Ponad 26 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do powiatu zawierciańskiego- pisze Powiat Zawierciański na FB. Nie znaleźliśmy nic na ten temat na oficjalnej stronie powiatu. Wirtualne czeki rozdaje zawsze miejscowy poseł/posłanka PiS. W Zawierciu, w budynku Starostwa Powiatowego w Zawierciu rozdawała więc wirtualne obietnica posłanka PiS Danuta Nowicka. Takie akcje odbywały się wszędzie w Polsce, gdzie PiS był w stanie je organizować.
Czeki bez pokrycia z rąk poseł Danuty Nowickiej odebrali:
Gabriel Dors – Starosta Zawierciański – kwota przyznana Powiatowi to 3.936.100,00 zł;
Łukasz Konarski – Prezydent Zawiercia - 9.882.828,00 zł;
Maciej Kaczyński – Burmistrz Łaz - 3.664.050,00 zł;
Jacek Lipa – Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny -
2.289.745,00 zł;
Anna Pilarczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec - 1.849.483,00 zł;
Adam Szmukier – Wójt Gminy Włodowice - 1.184.524,00 zł;
Stefan Pantak – Wójt Gminy Kroczyce - 911.374,00 zł;
Ryszard Spyra – Burmistrz Poręby - 602.461,00 zł;
Grzegorz Scelina – Wójt Gminy Żarnowiec - 845.254,00 zł;
Jan Molenda – Wójt Gminy Irządze - 500.000,00 zł;
Artur Janosik – Burmistrz Miasta i Gminy Pilica - 602.948,00 zł.
W powiecie zawierciańskim politycy PiS-u mieli tyle przyzwoitości, że mówili o pieniądzach które „zostaną przekazane” do gmin powiatu, choć pomijali, że nie ma ku temu podstawy prawnej. Nie ma Ustawy o Funduszu Inwestycji Samorządowych! W powiecie myszkowskim (spotkanie było w budynku starosta myszkowskiego) poszli dalej, komunikat o wirtualnych pieniądzach ukazał się na oficjalnej stronie Starostwa Powiatowego w Myszkowie, na której napisano, że gminy OTRZYMAŁY (!) wsparcie, a powiat „MA JE ZAPEWNIONE”. Czeki bez pokrycia rozdawał poseł Mariusz Trepka, co ciekawe nawet nie wójtom, burmistrzom (bo ich nie zaproszono) tylko radnym PiS-u.
Czy to niedozwolona agitacja?
Gdyby mieć wątpliwości czy było to spotkanie informacyjne czy propaganda przedwyborcza wiele wyjaśnia zdjęcie uczestników przed wejściem do starosta w Myszkowie. W tle laweta reklamująca Andrzeja Dudę, plakat wyborczy. Art. 108 par. 1 Kodeksu Wyborczego zabrania agitacji wyborczej na terenie administracji samorządu terytorialnego (również na terenie szkół, sądów). Co ważne, przepis zabrania agitacji nie tylko w „w budynkach”, ale szerzej, „na terenie”, czyli np. na placu szkolnym, boisku, które przynależy do szkoły, przed wejściem do sądu, urzędu. W całej przestrzeni którą łatwo zidentyfikować jako teren -jak w tym przypadku Starostwa Powiatowego w Myszkowie.
Podobne jak w Myszkowie i Zawierciu, w tym samym dniu (ostatni dzień kampanii wyborczej 26.06.20) w Lelowie brylowała posłanka PiS Lidia Burzyńska. Tam też raczej tylko przedstawiciele PiS-u. Prezydentowi Częstochowy posłanka Burzyńska czek dla stolicy subregionu próbowała wręczyć podczas sesji rady miasta. Ale nikt po wirtualny czek nie wyszedł.
Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, na temat wirtualnych czeków, które wręczają politycy PiS dyskutowali członkowie konwentu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, którzy rozważali opublikowanie wspólnego stanowiska potępiającego działania polityków PiS-u w sprawie czeków bez pokrycia. Z przecieków medialnych wiemy, że ponieważ jest to środowisko zróżnicowane, nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.
Napisz komentarz
Komentarze