Ostatnie pół roku to był dla Karoliny Koprowskiej z Zespołu Szkół w Szczekocinach okres ciężkiej pracy. Tyle właśnie trwały przygotowania pierwszoklasistki do IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Historia i kultura Żydów polskich”, w którym Karolina zdobyła pierwsze miejsce. W nagrodę za pracę opisującą historię lelowskich Żydów nasza zwyciężczyni spędzi tydzień w Izraelu i odbędzie miesięczny płatny staż w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Konkurs Fundacji Shalom „Historia i kultura Żydów polskich” odbył się po raz pierwszy w 1993 roku (50 rocznica powstania w Getcie Warszawskim). Od tamtej pory w konkursie organizowanym, co 2 lata wzięło udział ponad 15 tysięcy uczniów. Tegoroczna edycja była ogłoszona na początku roku szkolnego2009/2010. Od września do lutego trwał etap szkolny, po którym najlepsze prace zostały wysłane do Warszawy. Do tegorocznego finału zostało zakwalifikowanych ponad 100 uczestników z całej Polski, w tym także reprezentantki naszego powiatu: Karolina Koprowska i Katarzyna Śliwa z ZS w Szczekocinach oraz Justyna Wojtylas i Monika Gorgoń z ZS w Pilicy.
- Żydzi towarzyszyli Polakom niemal od zarania państwa polskiego. Tu na polskiej ziemi rozwijali swe życie duchowe, a jednocześnie tworzyli polską kulturę. Tę tysiącletnią harmonię przerwała jedna z największych tragedii w historii. Zagłada dotknęła setek miast i miasteczek, gdzie zgodnie żyliśmy razem, gdzie nasze kultury przenikały się i wzbogacały nawzajem.(…) Uczestnicy konkursów Fundacji Shalom należą do tych, którzy przywracają pamięć polskich Żydów, a tym samym istotną część polskiej historii. – czytamy we fragmencie listu, który napisał z okazji poprzedniego finału premier Donald Tusk.
Zadaniem uczestników było właśnie poznanie i opisanie tej zapomnianej społeczności oraz odnalezienie żydowskich korzeni mieszkańców swojego regionu.
23 i 24 kwietnia finaliści z całej Polski bronili swoich prac przed komisją składającą się z profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w niedzielę 25 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie. I nagroda - wyjazd do Izraela, encyklopedia, a także albumy, płyty i książki otrzymała Karolina Koprowska z Zespołu Szkół w Szczekocinach za pracę „Splatane Zagładą Losy. Jedna lelowska historia wywołana z pamięci”. Karolina otrzymała również nagrodę specjalną, którą jest miesięczny płatny staż w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Do konkursu naszą laureatkę przygotowywał wicedyrektor, historyk z ZS w Szczekocinach Mirosław Skrzypczyk. – Kultura żydowska jest moją pasją, staram się nią zarazić moich uczniów. Jak widać udaje się. Dwa lata temu moja uczennica zajęła drugie miejsce, w tym roku Karolina zdobyła pierwsze – mówi Skrzypczyk.
Jak przyznaje Gołda Tencer, pomysłodawczyni projektu i dyrektor Fundacji Shalom, zasadniczym celem konkursu jest poznanie bogatej historii i kultury żydowskiej. – „Zależy nam na kształtowaniu otwartości myślenia, uznania i poszanowania kultury oraz tradycji wielonarodowego państwa polskiego. Doświadczenie pokazuje, że nasi laureaci nie porzucają wybranej drogi. Wielu z nich poświęca się badaniu wspólnej polsko - żydowskiej historii. Wśród laureatów konkursu znajdują się pracownicy naukowi, a nawet doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego. Niezależnie jednak od wyborów zawodowych stają się oni wolnymi od uprzedzeń, świadomymi obywatelami nowego otwartego społeczeństwa. Utwierdza nas to w przekonaniu o znaczącej roli podobnych inicjatyw w edukacji młodzieży, krzewieniu idei tolerancji wśród młodych ludzi oraz kształtowaniu ich postaw wobec mniejszości narodowych - mówi Tencer.
Projekt organizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także Ministerstwa Edukacji Izraela. Nad jego przebiegiem czuwa Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczy prof. Feliks Tych.
Justyna Banach
Napisz komentarz
Komentarze