(Chlina) Biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak poświęcił po zakończonej renowacji pochodzący z XIII wieku kościół w Chlinie. Dla mieszkańców niewielkiej Chliny, to wydarzenie było niesamowitym przeżyciem.
Remont kosztował około 700 tysięcy złotych. W 2008 roku obiekt sakralny wpisano do rejestru zabytków. 500 tysięcy na ten cel gmina pozyskała z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, 200 tysięcy złotych dołożyła z własnego budżetu.
Prace były podzielone na kilka etapów i polegały na zabezpieczeniu starych murów, osuszeniu ich metodą iniekcji, na wymianie elewacji, ociepleniu stropu, wymianie drzwi, więźby dachowej, starej blachy na kościele i dzwonnicy.
Na uroczystości pojawił się I wicewojewoda śląski, Stanisław Dąbrowa (rodowity chlinianin), senator Zbigniew Meres; radny wojewódzki Marian Gajda; radny powiatowy Rafał Krupa; komendant KPP w Zawierciu Adam Pałucha; komendant PSP w Zawierciu Marek Fiutak; kierownik komisariatu w Pilicy Marek Ziębiński; zastępca dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Artur Janosik.
- Kiedy jechałem tu, by dokonać poświęcenia tych wspaniałych dzieł w blasku popołudniowego słońca, majestatycznie odbijały się promienie od nowego dachu kościoła. Przychodziła mi wówczas na myśl historia waszej miejscowości, o której do tej pory niektórzy mówią Królewska Chlina. Ona do dziś jaśnieje blaskiem. Inwestycja świadczy o tym, że zatroskani jesteście o dom, w którym mieszka Bóg. Chodzi również o dziedzictwo narodowe. Jan Paweł II mawiał, że naród, który zapomina o swojej przeszłości nie ma przyszłości. Wyrażacie troskę o to, co tutaj przez lata, przez wieki się dokonywało-zwracał się do wiernych biskup Kaszak.
Gorące podziękowania złożył wszystkim parafianom proboszcz Stanisław Rozner.
- Chcę podziękować Panu Bogu za to, że na drodze życia spotkałem takich ludzi, którzy mi pomogli. To dzięki nim udaje się pewne rzeczy realizować. Przez życie trzeba iść tak, by ślady stóp przetrwały – mówił wójt Żarnowca, Eugeniusz Kapuśniak. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze