Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 23:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PIKNIK NA ZAKOŃCZENIE REMONTU OŚRODKA

(powiat zawierciański) Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu to jedyna całodobowa placówka tego typu na terenie powiatu zawierciańskiego. Od 9 lat mieszkańcy ośrodka organizują integracyjne pikniki rodzinne, na które zawsze czekają z utęsknieniem. W tym roku (14 września) piknik stał się jednocześnie okazją do świętowania zakończenia trwającej 4 lata modernizacji placówki.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu to jedyna całodobowa placówka tego typu na terenie powiatu zawierciańskiego. Od 9 lat mieszkańcy ośrodka organizują integracyjne pikniki rodzinne, na które zawsze czekają z utęsknieniem. W tym roku (14 września) piknik stał się jednocześnie okazją do świętowania zakończenia trwającej 4 lata modernizacji placówki.

 

- Spotkania integracyjne rozpoczęły się w 2001 r. i stały się już tradycją wkomponowaną w życie tego domu. Mieszkańcy, jak również ich rodziny, co roku czekają na to wydarzenie. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że powinniśmy podtrzymywać tę tradycję. Nasze dzisiejsze spotkanie wiąże się również z zakończeniem wieloletniej przebudowy i modernizacji domu pomocy – mówił podczas imprezy Aleksander Jachimowski dyrektor Domu Pomocy Społecznej.

 

Koszt przebudowy, czyli ok. 4 mln zł, wspólnie pokryło Starostwo Powiatowe w Zawierciu i Urząd Wojewódzki w Katowicach. By dostosować budynek do europejskich standardów pokoje musiały mieć określony metraż. Przy każdym pokoju musiała powstać także określona liczba łazienek. Cała inwestycja została zaplanowana na 4 etapy. Pierwszy etap rozpoczęto w 2006 roku od modernizacji 12 pokoi mieszkalnych. Aby powiększyć pokoje w całym budynku zlikwidowano balkony. W 2007 wykonano drugi etap - modernizacje 21 pokoi (po 7 w każdym oddziale). W 2008 została zamontowana winda, ogólnodostępne łazienki, mała kuchnia dla mieszkańców, palarnia, pokój zabiegowy i pokój kierownika. Rok później wyremontowano ostatnie 21 pomieszczeń, zainstalowano system przywoławczy i ocieplenie budynku. W tym roku gruntowną przemianę przeszła kuchnia i zaplecze magazynowe.

 

- W przyszłym roku planujemy wymianę ogrodzenia posesji i budowę nowych garaży, w których będzie znajdować się magazyn na wózki elektryczne mieszkańców – informuje Jerzy Ciszewski zastępca dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu.

 

Od początku działalności ośrodek starał się zasłużyć na nazwę domu rodzinnego, w którym najważniejsi są mieszkańcy. To oni tworzą wspólnotę ludzi, która wzajemnie sobie pomaga, tworzy atmosferę zrozumienia, życzliwości troski o wspólne sprawy.

 

 - Cały zespół, na który składają się m.in. pielęgniarki, opiekunowie, terapeuci, pracownicy socjalni, rehabilitanci oraz pracownicy administracji stara się pielęgnować tradycje i zwyczaje. Uroczyście obchodzimy święta i konsekwentnie realizujemy działania mające na celu integrację naszych mieszkańców z rodzinami, społecznością lokalną i innymi domami pomocy – dodaje Jachimowski.

 

Nie ma wątpliwości, że dla mieszkańców DPS-u budynek przy Rzemieślniczej stał się ich prawdziwym domem.

 

- Niektórzy mieszkańcy przebywają w ośrodku od początku jego istnienia, czyli 40 lat. To jest ich dom – dodaje Ciszewski.

 

Obecnie w domu mieszka 172 mieszkańców. Żeby spełnić unijne wymogi liczba mieszkańców musi zmaleć do 156 osób, dlatego od 2008 roku zostały wstrzymane wszystkie przyjęcia, a chętni odsyłani są do innych placówek, niestety, często zlokalizowanych na drugim końcu Polski.

Justyna Banach


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama