tragicznej pacyfikacji w 1944 roku.  Następnie uczestnicy mszy przemaszerowali w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz licznych pocztów sztandarowych pod pomnik upamiętniający poległych mieszkańców, gdzie odczytano Apel Poległych, wysłuchano wystąpień zaproszonych gości  oraz złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Przybyli goście obejrzeli również rekonstrukcję historyczną. Po zakończeniu uroczystości, uczestnicy udali się do miejscowej Szkoły Podstawowej , gdzie odbył się  spektakl teatralny  upamiętniający wydarzenia z 21 lutego 1944 roku w wykonaniu dzieci oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Ryczowie.

Część artystyczną zakończył koncert patriotyczny w wykonaniu Mateusza Mijala. Wspomnieć należy, że Ryczów leżał w 1944 roku na terenie Generalnego Gubernatorstwa w tym okresie czasu w pobliżu  miejscowości Góry Bydlińskie kwaterował oddział AK por. ,,Hardego ‘’. W nocy 23 stycznia 1944 roku pięcioosobowy patrol z tego oddziału podczas przekraczania granicy pomiędzy Rzeszą a GG natknął się  w pobliżu pobliskiej miejscowości Żelazko na oddział niemieckiej straży granicznej. Wywiązała się krótka strzelanina w wyniku której jeden z Niemców został ranny. Partyzanci AK dotarli do Ryczowa gdzie zaproszono ich na wesele jednego z mieszkańców. Podczas pobytu  w budynku dotarł tam wzmocniony patrol niemieckiej straży granicznej. Wywiązała się kolejna walka w wyniku której ranny śmiertelnie został dowódca placówki straży granicznej i 2 partyzantów. Niemcy opuścili wioskę a młodzi mieszkańcy w obawie przed represjami przez kilka dni przebywali poza miejscami zamieszkania. Odwet nadszedł dużo później.  
21 lutego 1944 roku wieś Ryczów została otoczona kordonem hitlerowskich wojsk i rozpoczęto wyłapywanie wszystkich młodych mężczyzn. Hitlerowcy w ten sposób zapędzili do centrum wioski 40 mężczyzn a następnie poprowadzili ich w kierunku wyniosłej skały. Któryś z Polaków zrozumiał, że są prowadzeni do rozstrzelania i rzucił hasło ucieczki. Prowadzeni mężczyźni podjęli ucieczkę. Udało się to kilku z nich, 12 mężczyzn zastrzelono, kilku raniono. Zabitych pochowano we wspólnej mogile pod skałą, natomiast około 18 mieszkańców Ryczowa przewieziono do więzienia w Pilicy, gdzie troje zmarło w wyniku odniesionych ran , pozostałych wywieziono do obozu w Krakowie - Płaszowie.

Tekst Damian Liszczyk, zdjęcia Jerzy Miśta


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KingaTreść komentarza: Stanisław pisze po polsku jak autorzy ogłoszeń o spadku 🫢Data dodania komentarza: 16.05.2024, 07:06Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: AngelaTreść komentarza: Spyra / jak już pisaliście ostatnio / to kłamca. Nic dodać nic ująć. Wybraliście go Sobie to teraz go macie na 5 lat. Brawo Porębianie.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:52Źródło komentarza: Poręba, czyli polityka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Będzie zawierciański tuskostan. Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi, już zapomnieli Mazura z PO. "Depisyzacja" ? Tylko że ona słuchała ludzi, dziś będziecie mieć kopalnię która zniszczy nam miasto, zielony ład budynkowy i grzewczy oraz wysokie rachunki i będziecie szczęśliwi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 10:21Źródło komentarza: W JUTRZEJSZYM WYDANIU PAPIEROWYM KURIERA: KONIEC PIS W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM!Autor komentarza: StanisławTreść komentarza: Dzień dobry teraz zostałem naciognienty na darmowe kasę ale w porę ocknełem się i skontaktowałem się z Bankiem HSBC kturu miał mi przelać te darmowe okazało się że żadnej darowizny niema a dokumenty soł podrobione ale oszuści chcieli dalszych wpłat i tłumaczenie że ich placówka nie udostępniła wszystkich dokumentów do głównego bankuData dodania komentarza: 10.05.2024, 04:28Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla Zawiercia
Reklama
Reklama
Reklama