Wdrożenie WPDGO ma wpłynąć na zwiększenie recyklingu szkła, metali, tworzyw sztucznych, przy jednoczesnym ograniczeniu składowania bioodpadów. Według nowych zasad gospodarki odpadami bioodpady, zostaną dopuszczone do kompostowania przez mieszkańców na ich własne potrzeby.
Procedura segregacji przebiegać będzie, według następujących zasad. Odpady metalowe i z tworzyw sztucznych, umieszczamy w żółtym kontenerze, czysty suchy papier w pojemniku niebieskim, wyroby szklane w kontenerze zielonym. W kontenerze brązowym odpady biologiczne, natomiast w czarnym popiół.
Podjęta uchwała dopuszcza kompostowanie odpadów w kompostownikach przydomowych, jak również w wyznaczonej, otwartej pryzmie zagospodarowanej w ogrodzie. Kompostowanie dopuszczalne jest względem odpadów pochodzenia roślinnego (resztki owoców i warzyw, obcięte gałęzie) oraz skorup jaj, odchodów zwierzęcych. Zabronione będzie natomiast, poddawanie kompostowaniu kolorowego papieru, gazet, tłuszczy, kości)
Od 1 lutego obowiązują również nowe stawki, za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Zawiercia. Mieszkańcy zapłacą kwotę 19,50 zł, za odbiór odpadów posegregowanych. W przypadku niedopełnienia obowiązku selekcji, obowiązuje podwyższona stawka w kwocie 58,50 zł. (SB)
Zmiany w gospodarce odpadami
(Zawiercie) Podczas sesji Rady Miasta Zawiercia w dniu 26 lutego radni podjęli uchwałę w sprawie nowego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zawiercie. Uchwała, ma związek z uchwaleniem przez Sejm nowego prawa śmieciowego, która nakłada na samorządy obowiązek spełnienia wymagań, wynikających z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO).
- 14.04.2020 15:51 (aktualizacja 24.09.2023 04:27)
Napisz komentarz
Komentarze