Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 15:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ŚWIĘTO TURYSTYKI W ZAWIERCIU

(Zawiercie) Zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Turystyki z 27 września, już od 31 lat obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. W tym roku w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu odbyły się wojewódzkie obchody tego święta. Tematem przewodnim spotkania były „Prognozy rozwoju oraz oddziaływania turystyki na rynek pracy oraz modernizację przedsiębiorstw województwa śląskiego”.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Turystyki z 27 września, już od 31 lat obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. W tym roku w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu odbyły się wojewódzkie obchody tego święta. Tematem przewodnim spotkania były „Prognozy rozwoju oraz oddziaływania turystyki na rynek pracy oraz modernizację przedsiębiorstw województwa śląskiego”.

 

Prelekcje na temat rozwoju turystki wygłosili dr Diana Dryglas, dr Tadeusz Burzyński i dr Adam Hajduga. Swoją obecnością imprezę zaszczycił także Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Zbigniew Zaborowski (w wolnych chwilach także prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej), Aleksander Giertler, prezes Izby Turystyki RP oraz gospodarz imprezy- prezydent Zawiercia Mirosław Mazur.

 

- Cieszę się, że tym razem w Zawierciu możemy obchodzić razem Światowy Dzień Turystyki zgodnie z przyjętym zwyczajem, że co roku w innym subregionie. Dzisiaj gościmy tu, gdzie jest brama na Jurę Krakowsko- Częstochowską, ale Zawiercie to również miasto, w którym działa prężnie Huta Szkła Zawiercie. Huta szkła ma również możliwość przedstawiania dawnych metod produkcji i jest to jeden z aktywniejszych podmiotów, który aspiruje do Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki – mówił podczas konferencji Zbyszek Zaborowski.

 

Spotkanie stało się także okazją do wręczenia dyplomów Marszałka Województwa Śląskiego i orderów Ministra Sportu i Turystyki za zasługi dla rozwoju turystyki. W tym roku ordery otrzymali: Włodzimierz Stanura, Walentyna Biegun, Ryszard Wrona, Kazimierz Pietyra, Maciej Sawicki, Krzysztof Golwiej, Halina Osman, Irena Bąba, Grażyna Polak, Roman Pająk, Andrzej Malicki, Anna Pilarczyk – Spycha i Katarzyna Bałas.

 

Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla rozwoju turystyki otrzymali m.in. Lech Tota, prezes Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie; Muzeum Miejskie „Sztygarka” (Kopalnia Ćwiczebna) w Dąbrowie Górniczej, Henryk Graczyk, prezes Zarządu Oddziału PTSM w Częstochowie, Klub Osiedlowy PTTK „M-2” przy Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, organizator imprez turystycznych skierowanych głównie do dzieci i młodzieży z regionu; Grażyna Wojnowska – prezes Zarządu Eurolines Polska sp. z o.o.; Marian Kaczmarek, który aktywnie działa na rzecz upowszechniania turystyki; Jan Ludwiczak, który od 40 lat aktywnie działa na różnych szczeblach organizacyjnych PTTK; Katarzyna Pieter - pomysłodawczyni wielu imprez turystycznych w środowisku młodzieżowym: rajdów Milusińskich, Młodzieży Zagłębia, konkursów krajoznawczych i innych przedsięwzięć, Zbigniew Tarnowski, opiekun SKKT „Egzotyk” przy VI LO w Częstochowie; Zdzisław Latacz, długoletni działacz PTSM. Jest propagatorem i organizatorem działalności krajoznawczo-turystycznej w regionie częstochowskim; Robert Nieroda, wieloletni dyrektor Biura Związku Gmin Jurajskich, organizator i inicjator promocji turystycznej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, współtwórca Jurajskiej Informacji Turystycznej; Wojciech Dziąbek – wieloletni Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta Zawiercie, współtwórca Jurajskiej Informacji Turystycznej. Propagator budowy lokalnego produktu turystycznego „Kryształowy Szlak Zawiercia”; Iwona Pakuła-Błoch, prezes spółki Zamek. Podczas 8 lat jej pracy, oferta zamku ogrodzienieckiego wzbogacona została o kilkanaście różnorodnych imprez promocyjnych o charakterze historyczno-inscenizacyjnym. W 2009 r. efekt jej pracy wyróżniony został certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej; Adam Markowski, wójt gminy Janów, pomysłodawca i współzałożyciel Związku Gmin Jurajskich; Andrzej Mikulski, burmistrz Ogrodzieńca, członek Śląskiej Organizacji Turystycznej. Podczas pełnienia funkcji burmistrza w Ogrodzieńcu, zostały zrealizowane liczne przedsięwzięcia, które przyczyniają się do rozwoju turystyki w Województwie Śląskim; Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza; Mirosław Mazur, prezydent Zawiercia, który czynnie włącza się w rozwój turystyki na terenie miasta i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest członkiem Zarządu Związku Gmin Jurajskich oraz Jurajskiej Organizacji Turystycznej. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama