Nowo wybrana dyr. Biblioteki Miejskiej w Szczekocinach Joanna Bożek zorganizowała we wrześniu dwie interesujące imprezy kulturalne dla uczniów i mieszkańców gminy Szczekociny.
Mianowicie: 11 września b.ż. roku w lokalu biblioteki odbyła się prezentacja multimedialna starych zdjęć ze Szczekocin i promocja trzech pocztówek wydanych ostatnio przez Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach. Pocztówka pierwsza to miniatura obrazu „Bitwa T. Kościuszki pod Szczekocinami, druga przedstawia Szczekociny na starej fotografii ze zdjęciami częściowo spalonego w 1945 r. mostu na Pilicy, kolejki konnej kursującej do 1935 r. na trasie Szczekociny- Sędziszów, odsłonięcie pomnika T. Kościuszki na Rynku Szczekocin w 1917 r. Na trzeciej pocztówce są zdjęcia z ubiegłorocznego rajdu Szlakiem Kosynierów.
Podczas spotkania członkowie Związku Emerytów i Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki dyskutowali m in. na temat przygotowanego projektu generalnego remontu tej biblioteki.
Zaproszony na spotkanie dr Witold Wieczorek z Sosnowca mówił o szczekocińskim browarze, który istniał tu do 1931 r. nad Pilicą w otoczeniu i budynku dzisiejszej biblioteki, i o przygotowywanej książce „Piwowarstwo Zagłębia Dąbrowskiego” mówiącej m.in. o browarach w Szczekocinach, Olkuszu, Wolbromiu. W dyskusji prezes Towarzystwa ze Szczekocin przekazał ważną informację o tym wydawnictwie o istnieniu browaru w Szczekocinach na początku XV wieku za czasów Odrowążów- założycieli miasta, co wynika z książki ”Obrazy z dziejów Szczekocin” - praca zbiorowa pod red. Cz. Orlińskiego 2003 r.
Drugie spotkanie, 16 września b.ż. roku w Zespole Szkół w Szczekocinach zgromadziło więcej publiczności. Był to koncert słowno muzyczny z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. Utwory Fryderyka Chopina grał na pianinie Michał Biel, student Akademii im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ponadto zadebiutował zespół muzyczny z Domu Kultury w Szczekocinach pod kierownictwem Agnieszki Skowrońskiej. Wystąpiła też grupa teatralna z Zespołu Szkół. Koncert prowadzili Andrzej Kopeć i ks. Grzegorz Stachura, ilustrując życiorys Chopina na tle jego muzyki.
Czesław Orliński
Napisz komentarz
Komentarze