Pasażerowie korzystający z usług Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu nie kupią już biletu u kierowcy. ZKM wprowadziło to ograniczenie w związku z zagrożeniem zakażeniem się koronawirusem. Sprzedaż zostanie przywrócona, gdy nie będziemy się już znajdować w stanie epidemii. Kabiny kierowców zostały odgrodzone i nie są otwierane pierwsze drzwi w autobusach ZKM-u.
W połowie marca zawieszona została również część kursów, głównie są to kursy, z których korzystali uczniowie jadący do szkoły i powracający po lekcjach do domu.
Zawieszone zostały kursy:
Linia 1 na odcinku:
7:12 (Sikorskiego - Blanowice)
7:34 (Blanowice - Kądzielów)
7:59 (Sikorskiego - Blanowice)
8:10 (Kądzielów - Sikorskiego)
8:21 (Blanowice - Sikorskiego)
12:30 (Kądzielów - Blanowice)
13:20 (Blanowice - Kądzielów)
Przystanek Wierzbowa 216 nie będzie obsługiwany
Linia 4 na odcinku:
7:36 (Sikorskiego - Miodowa - Sikorskiego)
14:10 (Sikorskiego - Miodowa - Sikorskiego)
Linia 5 na odcinku:
7:21 (Żerkowice - Skarżyce - Pomrożyce)
7:35 (Sikorskiego - Miodowa - Sikorskiego)
Linia 9 na odcinku:
7:10 (Sikorskiego - Sikorskiego)
13:25 (Sikorskiego - Sikorskiego)
14:08 (Sikorskiego - Sikorskiego)
Ponadto wszystkie bilety okresowe, których czas ważności obejmuje stan epidemii, zostaną przedłużone o czas obowiązywania stanu epidemii.
Z Zakładem Komunikacji Miejskiej w Zawierciu można kontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer (32) 67 234 11 lub (32) 67 234 12. Można również wysłać e-mail na adres sekretariatu ([email protected]) lub Rzecznika Praw Pasażera ([email protected]). Do odwołania pasażerowie nie będą przyjmowani w budynku ZKM przy ul. Polskiej 21.
ZMIENIONY ROZKŁAD JAZDY POCIĄGÓW OBOWIĄZYWAĆ BĘDZIE DO ODWOŁANIA
Przed tygodniem ograniczenia zaczęły wprowadzać Koleje Śląskie. Przyczyną zmian jest zagrożenie epidemiczne. W związku z zamknięciem szkół i uczelni wyższych oraz niektórych miejsc pracy pociągami podróżuje obecnie znacznie mniej pasażerów. Niektóre pociągi jeżdżą prawie puste.
Od 19 marca nieco zmniejszono rozkład regionalnego przewoźnika. Początkowo rozkład jazdy zmniejszono o 13%, a niektóre pociągi kursowały w skróconej relacji. Zmiany wprowadzono w godzinach pozaszczytowych, by utrzymać najważniejsze kursy. Niektóre kursy przyspieszone zmieniono na osobowe, by obsłużyć większą liczbę stacji i przystanków.
Czwartkowe zmiany były pierwszą fazą zmian na kolei. Druga – która weszła w życie od poniedziałku 23 marca – jest nieco większa. Zmieniony rozkład obowiązuje do odwołania. Niektóre kursy są całkowicie odwołane, część obowiązuje w skróconych relacjach. Zmianie uległy również godziny kursowania niektórych pociągów.
- Co istotne, zmiany wprowadzone są w tzw. godzinach pozaszczytowych oraz w przypadku krótszych relacji. Oznacza to, że nadal bez problemu będzie można korzystać z najważniejszych kursów, które zapewniają np. dojazd i powrót z pracy. W związku z zagrożeniem epidemicznym od dłuższego czasu staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, żeby zapewnić naszym podróżnym maksimum bezpieczeństwa – są to zarówno działania w obrębie np. wzmożonego czyszczenia naszych pociągów, jak i z zakresu obsługi podróżnych. Przez dłuższy czas monitorowaliśmy zainteresowanie poszczególnymi kursami, tak aby ewentualne ograniczenia nie dotknęły w znacznym stopniu naszych podróżnych. Aby jeszcze bardziej złagodzić ten proces, wprowadzaliśmy zmiany stopniowo, w dwóch etapach – informują Koleje Śląskie.
Odwołane są kursy na przykład na linii Gliwice-Katowice, Zawiercie-Zwardoń, Lubliniec-Częstochowa, Żywiec-Katowice, Katowice-Cieszyn, Racibórz-Katowice, Wodzisław Śląski-Rybnik, Gliwice-Zawiercie.
Wybierając się w podróż pociągiem warto sprawdzić, czy zmiany nie dotknęły połączeń, z których dotychczas korzystaliśmy.
(es)
ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ I NA KOLEI
(Zawiercie) Zagrożenie koronawirusem spowodowało nie tylko zamknięcie szkół, urzędów, kin, teatrów i niektórych sklepów. Zmiany wprowadzono również w komunikacji autobusowej i na kolei.
- 30.03.2020 16:29 (aktualizacja 24.09.2023 04:27)
Napisz komentarz
Komentarze