Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 14:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SPÓR O KOPALNIĘ NA OSTRZU NOŻA

(Chruszczobród) Trwa spór o kopalnię piasku w miejscowości Chruszczobród-Piaski. Od co najmniej kilkunastu lat na terenie należącym obecnie do Wiesława Zarychty odbywa się tzw. „dzika”, grabieżcza eksploatacja tego surowca. Wbrew prawu własności, bez koncesji i bez zgody instytucji górniczych. Ubytki w ziemi spowodowane zdaniem właściciela działek kradzieżami są widoczne nawet na zdjęciach satelitarnych wsi. Przedsiębiorca chciałby ukrócić praktyki szabrowników, a otwierając legalną kopalnię i tworząc miejsca pracy, chroniłby jednocześnie swoją własność. W. Zarychta ponownie wygrał sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach z gminą Łazy.
SPÓR O KOPALNIĘ NA OSTRZU NOŻA
Małgorzata Zarychta-Surówka, radca prawny
Podziel się
Oceń

Przedsiębiorca jest zainteresowany budową legalnej kopalni piasku. Problem stanowi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla terenu miasta i gminy Łazy, które dotyczy sołectwa Chruszczobród-Piaski.

 Wyrokiem z 21 października WSA w Gliwicach stwierdził niezgodność z prawem kilku zapisów studium, które dotyczą między innymi: obowiązku raportowania o głębokości wyrobiska, obowiązku uzgodnienia z gminą tras transportu urobku, ograniczenia powierzchni i wielkości wydobycia.

 - Obecnie czekamy na uzasadnienie wyroku i wtedy podejmiemy decyzję w sprawie ewentualnej kasacji. Podkreślam, że Gmina uchwalając zmiany studium umożliwiła wydobycie piasku wprowadzając jednak pewne ograniczenia – mówi Maciej Kubiczek przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach.

 W. Zarychta od lat walczy o uruchomienie kopalni piasku. Chce w ten sposób chronić swoją własność.

 - W mojej ocenie gmina nie wykazała profesjonalnego podejścia do sprawy. Teren ze złożami o powierzchni 12 hektarów trudno dozorować. Władze Łaz od lat były powiadamiane o kradzieżach. Nie rozumiem ignorowania problematyki ochrony złóż kopalin we wsi Chruszczobród Piaski, gdzie znajduje się udokumentowane złoże dolomitu, a od 2010 roku złoże piasku. To obowiązek gminy i innych urzędów, który wynika z przepisów dotyczących ochrony środowiska. Tereny wsi są narażone na dewastację, a interesy właściciela ignorowane. Od lat odbywało się nielegalne wydobywanie kopalin, dlatego właściciel występował do władz gminy o umożliwienie uruchomienia legalnej kopalni – mówi Małgorzata Zarychta-Surówka z Kancelarii Radcy Prawnego w Sosnowcu, która na sali sądowej reprezentuje swojego ojca Wiesława Zarychtę.

 

Batalia sądowo-administracyjna trwa już od ponad dwóch lat. Sytuacja się komplikuje. - Ochrona złóż kopalin nie może być przez właściciela realizowana mimo jego wieloletnich starań – dodaje Zarychta-Surówka.

 Uchwałą z listopada 2011 roku Rada Miejska nie uwzględniła wezwania Wiesława Zarychty do usunięcia wad prawnych zawartych w studium. Kontrowersje budził zapis dotyczący nakazu uzgodnienia z gminą drogi transportu wydobywanego piasku. Pozostałe zastrzeżenia dotyczą zobowiązania właściciela kopalni do: sporządzania raportów z głębokości wyrobiska podczas wykonywania robót ziemnych, ograniczenia głębokości wyrobiska do poziomu nieprzepuszczalnej warstwy gliny i iłów, czy przeprowadzenia analizy oddziaływania kopalni na środowisko pod kątem utrzymania wysokiej jakości wód głębinowych.

 - Na terenie sołectwa Chruszczobród Piaski obowiązuje poprzednie studium, w którym nie ma żadnego zapisu o kopalni piasku. Po zmianie studium w ramach nowych kierunków rozwoju ładu przestrzennego taka kopalnia może już powstać, lecz pod pewnymi ograniczeniami, na które Państwo Zarychtowie wyrazili zgodę w obecności mieszkańców sołectwa podczas zebrania wiejskiego. Ograniczenia mają na celu dobro lokalnej społeczności Sołectwa Chruszczobród i Chruszczobród Piaski i dotyczą m.in.: ograniczenia głębokości wyrobiska w granicy strefy ochronnej ujęcia wody, przeprowadzenia analizy oddziaływania kopalni na środowisko, zobowiązania właściciela terenu, do przekazywania raportów z głębokości wyrobiska. Martwi nas również, iż transport eksploatowanego urobku będzie intensywny i będzie odbywał się istniejącymi drogami publicznymi, które posiadają zaniżone parametry techniczne i są tylko częściowo wyposażone w chodniki. Dlatego zarzut stawiany przez zainteresowanych, iż Rada ogranicza swobodę działalności gospodarczej jest, mówiąc delikatnie, nietrafny. Podkreślam raz jeszcze, iż w przyjętym Studium uwzględniono udokumentowane złoża piasku i podjęte decyzje przez Radę Miejską mają charakter prewencyjny, nie mający na celu ograniczanie w sposób istotny działalności gospodarczej przedsiębiorcy – komentuje Maciej Kubiczek.

 

Gmina nie zgadza się w żaden sposób z argumentami, że całkowicie blokuje wydobycie piasku, gdyż przeczy temu treść studium, które taką możliwość przewiduje.

 - Rada miała prawną możliwość ustanowienia tzw. filara ochronnego, który zakazuje działalności górniczej w ogóle. Jednak tego nie uczyniła. Rada chce jedynie zminimalizować negatywne skutki wydobycia. Nie wyobrażamy sobie podejmowania tak ważnych decyzji bez konsultacji z miejscową ludnością, sołtysem i radą sołecką na czele. Przez siedem lat funkcjonowania w samorządzie, jako przewodniczący rady byłem przekonany, że uchwalanie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania oraz miejscowych planów należy do wyłącznej właściwości rady gminy. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.  Niestety, niesłuszne w mojej ocenie wyroki sądów nie pogłębiły tego przekonania - dodaje Kubiczek.

 Sołtys wsi, w której ma powstać kopalnia w inwestycji nie widzi nic złego.

 - Uważam, że dzięki uruchomieniu kopalni piasku w Chruszczobrodzie-Piaskach zakończą się kradzieże piasku w naszej wsi, zaśmiecanie terenów pobliskich działek i lasów. (…) Kopalnia Wiesława Zarychty będzie mało uciążliwa dla mieszkańców, gdyż będzie umiejscowiona z dala od zabudowań wsi. Kopalnia ta daje szansę mieszkańcom naszej wsi na znalezienie pracy – argumentuje w piśmie do łazowskiego urzędu sołtys miejscowości Stanisław Paliga.

 Trudno powiedzieć, kiedy budowa kopalni się rozpocznie. -Sprawa ciągnie się tak długo, że część dokumentów traci ważność. Wystąpiliśmy o decyzję środowiskową do gminy. Skoro ta deklaruje swoją przychylność wobec inwestycji, to mamy nadzieję, że kopalnia niebawem ruszy – komentuje Zarychta-Surówka.

 

Monika Polak-Pałęga

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama