Sprawa Anny Paruzel-Zając to jedna z dwóch skarg, które trafiły do WSA Gliwice, w których stawiany jest zarzut, że organy przedstawicielskie powiatu, tj. Rada Powiatu Zawierciańskiego i Zarząd Powiatu działają w nieuprawnionym, nieistniejącym składzie. Jedna to właśnie skarga odwołanej dyr. PPP Anny Paruzel-Zając. W skardze przez swojego pełnomocnika adwokata Pawła Matyję podnosi ona zarzut, że jej odwołanie było bezprawne, ponieważ nigdy nie został prawidłowo wybrany Zarząd Powiatu Zawierciańskiego w takim składzie. Wojewódzki Sąd Administracyjny skargę przyjął i wyznaczył termin jej rozpoznania na rozprawie 5 lutego 2020. Jeżeli WSA przyzna rację skarżącej, będzie musiał ustosunkować się w wyroku do fundamentalnej kwestii: czy skarżąca ma rację twierdząc, że Zarząd Powiatu Zawierciańskiego działa w nieuprawnionym składzie, a więc ta uchwała (a w domyśle wszystkie!) jest bezprawna i znika z obiegu prawnego.
Druga skarga została złożona do WSA w Gliwicach przez mieszkańca Zawiercia, który chce pozostać anonimowy. Skarga dotyczy uchwały o zmianach w schemacie organizacyjnym powiatowej służby zdrowia, faktycznie likwidującej Przychodnię Zdrowia przy ul. Niedziałkowskiego. Uchwała – jak czytamy w skardze- zdaniem skarżącego jest podjęta wadliwie, ponieważ w dniu jej podjęcia nie istniała, gdyż wygasły z mocy prawa mandaty radnych powiatowych. W tej sprawie już poznalibyśmy wyrok, gdyż WSA wyznaczył termin rozpoznania skargi na 27 listopada 2019. Jednak sprawa została odroczona, po wniosku złożonym przez Sędzię sprawozdawcę Magdalenę Jankiewicz o wyłączenie jej od rozpoznawania tej sprawy. WSA w Gliwicach 16 XII w składzie 3-osobowym wydał postanowienie o wyłączeniu sędzi Jankiewicz. Jak możemy się domyślać, wniosek sędzi o wyłączenie jej od orzekania w tej sprawie, mógł mieć związek z tym, że jest ona mieszkanką gminy Kroczyce i chce uniknąć jakichkolwiek spekulacji co do jej bezstronności w orzekaniu w sprawie, która dotyczy przyszłości organu samorządu z jej terenu.
Dlaczego uważamy, że Rada Powiatu uległa rozwiązaniu?
Rada Powiatu ma 3 miesiące „od daty ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów dla województwa” na wyłonienie Zarządu Powiatu. Termin mijał 25. stycznia 2019. Do tej daty Zarząd Powiatu Zawierciańskiego liczył 4 osoby, ze starostą Gabrielem Dorsem. Stwierdził to nawet Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek uchylając kilkadziesiąt uchwał Zarządu Powiatu, jako podjętych przez organ nieistniejący. Bo Zarząd Powiatu jest ciałem kolegialnym i można uznać że został wybrany tylko wtedy, gdy radni wybiorą ilość członków Zarządu zapisaną w Statucie Powiatu Zawierciańskiego. A ten mówi o zarządzie 5-osobowym. Rada Powiatu Zawierciańskiego brakującego, piątego członka zarządu wybrała 31 stycznia 2019. Wojewoda Śląski zatrzymał się w swoim postępowaniu w pół drogi, gdyż uznał, że od tej daty jest już dobrze, że Zarząd Powiatu Zawierciańskiego wreszcie został wybrany. My uważamy inaczej, jak i adwokat Paweł Matyja przygotowujący obie skargi. Uważamy, że 26 stycznia z mocy prawa uległa rozwiązaniu Rada Powiatu Zawierciańskiego, ponieważ do 25 stycznia 2019 nie wybrano Zarządu Powiatu. I że wybranie 31 stycznia „brakującego” piątego członka zarządu nie może być prawnie skuteczne, ponieważ nie było już rady powiatu. Choć ta oczywiście dalej sobie działa, radni biorą diety, podejmują uchwały. Podobnie Zarząd Powiatu z Gabrielem Dorsem jako starostą: pracują, uchwalają. To właśnie ma ocenić Wojewódzki Sąd Administracyjny: czy te uchwały są podjęte prawidłowo, czy też -jak piszą skarżący- ani Rada Powiatu nie była władna zlikwidować przychodni na Niedziałkowskiego, ani Zarząd Powiatu (w tym składzie) nie mógł w sposób prawnie skuteczny kogokolwiek zatrudnić ani zwolnić.
Sytuacja jest -przypomnijmy- identyczna jak w Powiecie Koneckim. Mieszkamy -tak przynajmniej nam się zdaje- w tej samej Polsce, w woj. świętokrzyskim obowiązują te same przepisy i wyroki. Tak można by sądzić, choć wyraźnie Wojewoda Śląski uważa, że jest inaczej. Wojewoda Świętokrzyska w marcu 2019 zauważyła problem, wydała zarządzenie o rozwiązaniu Rady Powiatu Koneckiego z mocy prawa. Powód: radni w ustawowym terminie 3 miesięcy nie wybrali Zarządu Powiatu w pełnym składzie, czyli nie wybrali wcale. Skutek: rozwiązanie Rady Powiatu Koneckiego, Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Komisarza dla Starostwa Powiatowego, a we wrześniu 2019 odbyły się przedterminowe wybory. Tego obowiązku w przypadku Zawiercia nie chce wykonać Wojewoda Śląski. Czy zmusi go do tego Wojewódzki Sąd Administracyjny? Wyrok powinniśmy poznać 5 lutego odnośnie skargi Anny Paruzel-Zając. Nie mamy jeszcze informacji o wyznaczeniu nowego terminu rozprawy co do uznania za nieważną uchwałę Rady Powiatu Zawierciańskiego o likwidacji przychodni przy Niedziałkowskiego.
Dwa tygodnie temu publikowaliśmy w Kurierze Zawierciańskim obszerny wywiad ze Starostą Gabrielem Dorsem, zatytułowany „Może ostatni wywiad ze starostą zawierciańskim” Jeżeli 5 lutego WSA w Gliwicach uzna uchwałę Zarządu Powiatu za nieważną, z powodów takich, jakie przedstawiamy, że uchwałę podjęły osoby uważające się za członków Zarządu Powiatu, choć faktycznie nimi nie są, tytuł wywiadu będzie można skrócić do: „To był ostatni wywiad ze starostą zawierciańskim”
Jarosław Mazanek
Napisz komentarz
Komentarze