Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 19:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

DO IZRAELA ZA PIERWSZE MIEJSCE

Ostatnie pół roku to był dla Karoliny Koprowskiej z Zespołu Szkół w Szczekocinach okres ciężkiej pracy. Tyle właśnie trwały przygotowania pierwszoklasistki do IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Historia i kultura Żydów polskich”, w którym Karolina zdobyła pierwsze miejsce. W nagrodę za pracę opisującą historię lelowskich Żydów nasza zwyciężczyni spędzi tydzień w Izraelu i odbędzie miesięczny płatny staż w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Podziel się
Oceń

Ostatnie pół roku to był dla Karoliny Koprowskiej z Zespołu Szkół w Szczekocinach okres ciężkiej pracy. Tyle właśnie trwały przygotowania pierwszoklasistki do IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Historia i kultura Żydów polskich”, w którym Karolina zdobyła pierwsze miejsce. W nagrodę za pracę opisującą historię lelowskich Żydów nasza zwyciężczyni spędzi tydzień w Izraelu i odbędzie miesięczny płatny staż w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

 

Konkurs Fundacji Shalom „Historia i kultura Żydów polskich” odbył się po raz pierwszy w 1993 roku (50 rocznica powstania w Getcie Warszawskim). Od tamtej pory w konkursie organizowanym, co 2 lata wzięło udział ponad 15 tysięcy uczniów. Tegoroczna edycja była ogłoszona na początku roku szkolnego2009/2010. Od września do lutego trwał etap szkolny, po którym najlepsze prace zostały wysłane do Warszawy. Do tegorocznego finału zostało zakwalifikowanych ponad 100 uczestników z całej Polski, w tym także reprezentantki naszego powiatu: Karolina Koprowska i Katarzyna Śliwa z ZS w Szczekocinach oraz Justyna Wojtylas i Monika Gorgoń z ZS w Pilicy.

 

- Żydzi towarzyszyli Polakom niemal od zarania państwa polskiego. Tu na polskiej ziemi rozwijali swe życie duchowe, a jednocześnie tworzyli polską kulturę. Tę tysiącletnią harmonię przerwała jedna z największych tragedii w historii. Zagłada dotknęła setek miast i miasteczek, gdzie zgodnie żyliśmy razem, gdzie nasze kultury przenikały się i wzbogacały nawzajem.(…) Uczestnicy konkursów Fundacji Shalom należą do tych, którzy przywracają pamięć polskich Żydów, a tym samym istotną część polskiej historii. – czytamy we fragmencie listu, który napisał z okazji poprzedniego finału premier Donald Tusk.

 

Zadaniem uczestników było właśnie poznanie i opisanie tej zapomnianej społeczności oraz odnalezienie żydowskich korzeni mieszkańców swojego regionu.

 

23 i 24 kwietnia finaliści z całej Polski bronili swoich prac przed komisją składającą się z profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w niedzielę 25 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie. I nagroda - wyjazd do Izraela, encyklopedia, a także albumy, płyty i książki otrzymała Karolina Koprowska z Zespołu Szkół w Szczekocinach za pracę „Splatane Zagładą Losy. Jedna lelowska historia wywołana z pamięci”. Karolina otrzymała również nagrodę specjalną, którą jest miesięczny płatny staż w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

 

Do konkursu naszą laureatkę przygotowywał wicedyrektor, historyk z ZS w Szczekocinach Mirosław Skrzypczyk. – Kultura żydowska jest moją pasją, staram się nią zarazić moich uczniów. Jak widać udaje się. Dwa lata temu moja uczennica zajęła drugie miejsce, w tym roku Karolina zdobyła pierwsze – mówi Skrzypczyk.

 

Jak przyznaje Gołda Tencer, pomysłodawczyni projektu i dyrektor Fundacji Shalom, zasadniczym celem konkursu jest poznanie bogatej historii i kultury żydowskiej. – „Zależy nam na kształtowaniu otwartości myślenia, uznania i poszanowania kultury oraz tradycji wielonarodowego państwa polskiego. Doświadczenie pokazuje, że nasi laureaci nie porzucają wybranej drogi. Wielu z nich poświęca się badaniu wspólnej polsko - żydowskiej historii. Wśród laureatów konkursu znajdują się pracownicy naukowi, a nawet doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego. Niezależnie jednak od wyborów zawodowych stają się oni wolnymi od uprzedzeń, świadomymi obywatelami nowego otwartego społeczeństwa. Utwierdza nas to w przekonaniu o znaczącej roli podobnych inicjatyw w edukacji młodzieży, krzewieniu idei tolerancji wśród młodych ludzi oraz kształtowaniu ich postaw wobec mniejszości narodowych - mówi Tencer.

 

Projekt organizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także Ministerstwa Edukacji Izraela. Nad jego przebiegiem czuwa Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczy prof. Feliks Tych.

 

Justyna Banach


DO IZRAELA ZA PIERWSZE MIEJSCE

DO IZRAELA ZA PIERWSZE MIEJSCE

DO IZRAELA ZA PIERWSZE MIEJSCE

DO IZRAELA ZA PIERWSZE MIEJSCE


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: A w Zawierciu rządzenie po staremu. Wygrało PO a w starostwie dalej brylują stare układy, zwłaszcza w szpitaluData dodania komentarza: 27.09.2024, 08:02Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Od redakcji: Michał Wacławik, którego prezesura w ZKM została zakończona, i stało się to tematem felietonu Sebastiana Rusika, po jego publikacji odezwał się do nas w wiadomości sms. Naszym zdaniem to polemika z autorem, więc pozwalamy sobie przepisać treść sms-a: "Przeczytałem artykuł dotyczący mojej skromnej osoby i proszę o skorygowanie informacji, żę składałem kwiaty i hołd Pani Prezydent. Do reszty nie mam uwag.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:16Źródło komentarza: FELIETON NA ŚNIADANIE: Włosie na grzbiecie prezesaAutor komentarza: ZagłębiakTreść komentarza: Łączenie z Myszkowem, a może od razu do Częstochowskiego. Jeżeli by to tego doszło, to Zawiercie wypadnie z subregionu centralnego Województwa śląskiego i wpadnie do subregionu północnego razem z Kłobuckiem, Częstochową i Myszkowem. No naprawdę zacne grono. Najbiedniejszy obszar bez żadnych perspektyw.Data dodania komentarza: 24.09.2024, 01:10Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: Treść komentarza: Pomysł głupi. Skoro w Myszkowie rządzi PiS niech sobie gnijąData dodania komentarza: 23.09.2024, 07:34Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: LeonTreść komentarza: Przydałaby się generalnie reforma samorządowa, która likwiduje małe powiaty i gminy, ludzi coraz mniej a urzędników i kosztów nie ubywa...Data dodania komentarza: 23.09.2024, 00:00Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: Jerzy JanoskaTreść komentarza: ps. pomnik nigdy nie był grobem, nigdy nie upamiętniał żołnierzy Armii I Frontu Ukraińskiego a był tzw. "Pomnikiem wdzięczności" stawianym w Polsce masowo przez komunistyczne władzę okupantom sowieckim za to że z chamów i zdrajców zrobili władzę PRLuData dodania komentarza: 22.09.2024, 13:43Źródło komentarza: Z cyklu „Na kartach historii”: WSPOMNIENIE O POMNIKU ŻOŁNIERZY RADZIECKICH W ZAWIERCIU- BZOWIE
Reklama
Reklama
Reklama